6 zasad - Jak usmażyć idealnego steka + przepis na medium rare

6 zasad - Jak usmażyć idealnego steka + przepis na medium rare

Steki Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Porady>6 zasad - Jak usmażyć idealnego steka + przepis na medium rare

Wielokrotnie słyszymy od Was pytania typu: „Jak przygotować dobrego steka?”, „Jak usmażyć steka na grillu lub patelni?” albo jeszcze „Jakie mięso jest dobre na steka?”. Dlatego też aby rozwiać Wasze wątpliwości, napisaliśmy krótki przewodnik ze stekiem w roli głównej. Nie jesteśmy mega znawcami tego tamatu i nie chcemy się zbytnio wymądrzać – znamy wiele osób naprawdę dobrze siedzących w temacie - ale już sporo ich przygotowaliśmy i jedliśmy, że śmiało możemy coś na ten temat powiedzieć.

Wołowina w ostatnich latach przeżywa swoisty boom i można użyć stwierdzenia, że nastała moda na wszystko, co z tym mięsem związane. Wcześniej w Polsce wołowina głównie spożywana była w formie mielonej lub gulaszowej. W chwili obecnej świadomość dobrodziejstw, jakie daje nam wołowina oraz form jej przygotowania i podania, znacznie wzrosła. Różnorodność mięsa jak i jego dostępność sprawia, że sięga po nie coraz to większa rzesza konsumentów. Obecnie oprócz zawsze modnego tatara na stole coraz częściej można znaleźć steki, choć jeszcze nie tak często jakby się chciało. Główna przyczyna to cena mięsa. Dobry, sezonowany stek to cena kilkudziesięciu złotych za sztukę i części osób zwyczajnie na niego nie stać. I to właśnie przez cenę ludzie wahają się przed zakupem zadając sobie pytanie „a jak popsuję”? Na to pytanie możemy Wam odpowiedzieć jedno: przygotowanie sztuki steka to wbrew pozorom bardzo prosta sztuka :) Wystarczy trzymać się kilku ściśle określonych zasad i można cieszyć się rewelacyjnym posiłkiem. W dalszej części artykułu prezentujemy również przepis jak przygotować steka medium rare czyli średnio krwisty (Zobacz przepis)

Zasada nr 1 – Dobór i rodzaj mięsa

W tym przypadku warto sięgnąć po dobre i sprawdzone mięso. Dobrze jest zrobić rozeznanie na lokalnym rynku i znaleźć dostawcę, który zawsze ma mięso świeże i dobrego pochodzenia. Są też producenci mięsa, którzy potrafią realizować zamówienia wysyłkowo, wystarczy poszukać w przepastnych czeluściach internetu :) Wielu producentów ma naprawdę fajne mięso. Druga sprawa do sam rodzaj mięsa. Tu mamy dość dużą dowolność w zależności od upodobań :) Generalnie do najpopularniejszych należą T-Bone steak, rozbef, antrykot, ribe eye steak, polędwica.

Zasada nr 2 - Przerosty – marmurek

Zasada dość istotna. Pamiętajcie że mięso chude bez żadnych przerostów tłuszczowych nigdy nie będzie soczyste. Soczystość nadaje właśnie tłuszcz. Druga sprawa to struktura mięsa – powinna być marmurkowata - również spowodowana drobniutkimi przerostami tłuszczu, bardzo podobna to cieniutkich żyłek. To dzięki nim po usmażeniu mięso będzie kruche. Więc pamiętajcie... warto żeby mięso miało trochę tłuszczu, choć trzeba również uważać aby jednak nie był to sam tłuszcz :) Kolejna zaleta tłuszczu jest taka, że nie trzeba dodawać na ruszt lub patelnię żadnego tłuszczu – wytopi się sam z mięsa.

Zasada nr 3 - Temperatura pokojowa, nigdy prosto z lodówki!

To dość istotna zasada. Pamiętajcie aby mięso przed smażeniem wyjąć z lodówki i potrzymać około 30 minut w temperaturze pokojowej. Dzięki temu zabiegowi unikniemy sytuacji kiedy z wierzchu po usmażeniu mięso będzie miało piękny rumiany kolor, w środku zaś będzie zimne i surowe, a nie o to przecież nam chodzi. Warto też pamiętać aby i patelnia miała odpowiednią temperaturę – do smażenia steka musi być koniecznie patelnia mocno nagrzana, inaczej mięso się udusi, a nie usmaży.

Zasada nr 4 – Smażenie i czas

Mięso zawsze smażymy na ruszcie lub patelni mocno rozgrzanej. Wysoka temperatura sprawi, że pory w mięsie bardzo szybko się pozamykają i zatrzymają w środku wszystkie „drogocenne soki” :) . Mięso warto obsmażyć z każdej strony. Rodzaj wysmażenia mięsa zależy od długości trzymania go na patelni bądź ruszcie. Ważna również jest grubość mięsa, średnio warto przyjąć, że smaży się steka grubości ok. 2 cm. Jeśli korzystamy z odpowiedniego termometru to znacznie może on pomóc w przygotowaniu idealnego steka, ale jeśli takim nie dysponujemy, wystarczy trzymać się wskazówek czasowych.

Rozróżniamy 5 najważniejszych rodzajów wysmażenia steków:

Bardzo krwisty (blue) – Tego typu steki smaży się około 1 minuty. Jest to stek głównie dla koneserów, ponieważ po usmażeniu i późniejszym naciśnięciu steka wypływa jeszcze z niego krew :) W kolorze dalej jest prawie fioletowe, w dotyku miękkie, gąbczaste.

Krwisty (rare) – Smaży się go około 2 minut z każdej strony . Temperatura mięsa to około 60 stopni. Stek bardzo popularny – po przekrojeniu kolor mocno czerwony z wypływającymi sokami. Po naciśnięciu dalej będzie konsystencja gąbczasta, ale już będzie wyczuwalny lekki opór.

Średnio krwisty (medium-rare) - Smaży się około 3 minut z każdej strony / Temperatura mięsa to około 63-65 stopni. Mięso po przekrojeniu będzie już miało kolor lekko różowy z lekko wypływającym sokiem. W dotyku miękkie, ale sprżęzyste.

Średnio wysmażony (medium) - Smaży się około 5-6 minut z każdej strony / Temperatura mięsa to około 70-72 stopni. Mięso bladoróżowe i sprężyste. Po naciśnięciu z niewielką ilością wypływającego soku.

Dobrze wysmażony (well done) - Smaży się około 8 minut z każdej strony / Temperatura mięsa to około 77 stopni. Mięso po przekrojeniu wilgotne, ale nie suche, ze śladowym kolorem różu. Mięso sprężyste.

Zasada nr 5 – Odpoczynek i leżakowanie

Czynność bardzo ważna, o której często się zapomina, a to właśnie dzięki niej mięso będzie bardzo jędrne i soczyste. Po usmażeniu mięsa warto je odłożyć na talerz lub deskę i przykryć drugim talerzem lub zwyczajnie folią aluminiową. Taki stek powinien sobie odpoczywać przed podaniem około 5 minut. To czas wystarczający aby temperatura oraz soki się uspokoiły i równomiernie rozeszły po mięsie. Jest jeszcze druga szkoła – steka po usmażeniu wkłada się na kilka minut do piekarnika – również bardzo dobra metoda, ale w zupełności ta pierwsza wystarczy aby cieszyć się świetnym stekiem.

Zasada nr 6 – Przyprawianie i doprawianie

Rozmaryn, sól, pieprz... te trzy rzeczy w zupełności wystarczą żeby mięso zyskało głębie smaku, ale pamiętajcie, i tu jest bardzo ważna uwaga... Wilokrotnie czyta się opinie, że mięso solimy dopiero na sam koniec przed samym podaniem, nigdy przed smażeniem! - Gdybyśmy posolili takie mięso przed smażeniem, to zwyczajnie zrobi się ze steka guma do żucia. Sól spowoduje, że podczas smażenia wypłynie nam z mięsa cały płyn w nim zawarty. Nic bardziej mylnego... To jest mit i stereotyp. Jak najbardziej mozna mięso posolić chwilę przed wrzuceniem na ogień. Nic mu sie nie stanie. Przed smażeniem mięsa spokojnie możemy również użyć pieprzu, którym warto natrzeć mięso, natomiast podczas smażenia warto na mięsie położyć gałązkę rozmarynu. Te gałązkę warto również położyć na mięsie podczas jego odpoczywania.

Trzymając się tych wszystkich powyższych zasad można przygotować naprawdę świetne mięso. Zresztą sami zobaczcie jaki można uzyskać efekt na naszym przykładzie. Poniżej przepis na steka z rozbefu.

Przepis na steka medium rare.

 

Składniki:

  • stek z rozbefu
  • oliwa z oliwek
  • sól gruba - morska
  • pieprz
  • gałązka rozmarynu

Przygotowanie:

Mięso wyjmujemy z lodówki i odstawiamy mniej więcej na pół godziny aby uzyskało temperaturę pokojową. Zapobiegnie to nierównomiernemu smażeniu.

Na początku trzeba dobrze rozgrzać patelnię lub ruszt. Temperatura powinna być naprawdę wysoka, dzięki temu szybko zamkną się pory, a mięso zatrzyma soki.

W czasie gdy patelnia się nagrzewa, przygotowujemy mięso. Odcinamy bardzo duże przerosty tłuszczu, ale pamiętajmy, że warto jednak trochę zewnętrznych przerostów zostawić. To dzięki nim mięso jest soczyste.

Standardowo stek powinien mieć około 2 cm grubości. Po odcięciu nadmiaru tłuszczu delikatnie skrapiamy mięso oliwą z oliwek. Ale bardzo niewielką ilością. Do rozsmarowania możemy użyć pędzelka lub zwyczajnie wklepać dłonią. Oliwy nie dajemy zbyt dużo, wystarczą 3-4 krople. Pamiętajcie, że mięso samo w sobie mimo wszystko odda odrobinę tłuszczu.

W tym momencie nacieramy stek również odrobiną pieprzu. My lubimy używać grubo mielony pieprz. Bardzo fajnie się sprawdza również pieprz młotkowany. Możemy w tym momencie równiez posolić mieso, natomiast my przeważnie robimy to juz na patelni.

Jak już mamy tak przygotowane mięso, przekładamy je na patelnię.

stek

UWAGA: Nigdy, ale to nigdy nie używamy do wkładania lub obracania mięsa widelca lub innego „szpikulca”. Nie wolno nakłuwać mięsa, ponieważ przez otwory zacznie się wydostawać wszystko to, co skrywa w sobie mięso.

stek 001

stek 002

Mięso lubimy średnio krwiste (medium-rare), więc smażymy z każdej ze strony po około 3 minuty. Obsmażamy również boki mięsa.

stek 003

Podczas smażenia kładziemy na mięsie również gałązkę rozmarynu.

Po usmażeniu mięsa koniecznie trzeba odstawić mięso na około 5 minut aby sobie odpoczęło. Steka przykrywamy talerzem lub folią aluminiową. Warto również w tym czasie położyć ma steka gałązkę rozmarynu. Pod przykryciem mięso szybciej wchłonie aromat zioła.

stek 004

Jak już mięso odpocznie rozcinamy i dopiero w tym momencie solimy. Zwyczajnie tak lubimy, jak na powierzchni spoczywają grube kryszłaki soli - fajny efekt wizuwalny. Gdybysmy posolili wczesniej, byłoby zwyczajnie zbyt słone. My do steków zazwyczaj używamy grubo mielonej soli morskiej :)

stek 006

Tak przygotowany stek jest gotowy do jedzenia. Smacznego :)

stek 005

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(24 głosów)
Dział: Porady

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem