Cinco de Mayo czyli Święto 5 maja

Cinco de Mayo czyli Święto 5 maja

Jesteś tutaj:Meksykańskie ABC>Historia i kultura>Cinco de Mayo czyli Święto 5 maja

Nie tylko Polacy świętują w maju. Meksykanie także mają swoje święto narodowe na początku maja. Kiedy my świętujemy uchwalenie Konstytucji 3 maja, Meksyk przygotowuje się do obchodów święta Cinco de Mayo. Nazwa święta oznacza po hiszpańsku po prostu 5 maja i nawiązuje do historycznego zwycięstwa wojsk meksykańskich nad przeważającymi siłami armii francuskiej 5 maja 1862 roku pod Pueblą.

Święto Cinco de Mayo jest świętem, dzięki któremu Meksykanie wyrażają dumę z własnego dziedzictwa, tradycji i historii. Samo święto obchodzone jest głównie w stanie Puebla i ma dzisiaj dużo większe znaczenie w Stanach Zjednoczonych niż w samym Meksyku. Szczególnie hucznie obchodzone jest w południowych stanach, gdzie mieszka liczna mniejszość meksykańska.

Wbrew obiegowej opinii, święto to nie jest jednocześnie Dniem Niepodległości Meksyku - dzień ten przypada na 16 września i upamiętnia uniezależnienie się kraju od Hiszpanii w 1810 roku.

Podczas obchodów 5 maja organizowane są kolorowe parady uliczne, Meksykanie bawią się na rodzinnych imprezach. Tradycyjna muzyka popularnych mariachi rozbrzmiewa na ulicach. Wielką rolę odgrywają także tradycyjne potrawy, obficie podlewane narodowymi trunkami. Potrawy różnią się oczywiście w zależności od regionów, jednak wszędzie zachowują meksykańską tradycję.

Oto kilka przykładowych przepisów:

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(7 głosów)

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem