Cocktail Pornstar Martini - kilka sposobów przygotowania i ciekawostek

Cocktail Pornstar Martini - kilka sposobów przygotowania i ciekawostek

Jesteś tutaj:Kuchnia meksykańska>Drinki>Cocktail Pornstar Martini - kilka sposobów przygotowania i ciekawostek

W Polsce Pornstar Martini przeżywa swoją druga młodość i istny boom. Złożoność jego smaków oraz unikalna forma podania sprawiają, że jest to naprawdę fenomenalne doświadczenie dla podniebienia. Stając się coraz bardziej popularny w polskich barach, drink ten przyciąga coraz większą liczbę entuzjastów koktajli, którzy chcą doświadczyć czegoś więcej niż tradycyjne drinki.

pornstar martini 2

Eksperci branży miksologii uważają, że fenomen tego drinka wynika zarówno z jego niebanalnego smaku, jak i atrakcyjnej prezentacji, co czyni go idealnym wyborem na wieczorne wyjścia.

Pochodzenie Pornstar Martini

Pornstar Martini został stworzony stosunkowo nie tak dawno jak mogłoby się to wydawać, bo w 2002 roku przez Douga Ankraha, w jednym z londyńskich barów. Inspiracją dla tego koktajlu były tropikalne smaki, które Ankrah chciał połączyć z luksusowym stylem życia, jaki obserwował w najlepszych barach. Nazwa „Pornstar” nie nawiązuje bezpośrednio do „przemysłu dla dorosłych’, lecz miała oddać charakter drinka – odważny, wyrazisty i błyskotliwy. Pomimo że jest to stosunkowo młody drink, szybko zdobył uznanie na światowej scenie barmańskiej.

pornstar martini 1

Składniki i przepis - wersja klasyczna.

Aby przygotować Pornstar Martini, potrzebne będą następujące składniki:

 • 60 ml wódki waniliowej
 • puree z 1,5 marakui (około 30 ml)
 • 15 ml likieru Passoa
 • 15 ml syropu waniliowego
 • 15 ml soku z limonki
 • 60 ml prosecco lub innego wina musującego (podawanego osobno)
 • świeża połówka marakui do dekoracji

Jaki sprzęt barmański może się przydać do przygotowania Pornstar Martini?:

Przygotowanie Pornstar Martini:

Najpierw przekrój marakuję na pół. Miąższ z jednej lub dwóch owoców przełóż do shakera, resztę zostaw do dekoracji. Jeśli używacie gotowej pulpy z marakui, wystarczy odmierzyć daną ilość w miarce barowej.

Do shakera dodaj wódkę, pulpę z marakui, likier Passoa, sok z limonki i syrop cukrowy.

Napełnij shaker lodem do połowy. Zamknij shaker i mocno wstrząśnij przez około 10 sekund tak aby składniki się połączyły i dobrze schłodziły.

Serwowanie:

Przelej koktajl przez sitko do kieliszka, aby oddzielić lód i ewentualne kawałki owoców.

Na wierzchu koktajlu umieść pół marakui jako dekorację.

Podawanie Pornstar Martini z Prosecco:

Pornstar Martini tradycyjnie podaje się z małym kieliszkiem Prosecco tudzież innego wina musującego, np. Cava. Możesz postawić ją obok koktajlu, aby goście mogli sami zdecydować, czy chcą wlać Prosecco do drinka, czy wypić je oddzielnie.

pornstar martini 4

Wskazówki:

Jeśli nie masz świeżych marakui, można użyć gotowego puree z marakui.

Dla lepszego efektu wizualnego i smakowego użyj wódki waniliowej, która wspaniale komplementuje egzotyczne nuty marakui.

Sposoby podawania i degustacji

Pornstar Martini można delektować się na dwa sposoby. Pierwszy to wlanie prosecco bezpośrednio do koktajlu, co pozwoli na zmieszanie delikatnych bąbelków z gęstą, owocową teksturą martini. Drugi sposób to popijanie prosecco na przemian z koktajlem, co podkreśla osobny charakter każdego z napojów i pozwala lepiej odczuć ich różne smaki.

Przepis na Pornstar Martini z dodatkiem białka jaja

Pornstar Martini to drink, który można łatwo dostosować do swoich preferencji. Dodanie białka jaja do klasycznego przepisu nie tylko wzbogaca smak koktajlu, ale także dodaje efektowny wizualny akcent w postaci aksamitnej pianki. Oto jak można przygotować tę wersję:

pornstar martini 3

Składniki:

 • 60 ml wódki waniliowej
 • puree z 1,5 marakui (około 30 ml)
 • 15 ml likieru Passoa
 • 15 ml syropu waniliowego
 • 15 ml soku z limonki
 • 60 ml prosecco lub innego wina musującego (podawanego osobno)
 • świeża połówka marakui do dekoracji
 • 1 świeże białko jaja

Przygotowanie:

Do shakera dodaj wódkę waniliową, puree z marakui, syrop waniliowy, sok z limonki oraz białko jaja. Można użyć białko z surowego jajka (warto je wcześniej sparzyć wrzątkiem aby pozbyć się ewentualnej salmonelli) lub użyć gotowe białko pasteryzowane dostępne w butelkach, które jest wolne od jakichkolwiek bakterii.

Pierwsze wstrząsanie wykonuje się bez lodu, tak zwane dry shake. To pozwoli białku jaja lepiej się ubić i stworzyć gładką piankę. Następnie dodaj do shakera dużą ilość lodu i ponownie mocno wstrząśnij, aby wszystko dobrze się schłodziło i wymieszało.

Przecedź drink przez sitko barmańskie do schłodzonego kieliszka typu martini. Dzięki temu usuniesz większe fragmenty lodu i uzyskasz gładką konsystencję.

Na wierzchu powstałej pianki umieść połówkę marakui. Piana utrzyma owoc, co dodatkowo zwiększy atrakcyjność wizualną napoju.

Podawanie:

Podobnie jak w klasycznej wersji, podaj schłodzone prosecco w małym kieliszku, które goście mogą wypić oddzielnie lub dodać do koktajlu według własnego uznania.

Uwagi końcowe:

Dodanie białka jaja do Pornstar Martini nadaje koktajlowi aksamitnej tekstury oraz bogatej, kremowej pianki, która elegancko kontrastuje z intensywnymi, tropikalnymi smakami marakui i wanilii. Ta wersja drinka jest szczególnie polecana dla tych, którzy cenią sobie złożoność smakową oraz spektakularny wygląd swoich koktajli.

TIPS & TRICKS

Jak zrobić wódkę waniliową domowym sposobem?

Czasem trudno dostać w sklepie wódkę waniliową. Wtedy można przygotować ją w domu. Przygotowanie jest prostym, ale niestety wymagającym czasu procesem. Będziesz potrzebował tylko kilku składników, a wynik końcowy może znacząco wzbogacić smak wielu koktajli, w tym Pornstar Martini.

Składniki:

 • 1 butelka dobrej jakości wódki (750 ml)
 • 1 laska wanilii

Instrukcje:

Przed dodaniem do wódki, laski wanilii należy odpowiednio przygotować. Użyj noża do przecięcia laski wanilii wzdłuż, aby odsłonić nasiona. Możesz także nieco rozdrobnić laski, aby uwolnić więcej aromatu.

Dodanie wanilii do wódki: Włóż przecięte laski wanilii bezpośrednio do butelki z wódką. Jeśli butelka jest za wąska, by zmieścić laski wanilii, przelej wódkę do większego słoika lub butelki, a następnie dodaj wanilię.

Maceracja: Zamknij butelkę i umieść ją w ciemnym, chłodnym miejscu. Pozostaw wódkę z wanilią przez co najmniej 24 godziny. Im dłużej wódka będzie macerować, tym intensywniejszy i głębszy będzie miała smak. Dobrze jest potrząsać butelką od czasu do czasu, aby lepiej wymieszać składniki.

Degustacja i dostosowanie: Po 24 godzinach spróbuj wódki, aby sprawdzić, czy osiągnęła pożądany poziom smaku waniliowego. Jeśli preferujesz mocniejszy smak wanilii, pozwól jej stać dłużej. Niektórzy pozostawiają wódkę na maceracji nawet do miesiąca.

Filtrowanie: Gdy wódka osiągnie pożądany smak, przefiltruj ją przez sitko lub filtr do kawy, aby usunąć resztki wanilii i nasiona.

Przechowywanie: Przelej przefiltrowaną wódkę waniliową z powrotem do czystej butelki. Przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu.

Uwagi:

Intensywność smaku waniliowego zależy od jakości użytych lasek wanilii. Laski wanilii typu Bourbon czy Madagaskar zazwyczaj oferują silniejszy i bogatszy aromat.

Możesz eksperymentować z dodawaniem dodatkowych smaków, takich jak skórka pomarańczowa czy cynamon, dla uzyskania unikalnej wersji wódki waniliowej.

Domowa wódka waniliowa to doskonały dodatek do wielu koktajli i świetny sposób na personalizację twoich ulubionych przepisów.

Jak przygotować waniliowy syrop cukrowy domowym sposobem?

Domowy syrop waniliowy to wspaniały sposób, aby dodać naturalny, słodki i aromatyczny akcent do napojów, deserów, a także koktajli, takich jak Pornstar Martini. Oto prosty przepis na przygotowanie syropu waniliowego w domowych warunkach:

Składniki:

 • 1 szklanka wody
 • 1 szklanka cukru (możesz użyć białego cukru dla czystego, neutralnego smaku lub cukru trzcinowego dla głębszego, karmelowego posmaku)
 • 1 laska wanilii

Instrukcje:

Laskę wanilii przetnij wzdłuż na 2 połowy, tak aby odsłonić nasiona. Możesz użyć noża, aby zeskrobać nasiona z wnętrza. Nasiona i przeciętą laskę wanilii będziesz używać do syropu.

W małym rondlu na średnim ogniu wymieszaj wodę z cukrem. Dodaj nasiona wanilii oraz przeciętą laskę wanilii do rondla. Mieszaj, aż cukier całkowicie się rozpuści.

Zmniejsz ogień i gotuj syrop na lekkim ogniu przez około 10-15 minut, aby się zredukował. Syrop powinien lekko zgęstnieć, ale nie będzie tak gęsty jak syrop klonowy czy miód. Ważne jest, aby nie dopuścić do zagotowania się syropu, ponieważ może to spowodować jego przypalenie. Po tym czasie, zdejmij syrop z ognia i pozostaw do ostygnięcia. Pozostaw laskę wanilii w syropie podczas stygnięcia, aby dodatkowo wzmocnić smak.

Po ostygnięciu przecedź syrop przez drobne sitko, aby usunąć resztki laski wanilii i nasion. Przelać do czystego słoika lub butelki.

Przechowywanie: Syrop waniliowy przechowuj w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku. Może być przechowywany przez kilka tygodni.

Dodatkowe wskazówki:

Możesz dostosować intensywność wanilii, dodając więcej lasek wanilii, jeśli preferujesz mocniejszy smak.

Aby dodać dodatkowy wymiar smaku, rozważ dodanie skórki cytrusowej podczas gotowania syropu.

Syrop waniliowy świetnie komponuje się nie tylko z napojami, ale i z kawą, herbatą, deserami, czy jako dodatek do płatków śniadaniowych.

Domowy syrop waniliowy to prosty, ale efektowny sposób na wzbogacenie domowej spiżarni i dodanie wyjątkowego smaku do wielu potraw i napojów.

Polecamy też używać gotowej pulpy z marakui. Jest ona pozbawiona pestek i ma świetną konsystencje. Niestety jest ona dostępna w większości sklepów internetowych w 1 kg opakowaniach. My sobie radzimy z tym tak, że porcjujemy w mniejsze woreczki i mrozimy. Wyjmujemy w miarę potrzeb.

Podobnie sprawa ma się z białkiem jajka. Kupujemy gotowe białko w butelce i również porcjujemy i mrozimy. Co więcej takie białko jest bardzo biezpieczne (głównie pod względem salmonelli) ponieważ jest już pasteryzowane.

 
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(1 głos)
Dział: Drinki, Blog

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem