6 kroków - jak prawidłowo zwijać tortillę w burrito?

6 kroków - jak prawidłowo zwijać tortillę w burrito?

Jak zwijać burrito Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Porady>6 kroków - jak prawidłowo zwijać tortillę w burrito?

Wielokrotnie otrzymywaliśmy od Was pytania jak prawidłowo zwijać burrito, tak aby farsz się nie wylewał i wysypywał ze środka, a tortilla była zwarta i się nie rozklejała. Dzięki naszemu doświadczeniu postaramy się odrobinę przybliżyć technikę „rolowania”. Na początek jednak kilka słów na temat samego burrito. Danie to dla północnego Meksyku oraz pogranicza amerykańskiego Teksasu jest tym, czym dla Polaków są najzwyklejsze kanapki.

Burrito (zobacz cały nasz dział z burrito) to tradycyjnie duża pszenna tortilla, w którą zawinięte są różnorakie składniki, głównie takie jak: sałata, mięso, fasola, ser, śmietana (sour cream), salsy a czasem i nawet ryż. Ryż czasem podaje się wraz z nadzieniem, a czasem podaje się go osobno, np. na talerzu. Zwyczajnie łatwiej i poręczniej się go wtedy je. Takie burrito daje bardzo dużą swobodę komponowania własnych składników oraz smaków. Generalnie granicą jest tylko nasza wyobraźnia i odczucia kubków smakowych. W burrito łatwo połączyć ten meksykańsko-teksański smak tradycji z różnorodnością jaką daje nam teraźniejszość :) Siłą burrito jest jego sytość oraz smak. Mieszkańcy farm i rolnicy pierwotnie zabierali takie „rulony” w pole i dzięki nim potrafili wytrzymać cały dzień podczas pracy.

Krok 1 – Przygotowywanie tortilli

Najważniejsze to podgrzać tortillę na gorącej, suchej patelni przez około 10 sekund z każdej strony. Łącznie taka tortilla powinna spoczywać na gorącej patelni około 20 sekund. To sprawi, że tortilla będzie miękka i elastyczna, a podczas zwijania nie będzie pękać i rozrywać się. Następnie tortillę zdejmujemy z patelni i przekładamy np. na drewnianą deskę.

Krok 2 – Wypełnianie nadzieniem

Rozkładamy nadzienie na jednej połowie tortilli pozostawiając około 3 cm wolnego miejsca od brzegów tortilli. Dzięki tej czynności podczas zwijania nadzienie nie będzie nam się wysypywać.

zwijanie burrito 001

zwijanie burrito 002

zwijanie burrito 003

Krok 3 - Zwijanie

Zwijanie burrito rozpoczynamy od złapania dłońmi brzegów tortilli (tych, które są bliżej Ciebie). Następnie rozpoczynamy zwijać do przodu, przy tym przytrzymujemy tortillą farsz.

zwijanie burrito 004

Krok 4 – Zawijanie brzegów

To najtrudniejsza czynność, ponieważ trzeba zapanować nad kikoma rzeczami na raz. Aby farsz nie wysypywał się po bokach tortilli, należy zagiąć brzegi do środka. Trzeba przy tym pamiętać aby wykonać tę czynność wraz z „rolowaniem” placka starając się również ugniatać palcami to co się wysypuje.

zwijanie burrito 005

zwijanie burrito 006

zwijanie burrito 007

Krok 5 – Finisz

Kontynuujemy zawijanie, aż dojdziemy do samego końca tortilli. Pamiętajcie aby przy tej czynności dociskać również zagięte brzegi do środka. Wtedy będziemy mieli pewność, że nic nie będzie wystawało po obu bokach rulonu.

zwijanie burrito 008

zwijanie burrito 009

Krok 6 – Zapiekanie

Twoje burrito powinno być idealnie zwinięte i przygotowane do zapiekania. Pamiętaj jeszcze, aby zapiekanie burrito rozpoczynać od miejsca z łączeniem, wtedy ciasto nam się sklei i nie będzie się rozpadać.

zwijanie burrito 010

zwijanie burrito 011

Zobacz również:

Jak odgrzewać różne rodzaje tortilli - kilka trików na dobrą tortillę.

jak odgrzewac tortille 1

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(30 głosów)
Dział: Porady

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem