Salsa Macha - przepis na meksykański dodatek do tacos i nie tylko

Salsa Macha - przepis na meksykański dodatek do tacos i nie tylko

Salsa Macha Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Kuchnia meksykańska>Salsy, sosy i dipy>Salsa Macha - przepis na meksykański dodatek do tacos i nie tylko

Salsa Macha to jedna z najbardziej klasycznych i bardzo popularnych sals meksykańskich. W Polsce z niewiadomych przyczyn niedoceniana. Może przyczyny należy upatrywać jedynie w dostępności niektórych papryczek wykorzystywanych do jej przygotowania. Chociaż i one już są dostępne na polskim rynku (zobacz nasz poradnik gdzie się zaopatrywać w produkty meksykańskie). Mowa tu o papryczkach arbol i guajillo, które są podstawą do przygotowania salsy macha. Inne składniki wykorzystywane do jej przygotowania to już bardzo popularne na naszym rynku orzeszki ziemne, migdały, czosnek, sezam i oczywiście olej, na którym wszystko się podsmaża i blenduje. Przygotowanie salsy macha jest naprawdę bardzo proste i szybkie.

Sals macha jest naprawdę wiele odmian. Wszystko zależy od użytych składników. Jest pewna dowolność w ich doborze. Najważniejsze jednak aby były orzeszki ziemne, czosnek i papryczki. Reszta praktycznie już według uznania. Nam bardzo odpowiada dodanie do niej wspomnianego wcześniej sezamu i migdałów. Mocno podbijają smak.

salsa macha 19

Składniki salsy macha:

  • papryczki arbol
  • papryczka guajillo
  • orzeszki ziemne
  • migdały
  • sezam
  • 2 ząbki czosnku
  • olej (najlepiej rzepakowy)

Jak przygotować salsę macha?

Na początek należy przygotować sobie wszystkie składniki tak, aby były pod ręką. Papryczkę arbol pozbawiamy łodyżek, ale można pozostawić w nich nasionka. Po zblendowaniu dodadzą odrobinę pikanterii. Papryczki guajillo należy pozbawić nasionek. Obieramy czosnek i lekko rozgniatamy.

salsa macha 1Papryczki Arbol

salsa macha 2Olej rzepakowy

salsa macha 3Rozgnieciony czosnek

salsa macha 4

salsa macha 5

Pozbawiona nasionek papryczka guajillo

Jeśli kupiliście orzeszki ziemne w skorupkach, należy je obrać, ale nie trzeba obierać z brązowej otoczki, takiej cieniutkiej skórki. Można ją pozostawić. Najważniejsze, aby orzeszki były obrane ze skorupek.

Migdałów obierać nie trzeba. Mogą być również w skórkach. Pozostałe składniki przygotowujemy tak, aby były pod ręką podczas smażenia.

salsa macha 6

Na początek rozgrzewamy na patelni olej. Wrzucamy na rozgrzany olej lekko rozgniecione ząbki czosnku i podsmażamy do momentu, aż się przyrumienią, a olej zaromatyzuje. Po czym je zdejmujemy z patelni, pozostawiając na niej olej.

salsa macha 8

salsa macha 10

salsa macha 11

Na ten sam rozgrzany olej wrzucamy papryczki arbol nawet z nasionkami i papryczkę guajillo. Podsmażamy dosłownie przez chwilę, jakieś 60 sekund.

salsa macha 12

Po usmażeniu papryczek można je zdjąć z patelni do osobnego naczynia, ale pozostawiając na niej olej. Można również papryczki pozostawić na patelni, ale należy uważać, żeby podczas smażenia orzeszków papryczki zbytnio się nie przypaliły.

Do papryczek dodajemy orzeszki ziemne i migdały. Podsmażamy przez około 2 minuty.

salsa macha 13

Na koniec wrzucamy sezam i smażymy jeszcze przez około 1 minutę. Pamiętajcie, aby od czasu do czasu wszystko mieszać, tak aby się nie przypaliło.

salsa macha 14

Zdejmujemy z patelni, przelewamy do innego naczynia i czkamy aż odrobine ostygnie. Pamiętajcie że olej jest bardzo gorący i jeszcze przez chwilę nawet w drugim naczyniu (po przelaniu) może jeszcze zachodzić proces smażenia się składników. Dlatego łyżką warto jeszcze przemieszać. Po ostygnięciu przelewamy wszystko do blendera, dodajemy wcześniej zdjęty czosnek i blendujemy.

salsa macha 15

Pamiętajcie, aby nie blendować na zbyt jednolitą masę. Mają być po zblendowaniu wyraźne kawałki orzeszków, migdałów itd.

salsa macha 16

Po zblendowaniu salsa jest gotowa do użycia.

salsa macha 20

Do czego można wykorzystać salsę macha?

Salsa macha idealnie pasuje do wszelkiego rodzaju tacos, burrito, a nawet i burgerów.

tacos siekana wolowina 9

Jak przechowywać salsę macha?

Salsę macha z powodzeniem można przechowywać w lodówce nawet przez kilka miesięcy. Wystarczy przelać ją do słoiczka, szczelnie zakręcić i odstawić do lodówki.

salsa macha 18

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn

Dodatkowe informacje

Czas przygotowania (min.):
5
Czas gotowania (min.):
5
Czas ogółem (min.):
10
Ilość porcji:
4
Kuchnia:
Meksyk
(1 głos)

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem