Pan De Muerto - meksykańskie bułeczki

Pan De Muerto - meksykańskie bułeczki

Pan De Muerto Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Kuchnia meksykańska>Desery>Pan De Muerto - meksykańskie bułeczki

Meksykańskie bułeczki Pan De Muerto to tradycja sama w sobie. Są wypiekane z okazji Święta Zmarłych w Meksyku, które zresztą jest wpisane na listę dziedzictwa światowego UNESCO ze względu na oryginalność i sposób jego obchodzenia. W tym czasie ludzie świętują pamięć o zmarłych, w przeciwieństwie do Polski na wesoło. Bawią się, także na cmentarzach, a ulicami przechodzą różnobarwne korowody. W tym czasie i w kuchni przygotowuje się bardzo oryginalne dania, między innymi takie wspomniane już bułeczki. W Święto Zmarłych przygotowuje się je z wzorem przypominającym czaszkę i skrzyżowane piszczele. Bułeczki przygotowuje się nie tylko na ten dzień, takie bułeczki można robić również przez resztę roku, wtedy symbol czaszki zastępuje się zwyczajnie zwykłą kuleczką z ciasta, a „piszczele” zwyczajnymi paskami. Przepis na Pan De Muerto jest naprawdę bardzo prosty, a poznaliśmy go dzięki rodowitej Meksykance, Isabel Balderas. świetnej szefowej kuchni :) Zresztą sami się przekonajcie.

pan de muerto 000b

Ilość: 3-4 osoby (około 8-9 bułeczek)
Czas przygotowania: około 20 minut
Czas wyrastania: do 2 godzin
Czas pieczenia: 15 minut

Składniki:

  • 250 g mąki pszennej
  • 80 gram cukru
  • 4 jajka
  • 30 gram masła
  • 30 gram smalcu
  • 10 gram suszonych droższy
  • sezam
  • szczypta soli

Przygotowanie:

Na początek musimy połączyć ze sobą masło i smalec. Można to zrobić rękami lub mikserem. My zazwyczaj używamy jednak miksera, jest zwyczajnie szybciej, ale za to odrobinę więcej pracy z myciem :) Coś za coś.

pan de muerto 001

Jak wymieszamy ze sobą tłuszcze, musimy do miski dodać kolejne składniki. Tak więc odmierzamy mąkę, cukier, drożdże, sól. Do składników wbijamy jeszcze 3 jajka i wszystko razem zagniatamy najlepiej rękami przez około 10-15 minut. Oczywiście jeśli posiadacie mikser z funkcją zagniatania ciasta to z powodzeniem można go wykorzystać, a w tym czasie będziecie mieć czas na kawę :)

pan de muerto 002

pan de muerto 003

pan de muerto 004

pan de muerto 005

Jak się już po 15 minutach zmęczymy zagniataniem ciasta (w przypadku gdy nie mamy miksera) a ciasto uzyska jednolitą masę, przykrywamy miseczkę ściereczką i odstawiamy ją w ciepłe miejsce na około 2 godziny, aby drożdże zaczęły pracować. W tym czasie ciasto powinno podwoić swoją objętość i być puszyste.

pan de muerto 007

Zapewne przyda nam się posypana mąką deseczka, na której będziemy wstępnie układać bułeczki. Pamiętajmy, że ciasto jest dość kleiste, dlatego mąka bardzo się przyda.

pan de muerto 008

Po 15 minutach zdejmujemy ściereczkę, zagniatamy raz jeszcze i formujemy z ciasta kulki wielkości piłki golfowej i kładziemy na deseczce. Po tym jak uformujemy gotowe bułeczki przekąłdamy na papier do pieczenia, rozłożony na blaszce.

pan de muerto 009

Następnie przygniatamy je aby uzyskać formę „spłaszczoną”.

pan de muerto 009b

Na górze bułeczek musimy jeszcze ułożyć skrzyżowane ze sobą paski z ciasta. W tym celu formujemy je z kawałka ciasta zwyczajnie go rolując. Długość pasków powinna równać się szerokości bułeczek. Układamy paski ka krzyż. W miejscu przecięcia się pasków ciasta kładziemy jeszcze uformowaną kuleczkę. W oryginalnym przepisie na Dzień Zmarłych w Meksyku, bułeczkę formuje się na wzór przypominający czaszkę. Paski ciasta mają przypominać skrzyżowane piszczele kości. Jako że bułeczki można robić nie tylko w Dia Del Muerto, to symbole czaszki i piszczeli możemy pominąć. Najzwyczajniej można uformować zwykłe paseczki i kuleczkę :) Wygląda bardzo efektownie.

pan de muerto 010

pan de muerto 011

Na koniec roztrzepujemy w miseczce pozostałe jajko i smarujemy nim za pomocą pędzelka bułeczki. Dzięki temu zyskają podczas pieczenia „błysk”. Na koniec posypujemy sezamem.

pan de muerto 012

pan de muerto 013

pan de muerto 014

pan de muerto 015

pan de muerto 016

Jak już uformujemy bułeczki, ponownie odstawiamy je na kilkanaście minut aby odpoczęły i drożdże ponownie zaczęły działać. W tym czasie nagrzewamy piekarnik do temperatury 180 stopni. Jak już się nagrzeje, to wkładamy to niego bułeczki i pieczemy przez około 15 minut.

pan de muerto 017

Po tym czasie wyjmujemy je z piekarnika i odstawiamy do ostygnięcia. Co odporniejsi na temperaturę mogą je zacząć jeść ciepłe :)

pan de muerto 018

pan de muerto 019

Takie bułeczki świetnie pasują do kawy lub goracej meksykańskiej czekolady :) / Przepis na czekoladę pitną z chilli.

Jeśli chcecie, to możecie do tego zrobić sos czekoladowy – przepis na sos czekoladowy, w którym takie bułeczki można maczać. Zestaw obłędny!

pan de muerto 020

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(11 głosów)
Dział: Desery

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem