Pan Telera - meksykańskie bułki do kanapek tortas

Pan Telera - meksykańskie bułki do kanapek tortas

Pan Telera Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Kuchnia meksykańska>Inne>Pan Telera - meksykańskie bułki do kanapek tortas

Co kraj to obyczaj i każdy swoje bułki ma :) Przykładowo Amerykanie w street food używają bułek hamburgerowych, Kubańczycy cuban bread, w Wietnamie mają bahn mi itd. itd. A w Meksyku używa się rewelacyjnych bułek teleras. Są to bułki pszenne drożdżowe z dodatkiem tłuszczu typu smalec lub masło, ale z tym pierwszym są częściej spotykane. Są bardziej wyraziste w smaku i bardziej pasują do kanapek z szarpanym mięsem. Jeśli chcecie bułek używać bardziej uniwersalnie i od czasu do czasu serwować na śniadanie, to spokojnie można użyć zamiast smalcu masła. A co takiego charakterystycznego mają w sobie meksykańskie bułki teleras? Otóż kształt. Są lekko podłużne, z odgniecionymi rowkami (wgłębieniami), co czyni je z wyglądu bardzo oryginalnymi. Bułki teleras przygotowuje się bardzo łatwo i prawdę powiedziawszy, nie są bardzo skomplikowane i pracochłonne.

Składniki:

  • 600 gramów mąki pszennej typ 550
  • 10 gramów świeżych drożdży
  • 400 ml letniej wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżka stołowa cukru
  • 2 łyżki masła, a najlepiej smalcu

Przygotowanie:

Odmierz 400 ml wody. Woda powinna być letnia, a najlepiej lekko ciepła. Bułki są z dodatkiem drożdży, a drożdże najlepiej pracują właśnie w lekko ciepłej wodzie.

Do wody włóż świeże drożdże i rozetrzyj je w dłoni tak, aby się rozpuściły w wodzie. Następnie w misce wymieszaj ze sobą suche składniki (mąkę, sól i cukier).

teleras 3

Wlej do miski miks wody i drożdży. Teraz należy wszystko wyrobić.

teleras 4

teleras 5

Jeśli używacie robota kuchennego to najlepiej robić to hakiem przez około 5-6 minut. Jeśli używacie wyłącznie własnych rąk, to należy wyrabiać takie ciasto minimum 10 minut.

W tym czasie ciasto powinno uzyskać gładką konsystencję. Dodajemy tłuszcz małymi porcjami i wyrabiamy dalej. Jeśli używacie masła, to możecie je lekko rozpuścić w garnku. Łatwiej się połączy z ciastem.

teleras 6

Tak wyrobione ciasto odstawiamy w misce na około 2 godziny w ciepłe miejsce.

teleras 7

teleras 8

Miskę należy przykryć np. folią spożywczą. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość.

teleras 9

teleras 10

Ciasto porcjujemy na osiem jednakowej wielkości części. Każda porcja będzie miała około 125 gramów. Formujemy kulki i odkładamy je na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia.

teleras 11

Lekko je rozciągnij wzdłuż i rozpłaszcz dłonią. Weź drewnianą łyżkę, patyczek lub ewentualnie słomkę i przygnieć ciasto tak, aby odcisnęły się dwie głębokie kreski.

teleras 12

teleras 14

Odwróć ciasto do góry nogami i odgnieć ponownie. Przykryj folią bądź ściereczką i odstaw na około 45 minut. Ciasto powinno Wam podrosnąć.

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 200 stopni C góra/dół.

Przed włożeniem do piekarnika, powtórz czynność z drewnianą łyżką, czyli ponownie przygnieć w tych samych miejscach ciasto, aby odgniecenia stały się bardziej wyraziste.

Nawilż wierzchnią cześć bułek wodą. Użyj do tego pędzelka.

teleras 15

Wkładamy do piekarnika na środkową półką i pieczemy przez około 15-20 minut. W tym czasie bułki powinny lekko wyrosnąć i się przyrumienić.
Wyjmujemy z pieca i odstawiamy do wystygnięcia.

teleras 17

Bułki teleras najlepiej podawać z szarpanym mięsem (zobacz przepis na szarpaną łopatkę wieprzową) lub rewelacyjnie spisują się jako zwykłe bułki śniadaniowe.

Nasza rada:

Jeśli zrobicie więcej bułek, niż potrzebujecie, spokojnie możecie je zamrozić, a następnie w miarę potrzeb rozmrozić i włożyć do piekarnika na około 2-3 minuty. Bułki ponownie będą świeże i cudownie chrupiące.

Zobacz również:

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn

Dodatkowe informacje

Czas przygotowania (min.):
175
Czas gotowania (min.):
18
Czas ogółem (min.):
195
Ilość porcji:
8
Kuchnia:
Meksyk
(3 głosów)
Dział: Inne, Porady

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem