Tortilla z niebieskiej kukurydzy - Jak zrobić w domowych warunkach meksykańską klasykę?

Tortilla z niebieskiej kukurydzy - Jak zrobić w domowych warunkach meksykańską klasykę?

Tortilla z niebieskiej tortilli Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Porady>Tortilla z niebieskiej kukurydzy - Jak zrobić w domowych warunkach meksykańską klasykę?

Tortilla kukurydziana to jeden z największych skarbów Meksyku. To łącznik pomiędzy kulinariami, a kulturą tego kraju. Może być przygotowywana na wszelakie sposoby i jest w Meksyku tym czym u nas pieczywo. Tortille robione są ze specjalnej mąki zwanej masa harina. Przygotowuje się ją mocząc kukurydzę w ciepłej wodzie z wapnem, a następnie płucze, suszy na słońcu i mieli w żarnach. Tak przygotowaną kukurydzę uciera się na masę, z której zaś robi się tortille. Bez obaw, gotową mąkę masa harina można dostać w specjalnych sklepach z żywnością z całego świata :) Niesamowitą siłą naturalnej tortilli kukurydzianej jest jej zapach i smak, którego nie znajdziecie w innych tortillach. Kolejną zaletą tortilli kukurydzianej jest to, że nie zawiera glutenu, ponieważ w 100% składa się z kukurydzy i wody :) Tortilla kukurydziana to samo zdrowie.

niebieska tortilla 18

Składniki:

  • 240 g masa harina - specjalna mąka kukurydziana
  • 260 ml ciepłej wody
  • kilka łyżek zimnej wody (opcjonalnie)
  • 1 płaska łyżeczka soli

Przygotowanie:

Do przygotowania tortilli wykorzystamy masa harinę, w tym przypadku z niebieskiej kukurydzy.

niebieska tortilla 3

Aby uzyskać ciasto do wykonania tortilli należy odmierzyć około 240 gramów mąki, dodać sól i wymieszać. Następnie należy dodać około 260 ml ciepłej wody i dokładnie wyrobić ręką w misce. Składniki musza się połączyć a masa ma mieć jednolitą konsystencję.

niebieska tortilla 4

niebieska tortilla 5

Nasza podpowiedź:
Jeśli nie przeszkadza Wam gluten, to można przed wlaniem wody dodać jeszcze łyżkę zwykłej pszennej mąki. Dzięki temu tortilla będzie bardziej elastyczna.

Na początku ciasto będzie kruche i może się rozpadać, ale im dłużej będziemy je ugniatać, tym bardziej będzie się łączyć i tworzyć jedną, gładką i zwartą masę. Wyrabianie powinno zająć około dwie – trzy minuty. Po wyrobieniu ciasto powinno odchodzić od miski. Jeżeli będzie konieczne dodaj 2-3 łyżki zimnej wody.

niebieska tortilla 6

Tak przygotowane ciasto odkładamy w misce na około 30 - 45 minut. Miskę należy owinąć folią spożywczą. Nie zapomnijcie o tym. To bardzo ważne. Masa harina musi wciągnąć wodę, wtedy uzyskamy lepszą strukturę ciasta, będzie bardziej giętkie i nie będzie się szybko wysuszać na patelni.

niebieska tortilla 7

niebieska tortilla 8

Gdy ciasto jest już gotowe, formujemy kulki wielkości orzecha włoskiego lub piłki golfowej.

niebieska tortilla 10

Najlepszym narzędziem do tego jest oczywiście praska do tortilli zwana prensa de la tortilla, a także tortilladora. Niestety nie jest to narzędzie ogólnodostępne. Na szczęście mamy dla Was kilka propozycji, jak poradzić sobie jeśli nie macie praski. Zobaczcie 3 sposoby przygotowania tortilli.

Kulkę uformowaną z masy hariny kładziemy na środku praski do tortilli i dociskami z całej siły. To sprawi, że uzyskamy okrąglutką, około 10 centymetrową tortille. Ciasto powinno być w miarę cienkie.

Gdy dociskamy, róbmy to delikatnie, tak aby kulka masy nie przesunęła się ze środka praski.

Gdy używamy prasy do tortilli warto wykorzystać foliowe woreczki na warzywa lub papier do pieczenia. Aby wykorzystać woreczek przetnij go na dwie części, włóż kulkę pomiędzy woreczki, połóż na prace i dociśnij. To sprawi, że praska się nie ubrudzi, a dodatkowo łatwi to zdjęcie placka tortilli z praski.,

niebieska tortilla 11

niebieska tortilla 12

Gdy mamy już uformowane placki tortilli, rozgrzewamy patelnię, w Meksyku używa się do tego celu wklęsłych stalowych płyt nazywanych comal.

Comal musi być bardzo, bardzo, ale to bardzo gorący. I pamiętajcie, najtrudniej zrobić zawsze tę pierwszą tortillę - to tak jak z naszymi naleśnikami :)

niebieska tortilla 13

W Polsce jednak trochę trudniej o comal, spokojnie można w tym celu wykorzystać patelnię. Kładziemy tortillę na rozgrzanej patelni. Podpiekamy przez około 30-40 sekund z każdej strony. Tortilla powinna być przypieczona ale nie spalona. W trakcie pieczenia, mogą tworzyć się pęcherzyki powietrza, ale nie przejmuj się tym, to normalne, a nawet wskazane.

niebieska tortilla 14

Po kolejnym odwróceniu tortilla spuchnie, to naturalny objaw :)

niebieska tortilla 15

Tortille zdejmuj i układaj jedną na drugą w złożoną w kopertę ściereczkę. Dzięki temu tortille dłużej będą ciepłe. Ten zabieg również spowoduje, że tortille staną się bardziej elastyczne.

niebieska tortilla 16

Jeśli nie wykorzystacie całego ciasta, można zawinąć w folię spożywczą i schować do lodówki. Jeśli natomiast zrobicie więcej tortilli niż Wam jest potrzebne, nic nie szkodzi... wystarczy również zawinąć w folię spożywczą lub włożyć do woreczka i schować do zamrażalnika. Jak zajdzie potrzeba, wystarczy wyjąć i podgrzać skrapiając wcześniej lekko wodą :)

niebieska tortilla 17

niebieska tortilla 19

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(3 głosów)
Dział: Porady

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem