Historia i kultura

Historia i kultura Meksyku jest niezwykle bogata. Przenikają się tutaj kultury starożytnych indiańskich cywilizacji i katolickiej Hiszpanii. Postaramy się Wam trochę przybliżyć ten kraj - jego historię, kulturę, atmosferę, ludzi i naturalnie smaki kuchni. Oczywiście najlepszym sposobem na poznanie jest wyjechać za ocen i na miejscu podziwiać, smakować i czuć zapachy Meksyku… no ale jeżeli nie ma takiej możliwości to opiszemy to najlepiej jak potrafimy. 

Dia de la bandera - Święto Flagi w Meksyku

Dia de la bandera

Flaga Meksyku składa się z trzech podstawowych kolorów: zielonego, białego i czerwonego. Po raz pierwszy w tych barwach pojawiła się w roku uzyskania przez Meksyk niepodległości, czyli w 1821. Kolory symbolizowały wtedy zielony - niepodległość, biały - religię katolicką, czerwony – jedność europejsko-amerykańską. Początkowo kolory na fladze były umieszczone ukośnie, dopiero w listopadzie 1821 roku pasy zostały umieszczone pionowo, na białym kolorze pojawiło godło z orłem na opuncji.

Czytaj dalej

Cinco de Mayo czyli Święto 5 maja

Cinco de Mayo czyli Święto 5 maja

Nie tylko Polacy świętują w maju. Meksykanie także mają swoje święto narodowe na początku maja. Kiedy my świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 maja, Meksyk przygotowuje się do obchodów święta Cinco de Mayo. Nazwa święta oznacza po hiszpańsku po prostu 5 maja i nawiązuje do historycznego zwycięstwa wojsk meksykańskich nad przeważającymi siłami armii francuskiej 5 maja 1862 roku pod Pueblą.

Czytaj dalej

Najważniejsze święta meksykańskie

Święta w Meksyku

Meksyk to kraj fiesty. Odbywa się tu niezliczona ilość uroczystości, zarówno państwowych jak i lokalnych. Większość uroczystości obchodzi się na wesoło, nawet te, które wydawałoby się powinny być obchodzone w zadumie i ciszy. Na przykład Święto Zmarłych obchodzone jest w Meksyku z dużą ilością jedzenia i picia przy grobach.

Czytaj dalej

Meksyk

Meksyk

Meksyk - Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos

Meksyk, ojczyzna wysoko rozwiniętych indiańskich cywilizacji, przez trzy wieki znajdował się pod panowaniem hiszpańskim, a w początkach XIX wieku uzyskał niepodległość.

Czytaj dalej

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem