Zioła i przyprawy - nieodzowny element kuchni meksykańskiej

Zioła i przyprawy - nieodzowny element kuchni meksykańskiej

Zioła i przyprawy Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Porady>Zioła i przyprawy - nieodzowny element kuchni meksykańskiej

Wielokrotnie dostajemy od Was pytania, "Czym przyprawiać dania kuchni meksykańskiej? Jakich użyć ziół i przypraw, żeby choć trochę Wasza kuchnia pachniała Meksykiem? Dlatego przedstawiamy Wam kilka podstawowych przypraw i ziół. To one w większości przypadków nadają i dopełniają meksykański charakter i smak potraw. Trzeba jednak pamiętać o jednej i najważniejszej rzeczy... wszystkie używane zioła i przyprawy powinny być dobrej jakości i to co najważniejsze... przede wszystkim świeże. Wtedy oddadzą to, co mają w sobie najcenniejsze :) Poniżej kilka najważniejszych ziół i przypraw, których używa się w kuchni meksykańskiej, a jednocześnie znanych i wykorzystywanych również w Polsce. Oczywiście kuchnia meksykańska jest znacznie bogatsza w aromaty i smaki, ale używając poniższych  przypraw i ziół, jesteście w stanie sprawić, że Wasza kuchnia będzie pachnieć Meksykiem.

Oregano

Spora część z Was zapewne nie wie i nie zdaje sobie sprawy, że oregano to jedno z najpopularniejszych ziół używanych w Meksyku. U nas znane głównie z kuchni włoskiej. Okazuje się, że w Meksyku również jest nieodzownym elementem kulinariów. Oregano meksykańskie pochodzi jednak z innej rodziny, bo z verbenowatych i jednak odrobinę różni się od naszego polskiego, ma bardziej ziemisty smak. Różni się również w wyglądzie i kolorze. Meksykańskie oregano jest większe i ma bardziej cytrusowe odcienie. Przeważnie używane jest w postaci suszonej. Stosuje się do podkręcenia smaku sals, zup a nawet i wykorzystywane jest przy produkcji kiełbasy chorizo :)

Tymianek

Używany jest przede wszystkim do głębokich i ciężkich smaków mięsa. Świetnie „gra” z daniami, w których wykorzystuje się pomidory. Wspaniale do siebie pasują.

Czosnek

W kuchni meksykańskiej wykorzystuję się go na potęgę w każdej postaci - surowy, podsmażany, przypalany czy też suszony. Najczęściej używany w salsach, ale również do mięs.

Epazote

Na pierwszy rzut oka zioło, którego w Polsce się nie dostanie, a bardzo popularne w Meksyku. Aleeeee... zawsze można użyć zamiennik, jakim może być estragon lub koper włoski. Niestety są one bardziej wyraziste i mocniejsze w smaku, dlatego jak widzicie jakiś przepis, w którym występuje epazote, dajcie zamiennika, ale odrobinę mniej. Epazote głównie używane jest do dań, których głównym składnikiem jest fasola... przede wszystkim z powodu jego cudownej cechy, jaką jest redukcja gazów w jelitach :)

Wędzona papryka

Mieszanka suszonych wędzonych papryk słodkich i papryczek chilli, którą można kupić niemalże w każdym hipermarkecie. Nieodzowny element kuchni meksykańskiej. Wędzone papryki nadają daniom wyrazistej czerwonej barwy, ale również podkręcają smak nadając np. mięsu posmaku dymnego. Wędzoną papryką można odrobinę oszukać kubki smakowe, jeśli chcemy przykładowo nadać smak rusztu i grilla :)

Kolendra

Spotykana w dwóch postaciach: jako zielone listki i jako ziarna. Jeśli listki to obłędnie pachnąca „świeżością”. Najczęściej się ją szatkuje i posypuje wszystko co meksykańskie :) W niektórych przypadkach można położyć kilka całych listków kolendry. Jeśli w ziarnach to najlepiej w postaci mielonej lub rozcieranej w moździerzu na proszek. Przed rozcieraniem, najlepiej kilka sekund ziarna podprażyć na suchej patelni. Odda więcej aromatu :)

Kmin rzymski

Nie mylić z kminkiem! Kmin rzymski nazywany również jako kumin (cumin) to nie kminek! Jeden z największych błędów, jaki jest popełniany podczas przygotowania dań kuchni meksykańskiej. Wielokrotnie spotykaliśmy się w książkach z przepisami, że omyłkowo był wpisany kminek. Problem również często spotykany w restauracjach meksykańskich, tak właśnie, mieliśmy kilka takich przypadków :) Kmin rzymski najczęściej używany, jest w formie proszku, już roztartego. My najczęściej używamy całych nasion i dopiero je rozcieramy w moździerzu. Dzięki temu oddają więcej aromatu i smaku.

Jak widzicie kilka prostych przypraw i ziół, a Wasze dania zyskają mnóstwo smaków i meksykańskiego charakteru. Oczywiście to nie wszystkie używane w Meksyku, ale są to te najpopularniejsze, które można znaleźć w sklepach w Polsce.

Pamiętajcie o jednej i najważniejszej zasadzie... suszone przyprawy oddadzą więcej smaku i aromatu jak wsypie się je na suchą i rozgrzaną patelnię i chwilę się na niej podprażą. Wydobędą się olejki eteryczne, które mocniej podkreślą smak i aromat serwowanych dań :)

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(1 głos)
Dział: Porady

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem