10 rzeczy, których nie wiecie o kuchni meksykańskiej - Blog Ale Meksyk!
10 rzeczy, których nie wiecie o kuchni meksykańskiej

10 rzeczy, których nie wiecie o kuchni meksykańskiej

Fajita Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Blog>10 rzeczy, których nie wiecie o kuchni meksykańskiej

Gdybyśmy przeprowadzili ankietę i zapytali Was, która kuchnia jest najpopularniejsza na świecie, pewnie powiedzielibyście, że włoska. Jako najbardziej aromatyczną wskazalibyście z pewnością kuchnię indyjską. Najbardziej egzotyczną kuchnią będzie dalekowschodnia. Nie mamy jednak wątpliwości, że gdybyśmy zapytali o najbardziej kolorową i radosną kuchnię na świecie, to właśnie kuchnia meksykańska byłaby na podium. Jej dania to cała gama kolorów, smamuków i aromatów. Przyciągają nie tylko wzrok, ale i skutecznie pobudzają kubki smakowe. Kuchnia meksykańska to jednak nie tylko posiłki, ale również wszystko to, co dzieje się wokół niej i co jej towarzyszy. Meksykańska uczta to radość i uśmiech, zawsze związana jest z zabawą, fiestą, tańcem i śpiewem. W Meksyku jedzenie to prawdziwa celebracja, to wspólne rodzinne posiłki, dbałość o tradycję i przede wszystkim pielęgnowanie zwyczajów z pokolenia na pokolenie.

cc 01

Pomimo że kuchnia Meksyku jest jedną z najbardziej popularnych kuchni świata, pozostaje jednocześnie kuchnią nieznaną, także w Polsce. Od kilku już lat co prawda zyskuje coraz bardziej na popularności, jednak wciąż wielu odnosi się do niej z rezerwą. Dlaczego? Między innymi dlatego, że nie wiedzą o niej za wiele, oryginalne nazwy dań są dla wielu osób trudne i nie wiedzą jak je wypowiadać, a bardzo często nie wiedzą po prostu jak jeść. Dlatego przygotowaliśmy dla Was 10 faktów o kuchni meksykańskiej, o których większość z Was pewnie nie wie, a które pozwolą Wam lepiej ją zrozumieć i być może zachęcą do odkrywania smaków Meksyku.

1. Kuchnia meksykańska na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO

Chyba nie ma drugiej takiej kuchni na świecie, która byłaby tak bardzo zakorzeniona w samej kulturze i historii kraju jak właśnie kuchnia meksykańska. Kuchnia, historia i kultura meksykańska jest tak mocno ze sobą połączona, że w listopadzie 2010 roku kuchnia meksykańska została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego, jako wzorzec kulturowy zawierający techniki kulinarne i obrzędy stosowane od wieków. Jest to ukoronowanie starań o przywrócenie kuchni meksykańskiej jej pierwotnego smaku. Regionem, a dokładniej miastem, które odegrało najważniejszą role w ocenie, było miasto Michoacan. To jest to miasto, w którym przenika się najwięcej tradycji i smaków charakterystycznych dla Meksyku. Na tej liście znajduje się również sposób obchodzenia Święta Zmarłych w Meksyku „Día de Muertos”. Nastrój tego święta jest zupełnie inny niż w Polsce. Obchodzone jest z wielką pompą. To czas radości, świateł, kolorów i zabawy. Meksykanie biesiadują przy grobach rodziny i bliskich, przez całą noc wspominając te osoby i przywołując różne wspomnienia z nimi związane.

2. Międzynarodowe smaki w kuchni meksykańskiej

Kuchnia meksykańska chyba jak żadna inna zasługuje na określenie #SmakiBezGranic. A dlaczego? Głównie za sprawą swojej tradycji i napływów z innych stron świata. Jej niezwykłe bogactwo to efekt przenikania się różnych kultur kulinarnych. Kuchnia meksykańska to tak naprawdę połączenie tradycji azteckich i wpływów europejskich z arabskimi naleciałościami. Z połączenia wyszedł cudowny miszmasz smakowy :)

Przełomowym momentem dla kuchni meksykańskiej była hiszpańska konkwista. Prawdę mówiąc, kuchnię meksykańską dzieli się na dwie epoki... tradycyjna aztecka i mayańska sprzed konkwisty, oraz druga epoka już po konkwiście. Pierwsza opierała się na produktach rdzennych, druga na tym, co przywieźli ze sobą Hiszpanie. Miszmasz smaków i produktów zaowocował cudownymi smakami.

Meksyk dzięki Mayom i Aztekom ofiarował światu produkty takie jak: pomidory, czekolada, kukurydza, chilli, fasola, awokado, a także wanilia oraz orzeszki ziemne. Co wziął Meksyk z Europy za sprawą hiszpańskiej konkwisty? Przede wszystkim sery i wieprzowinę, które wcześniej w Meksyku były nieznane. Jedyne mięso znane przed konkwistą to był indyk oraz specjalna rasa psów hodowanych jak trzoda chlewna.

A co takiego arabskiego ma w sobie kuchnia meksykańska? Skąd takie smaki w Meksyku? Otóż warto wspomnieć, że południe Hiszpanii było mocno zdominowane przez Arabów, i to właśnie ten fakt poniekąd zaważył na tym, że hiszpańska konkwista wraz z podbojami Meksyku wniosła część smaków arabskich, które można znaleźć przykładowo w taco al pastor. Podobieństwo przygotowania mięsa na szpadzie w postaci „kebaba” nie jest przypadkowe. Różni się jedynie samymi przyprawami i dodaniem ananasa. Tak więc sami widzicie, że smaki Meksyku nie znają żadnych granic.

10 rzeczy kuchnia meksykanska toamtillos 11

Połączenie tych wszystkich wpływów zaowocowało powstaniem smaków, które stanowią dziś kwintesencję kuchni Meksyku.

3. Tortilla, czyli meksykański chleb powszedni

Bez niej nie sposób wyobrazić sobie kuchni meksykańskiej. Placki tortilli pełnią funkcję chleba, a forma, w jakiej zostaną użyte, uzależniona jest od dania, do jakiego mają być dodatkiem. Tak naprawdę używane są niemalże do każdej potrawy :) Spotkać można je w tacos, quesadillas, enchiladas, czy jako totopos (chipsy kukurydziane), jednymi słowy w Meksyku nie ma nic bardziej popularnego i charakterystycznego niż właśnie tortilla.

cc 800 3

Jak podają źródła, kukurydziane placki powstały w Tlaxcala już w 500 roku p.n.e. Tę miejscowość uważa się za miejsce narodzin tortilli. W języku náhuatl (język aztecki w czasach prekolumbijskich) określano je „tlaxcalli tlán”, co oznacza „miejsce tortilli”. Klasyczna tortilla w Meksyku przygotowywana jest z mąki kukurydzianej poddanej procesowi nixtamilizacji (wapnowania). Klasyczną kukurydzianą tortillę robi się z tylko dwóch składników: mąki kukurydzianej i wody.... nic więcej. W zależności od koloru i gatunku kukurydzy tortille przybierają różne kolory: białe, żółte, niebieskie, czerwone itd. Jako ciekawostkę warto nadmienić, że kultywując kulturę Indian Otomi, tortille przyozdabiane są różnego rodzaju motywami graficznymi i motywami religijnymi powstałymi z zatopienia w nich np. liści kolendry.

4. Kuchnia Tex-Mex i walka ze stereotypami

10 rzeczy meksyk m 20

Tex-mex to kolejny przykład na to, że kuchnia meksykańska nie zna granic. Połączenie kuchni meksykańskiej z amerykańską to mieszanka składników, przypraw i metod przygotowania dań, odzwierciedlająca bliskie sąsiedztwo i wzajemne przenikanie kultur Meksyku i stanu Teksas. Wiele osób jednak myli tradycyjną kuchnię meksykańską z tą z pogranicza Teksasu i Meksyku. Przykładowo chili con carne, fajitas czy nachos, wbrew utartym stereotypom, nie są prawdziwą kuchnią meksykańską. Ich korzenie sięgają Ameryki Północnej i są połączeniem tych dwóch kuchni.

5. Salsy i sosy – ostre, łagodne i kolorowe

10 rzeczy cc salsy 1

Salsy i sosy towarzyszą wszystkim posiłkom. Bez tego nie ma kuchni meksykańskiej. Powstają na bazie świeżych, pokrojonych lub drobno zmiksowanych warzyw, owoców czy ziół. Zawsze są na stole, nie ważne czy chodzi o śniadanie, obiad czy kolację. Zazwyczaj przygotowane o różnym stopniu ostrości, tak aby nadać potrawie smak. Przygotowywane są przede wszystkim na bazie pomidorów – czerwonych lub zielonych, cebuli i chili. Składniki świeże, suszone, pieczone lub smażone. Istnieje nieskończona liczba przepisów na salsy i sosy, które są wzbogacane poprzez dodawanie przeróżnych dodatków, tworząc kombinacje smakowe, które uzupełniają smaki potraw.

6. Święta trójca kulinarna

Taki przydomek nosi zestaw trzech produktów, jakimi są: fasola, kukurydza i chili. W Meksyku te produkty uznawane są za podstawę diety. Bez niej zwyczajnie kuchnia meksykańska nie istniałaby.

Gdybyśmy zapytali Was z czym kojarzycie meksykańską kuchnię, powiedzielibyście pewnie z pikantnością dań i papryczkami chili. I rzeczywiście, pomimo mnogości produktów i smaków, Meksyk i kuchnia meksykańska kojarzona jest, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie przede wszystkim z papryczką chili. Ich wybór tam jest nieograniczony. Podobno jest około 200 różnych odmian. Są takie, które są ekstremalnie pikantne, ale i takie o łagodnym smaku. Dostępne w wersji świeżej, suszonej, wędzonej czy marynowanej. Do koloru, do wyboru. Wykorzystywane bardzo często, w przeróżnych konfiguracjach.

10 rzeczy meksyk m 2

Generalnie jest przekonanie, że w Meksyku jada się zwykłą czerwoną fasolę. Nic bardziej mylnego. Głównie to czarna fasola i jest ona zazwyczaj dodatkiem do dań w postaci pasty. To właśnie w takiej formie jada się ją w Meksyku, jako dodatek do wielu dań, np. quesadillas czy taco. Pasta jest również podawana jako samodzielne danie z dodatkiem totopos, czyli chipsów z tortilli kukurydzianej. W Polsce można kupić gotową pastę fasolową w puszce, ale według nas prościej jest ją przygotować w domu. Przepis na pastę fasolową jest niezmiernie prosty, a samodzielne przygotowanie nie powinno sprawić trudności nawet największym kulinarnym „beztalenciom” :) Zobacz przepis: Frijoles refritos - czyli meksykańska smażona pasta fasolowa

I kukurydza ...

7. Pękająca kukurydza, czyli popcorn wynaleziony w Meksyku.

Kukurydza, czyli trzeci podstawowy składnik, zajmuje szczególne miejsce, nie tylko w kuchni meksykańskiej ale przede wszystkim w całej historii i kulturze Meksyku. Już w epoce prekolumbijskiej kukurydza stanowiła podstawę diety ludności zamieszkującej na obszarach Meksyku. Kukurydzy przypisywano magiczne właściwości. Była czczona, a dbał o nią ponoć sam bóg kukurydzy Cinteotl.

10 rzeczy cc kukurydza 1

Kukurydza w Meksyku stanowi podstawę żywieniową po dziś dzień. Obecnie uprawianych jest w Meksyku ponad 60 odmian kukurydzy i przygotowuje się z niej przede wszystkim tortillę, ale to także główny składnik między innymi tamales – masa kukurydziana ze słodkim lub wytrawnym nadzieniem, zawinięta w liście kukurydzy lub bananowca, gotowa na parze. Z białej odmiany kukurydzy przygotowuje się zupę pozole

10 rzeczy meksyk m 3Legendy głoszą, że nieodzowny dziś element naszej wizyty w kinie, czyli popcorn pochodzi właśnie z Meksyku. Popcorn znali już bowiem Aztekowie. Prażone w wysokiej temperaturze ziarna kukurydzy wykorzystywali nie tylko do jedzenia, ale m.in. jako biżuterię czy podczas obrzędów religijnych.

8. Desery – Meksykanie je kochają

Kuchnia meksykańska to także smaczne desery w różnej postaci – przede wszystkim owoce, czekolada, słodkie churros i wiele innych. Wiele deserów pochodzi z czasów kolonizacji. To sprawia że smakiem nawiązują do kultury europejskiej. Tak było na przykład z churros. To robione z ciasta parzonego pączki smażone na głębokim oleju, posypane cukrem i cynamonem. Znane są w całej hiszpańskojęzycznej części, region pochodzenia to Półwysep Iberyjski, a dokładniej Hiszpania i Portugalia. Przywędrowały do Meksyku właśnie z tego rejonu. Wkład Meksyku to czekolada. Generalnie przygotowywane są w kilku kształtach, ale tymi najbardziej znanymi są cienkie i długie pałeczki. Churros zawsze, ale to zawsze idą w parze z czekoladą lub sosem karmelowym, w których się je macza. Przeważnie podaje się je na śniadanie, ale również serwowane są jako zwykła deserowa przekąska.

10 rzeczy cc churros 1Kolejny deser, który przywędrował do Meksyku to flan, ciasto o delikatnej, kremowej konsystencji, tak naprawdę pochodzenia francusko-hiszpańskiego. Bardzo popularne i właściwie dziś już uznawane za danie kuchni meksykańskiej.

9. Tomatillo, awokado i nopales czyli zielone skarby Meksyku

Kuchnia meksykańska, jak już wspomnieliśmy, jest różnorodna i bardzo barwna. W jej daniach przenikają się niemal wszystkie kolory. Przede wszystkim zielony. Zielone są trzy meksykańskie klasyki, bez których zwyczajnie kuchni meksykańskiej by nie było – tomatillo, awokado i nopales. Produkty, które w Polsce nie są tak popularne, jak wspomniana już wcześniej święta trójca – fasola, kukurydza i papryka, ale niewątpliwie są kwintesencją tego co w kuchni meksykańskiej najlepsze.

10 rzeczy meksyk m 1

Zielone pomidory w osłonkach, czyli tomatillo (oznacza – mały pomidor), znane również pod nazwą miechunka pomidorowa. Tomatillos zostały „udomowione” przez Azteków 800 lat p.n.e. i od tamtej pory stanowią podstawę kuchni meksykańskiej. Przygotowuje się je i spożywa na różne sposoby, począwszy od pieczenia, jedzenia na surowo, w postaci zupy... ale najpopularniejszym jest jednak użycie ich do salsy verde – pikantnej zielonej salsy meksykańskiej.. Niestety w Polsce świeże tomatillos są praktycznie niedostępne, jedynie w puszce. Ich struktura różni się od zwykłych pomidorów i jest bardziej zwarta z minimalną zawartością „galaretowatego miąższu”.

Awokado – wykorzystywane było już ok. 7000 lat p.n.e. czego dowodem są wykopaliska w południowym Meksyku. Właściwości smakowe spowodowały bardzo szybką ekspansję tego owocu na tereny obu Ameryk. Do dziś jest tam bardzo popularne. Pierwotna nazwa - ahuacatl - pochodzi od jąder, za sprawą kształtu awokado. W smaku jest lekko orzechowe i maślane - natomiast dodając do niego kilka składników, takich jak czerwona cebula, świeża kolendra, kmin czy pomidory... przemienia się w prawdziwą bombę smakową. Świetna konsystencja dojrzałego owocu może z dodatkiem soli i pieprzu służyć jako masło. Dojrzałe bardzo łatwo się rozsmarowuje. Awokado to nie tylko smak, ale i kolor - jego mocno zielonkawy odcień idealnie współgra z różnego rodzaju sałatkami i potrawami. Jest tak przyjazne w obróbce, że można je ciąć w plasterki i w kostkę, może być rozcierane i tłuczone. Najczęściej chyba używane jest do guacamole, które podawane jest jako dodatek do tacos, quesadillas, burrito i wiele, wiele innych mocno meksykańskich potraw. Jak nie trudno się domyślić, największym eksporterem awokado na świat jest właśnie Meksyk. Przykładowo import awokado z Meksyku przez Stany Zjednoczone, stanowi 90% całości. Ciekawostką jest że podczas Super Bowl (Finał Ligi Amerykańskiego Futbolu) w 2018 roku spożyto przez kibiców przed TV około 130 ton awokado, głownie w postaci guacamole. Zobacz: jak przygotować gucamole

awokado cc

Nopal to zielony kaktus z gatunku opuncji. Ma grube, mięsiste liście i słodkie owoce. Odgrywa bardzo ważną rolę w meksykańskiej kuchni. Może to kogoś zdziwi, ale nopal to jeden z podstawowych elementów meksykańskiej diety. Wydawałoby się, że kaktus nie nadaję się do jedzenia? Otóż... da się.

Pierwotnie w czasach prekolumbijskich stanowił podstawę diety, uznawany był za „pokarm ubogich". W wielu regionach Meksyku do tej pory bardzo często wykorzystywany. Nopal to tak naprawdę część kultury Meksyku, wpisuje się w jego historię na stałe. Jest także bardzo ważnym elementem ekosystemu tego rejonu świata, służył do kontroli erozji w całej Ameryce. Trafił nawet na meksykańską flagę jako jeden z głównych symboli tego kraju, obok orła i węża. Niestety w Polsce nopal jest bardzo ciężko dostępny. Można go dostać jedynie w słoiczkach, już pocięty i trzymany wraz z papryczką chilli, dzięki czemu nadaje się mu trochę pikanterii.

10. Bez tradycyjnych narzędzi nie ma autentycznej kuchni meksykańskiej

Kuchnia meksykańska to także dbałość o tradycję i pielęgnowanie jej z pokolenia na pokolenie. Dlatego wiele gospodyń wykorzystuje w pracach kuchennych molcajete, tortilladore czy comal. Te dziwnie brzmiąco słowa to nazwy narzędzi kuchennych, od wieków wykorzystywanych w Meksyku. Co najważniejsze wykorzystywane także dziś. W tradycyjnej meksykańskiej kuchni zawsze je znajdziesz.

10 rzeczy meksyk m 10

10 rzeczy kuchnia meksykanska toamtillos 6

Molcajete to kamień, głównie stosowany do robienia sals, m.in. ucierania chilli do salsy. Pochodzi ze stanu Oaxaca. Molcajetes występują w różnych kształtach. W centralnej części Meksyku są nazywane "świnka molcajete", a to ze względu na ich kształt. Ciekawostką jest też zabawne powiedzenie i gra słów po hiszpańsku związana z tym naczyniem la cochina en la cocina - w tłumaczeniu: świnia w kuchni :)

Natomiast tortilladora to tradycyjny meksykański przyrząd do ugniatania ciasta na tortillę. Wytwarzane są z drewna lub ze stali. Powinien go mieć w kuchni każdy, kto woli tortillę robić sam, aniżeli kupować w sklepie. Prawdziwa tortilla powinna być wygnieciona prasą, to dzięki niej ciasto jest cienkie i okrągłe. Dzięki niemu robienie placków tortilli staje się przyjemnością, a nie udręką. Nie trzeba korzystać z zamienników w postaci książek albo wałków do ciasta :)

Comal to tradycyjne naczynie meksykańskie służące do smażenia tortilli. Wykorzystywane już w czasach prekolumbijskich. Ma kształt okrągłej płyty, przypomina trochę wklęsłą patelnię. Dawniej wyrabiano je z gliny, obecnie spotyka się również metalowe.

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam choć trochę kuchnię meksykańską. Jak widzicie kuchnia meksykańska to idealny przykład tego, że kuchnie świata się przenikają i na szczęście nie istnieją tu granice, które by to powstrzymywały. Dzięki mieszaniu się rozmaitych wpływów, a w przypadku kuchni smaków, aromatów, przypraw, ziół czy innych składników, powstają nowości, które pojawiają się na naszych stołach. Takiej idei przyświeca również akcja #SmakiBezGranic, która chce pokazać tradycje i skarby Polski, jak i wielokulturowość i smaki ze wszystkich stron świata. To wyprawa nie tylko do najpiękniejszych, nieodkrytych miejsc w Polsce, ale także do obszarów przenikania się kultur i spotkań przy wspólnym posiłku - kuchni i ludzi. W podróży po Polsce udział biorą wyjątkowe osobowości, między innymi z Meksyku czy Włoch – zobacz odcinek z udziałem Matteo Brunettiego. Z dala od zgiełku miast, wspólnie z gospodarzami gotują i smakują nie tylko to, co polskie, ale również swoją rodzimą kuchnię z między innymi Meksyku, Włoch, Wietnamu czy Libanu. Przy różnorodnie zastawionych stołach, wśród zaskoczeń, śmiechów i refleksji, „Razem smakuje lepiej” nabiera nowego wymiaru, otwiera nas na to, co inne i nieznane, a Coca-Cola tradycyjnie „łączy”.

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
Ostatnio zmienianypiątek, 30 sierpień 2019 10:41
(4 głosów)

Wybrane przepisy

Zupy

Zupa meksykańska z czarnej fasoli - bez mięsa też może być smacznie

Zupa meksykańska z czarnej fasoli - bez mięsa też może być smaczn…

Nie trzeba chyba nikomu specjalnie tłumaczyć i przypominać, że fasola w Meksyku to jeden z najważniejszych darów natury. Przygotowywana i spożywana na wszelakie sposoby - w całości i w formie past, z frijoles refritos na czele. Ale smażona pasta faso...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Jajecznica z chorizo i papryką

Jajecznica z chorizo i papryką

Kontrasty smakowe ukryte w słodyczy podduszanej cebulki, chrupkości czerwonej papryki, lekko pikantnej kiełbasy chorizo, mięsistych pomidorach i w świeżutkich jajkach. Całość podana na chrupiącym, wyjętym prosto z piekarnika białym pieczywie. Jajeczn...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Sałatka caprese

Sałatka caprese

Prostota i smak, czyli wywodząca się z kuchni włoskiej sałatka caprese. Plastry sera mozarella z pomidorami, oliwą i listkami bazyli są doskonałą propozycją na każdą porę dnia. ...

Czytaj więcej

Enchiladas

Enchilada z kurczakiem w sosie pomidorowym

Enchilada z kurczakiem w sosie pomidorowym

Enchilada z kurczakiem - meksykańskie danie, które przypomina trochę włoskie canelloni, z taką różnicą że tutaj wykorzystujemy tortille kukurydziane. Jako farsz tym razem kurczak w pomidorowym sosie. Wszystko doprawione niezastąpioną kolendrą i kumin...

Czytaj więcej

Inne

Burgery z awokado i chorizo

Burgery z awokado i chorizo

Bardzo fast food w wersji meksykańskej. Polska kajzerka w połączeniu z meksykańskim awokado i pikantną kiełbasą chorizo. Nie tylko smaczne, ale przede wszystkim dużo zdrowsze niż podobne jedznie fast foodowe. Kilka prostych składników ogólnodostępnyc...

Czytaj więcej

Salsy, sosy i dipy

Salsa xni-pec - cebula, habanero i limonka

Salsa xni-pec - cebula, habanero i limonka

Salsa Xni-pec - nazwa być może trochę jakby z chińskiego, ale to tradycyjna salsa meksykańska. Przygotowywana z cebuli czerwonej, papryczki habanero i soku z limonki. Podawana przede wszystkim jako dodatek do mięs. Przepis poznaliśmy na warsztatach k...

Czytaj więcej

Inne

Bruschetta po meksykańsku

Bruschetta po meksykańsku

Kuchnia meksykańska łączy w sobie smaki z wielu różnych stron świata, między innymi Hiszpanii i ameryki południowej... dlaczego nie dołączyć do tego jeszcze smaków francuskich i włoskich? Prezentujemy Wam lekki eksperyment, który zakończył się powodz...

Czytaj więcej

Desery

Tarta z masą lemon curd i włoską bezą - sprawdzony przepis

Tarta z masą lemon curd i włoską bezą - sprawdzony przepis

Tarty to ciasta składające się z ciasta kruchego, drożdżowego lub francuskiego oraz nadzienia, słodkiego lub wytrawnego. Lubiane przez większość, głównie dlatego, że są łatwe i szybkie w przygotowaniu. Wyjątkiem jest chyba tarta lemon curd z bezą wło...

Czytaj więcej

Desery

Ciasto czekoladowe z likierem Kahlua w syropie kawowo-cynamonowym

Ciasto czekoladowe z likierem Kahlua w syropie kawowo-cynamonowym

Kawa i czekolada - dwie ulubione rzeczy w jednym! Czyli ciasto czekoladowe z likierem Kahlua w syropie kawowo-cynamonowym. Obłędny smak czekolady i zapach kawy unosi się w całym domu, a dzięki syropowi kawowemu ciasto jest wilgotne i dłużej zachowuje...

Czytaj więcej

Salsy, sosy i dipy

Szybkie guacamole

Szybkie guacamole

Jeżeli nigdy nie robiłeś sam guacamole to dobrze trafiłeś. Ten przepis jest łatwy i szybki. Warto spróbować. Efekt będzie zaskakujący. Gdy spróbujesz, już nigdy więcej nie kupisz gotowego guacamole w sklepie. ...

Czytaj więcej

Drinki

Siesta - drink z meksykańskim charakterem na bazie tequili i campari

Siesta - drink z meksykańskim charakterem na bazie tequili i camp…

Inspiracją do tego przepisu był drink jaki miałem okazję popijać w jednym z sympatyczniejszych krakowskich cocktail barów. Jako że uwielbiam tequilę (profil bloga zobowiązuje) to drugim alkoholem jaki cenię  niesłychanie za jego smak jest Campar...

Czytaj więcej

Inne

Meksykańskie pierożki empanadas z szarpanym kurczakiem - przepis na udaną przekąskę z pieca

Meksykańskie pierożki empanadas z szarpanym kurczakiem - przepis …

Empanadas - pierożki znane chyba na całym świecie. Pochodzą one z Argentyny, ale bardzo szybko zadomowiły się w pozstałej części Ameryki Łacińskiej. Obecnie chyba każdy kraj ma swoje własne „najlepsze” empanadas :) Przygotowywane i serwowane w przeró...

Czytaj więcej

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem