Kuchnia meksykańska na liście UNESCO

Kuchnia meksykańska na liście UNESCO

Kuchnia meksykańska UNESCO Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Meksykańskie ABC>Meksyk od kuchni>Kuchnia meksykańska na liście UNESCO

W listopadzie 2010 roku kuchnia meksykańska została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego (obok obchodów Dnia Zmarłych wpisanego na tę listę w 2003) jako wzorzec kulturowy zawierający techniki kulinarne i obrzędy stosowane od wieków. Jest to ukoronowanie starań o przywrócenie kuchni meksykańskiej jej pierwotnego smaku.

Jako kuchnię reprezentatywną wzięto kuchnię Michoacan, gdyż obejmuje wiele składników, w tym trzy podstawowe dla kuchni meksykańskiej: kukurydzę, fasolę i paprykę chili. 

Dzisiejsza kuchnia meksykańska przez stulecia niewiele się zmieniła i oparta jest głównie na fasoli, mięsie, rybach, kukurydzy, avocado, różnych odmianach papryk i chili. Dodatkowo spotkamy tutaj zielone tomatillos, dynię, kaktusa nopal, czy wreszcie owoce tropikalne jak ananasy i papaje, no i oczywiście różnego rodzaju przyprawy i zioła. Kuchnia meksykańska kusi smakiem przypraw i różnorodnych aromatów. Jest tak różnorodna, jak różnorodny jest sam Meksyk. Wiele tradycyjnych potraw meksykańskich ma jednak swoje regionalne odmiany i będzie zupełnie odmiennie smakować w różnych częściach kraju.

Jakie są najbardziej znane potrawy kuchni meksykańskiej?

Tacos – tortilla kukurydziana z dodatkiem głównie mięsa w przeróżnych konfiguracja smakowych. Bez tacos, kuchnia jak i kultura meksykańska zwyczajnie by nie istniała. Tacos to część życia ludności Meksyku. Wersji smakowych jest całe mnóstwo i są charakterystyczne dla danego regionu Meksyku.

Quesadilla – Jak sama nazwa wskazuje pochodzi od hiszpańskiego słowa Queso - czyli ser. W dużym uproszczeniu jest to zapiekana na comal'u (patelnia meksykańska) tortilla złożona na pół, której znajduje się ser. W wersjach bardziej złożonych quesadilla występuje w wersjach z mięsem, grzybami lub samymi warzywami.

Chilaquiles – Jedno z najpopularniejszych dań śniadaniowych w Meksyku. W bardzo dużym uproszczeniu można je opisać tak, że jest to mieszanka jajek, chipsów kukurydzianych i salsy czerwonej (roja) lub zielonej (verde).

Salsy i sosy – Najpopularniejszy dodatek między innymi do tacos, ale i enchiladas czy chilaquiles. Zrobiony z drobno pokrojonych pomidorów czerwonych (roja) czy też zielonych pomidorków tomatillos z dodatkiem kolendry, czosnku, cebuli, papryki i chili.

Guacamole –  Bez guacamole nie sposób sobie wyobrazić w ogóle kuchni meksykańskiej. Guacamole to ni miej ni więcej jak rozgniecione awokado z dodatkiem cebuli, soku z limonki, czosnku, chilli i kolendry. Są również wersje z pomidorami. Najczęściej podawane z totopos (chipsami z kukurydzy), ale również jako dodatek do tacos itp.

Mole – to jeden z najbardziej rozpoznawalnych sosów w kuchni meksykańskiej. Sos mole robi się z czekolady i dużej ilości kilku gatunków papryczek chili. Mole jest niesłychanie złożonym sosem pod względem składników, przez co smak i aromat jest nieporównywalny z niczym innym. Wyróżnia się głównie mole poblano, mole verde, mole negro, mole amarillo. Mole charakterystyczne jest w głównej mierze dla regionów Oaxaca czy Puebla.

Sopa Azteca, sopa pozole - Dwie najbardziej charakterystyczne zupy meksykańskie, ale występujące w przeróżnych odmianach smakowych, również w zależności o regionu.

Enchilada – kukurydziana tortilla polana ostrym sosem, a następnie wypełniona mięsem lub owocami morza, warzywami, serem. Podawana z dodatkiem śmietany, cebuli, chili i kolendry

Ceviche – Tak naprwdę danie wywodzi się z Peru, ale mocno się zakorzeniło w kulinaria i kulturę Meksyku. Bardzo popularne danie przede wszystkim w części przybrzeżnej Meksyku. Ceviche to surowa ryba marynowana w soku z limonki, dzięki której białko ulega ścięciu. Proces ten nazywany jest "gotowaniem na zimno". Ceviche przygotowuje się gównie z ryb białych oceanicznych takich jak dorsz, halibut, ale również z krewetek czy przegrzebek. 

To tylko niektóre z propozycji meksykańskich specjałów. Przepisy na wszystkie znajdziesz na naszej stronie.  

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(3 głosów)

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem