Święto Niepodległości w Meksyku

Święto Niepodległości w Meksyku

Flaga
Jesteś tutaj:Meksykańskie ABC>Historia i kultura>Święto Niepodległości w Meksyku

15 września Meksykanie obchodzą Święto Niepodległości wspominając w ten sposób dzień, kiedy to 16 września 1810 roku Migiel Hidalgo y Costilla, ksiądz z Dolores koło Guanajuato, biciem w dzwony wzywał Meksykanów do walki o niepodległość kraju przeciw Hiszpanii. Tak rozpoczął się zryw narodowy z Hidalgo jako przywódcą. Walki trwały dziesięć lat i w roku 1821 Meksyk uzyskał pełną niepodległość. Na pamiątkę tych wydarzeń Meksykanie świętują przez cały miesiąc. Główne obchody zaczynają się w wigilię rocznicy.

Najważniejsze uroczystości mają miejsce w Mexico City. Całe miasto przystrojone jest flagami i dekoracjami w narodowych barwach: zieleni, bieli i czerwieni. 15 września o godzinie 22 prezydent pojawia się na balkonie Palacio Nacional. Rozlega się bicie dzwonu, wznoszone są okrzyki Viva Mexico! Następnie wszyscy śpiewają hymn narodowy. Nie może zabraknąć także pokazu fajerwerków.

flaga meksyk

Następny dzień to już Día de la Independencia – Dzień Niepodległości. Z tej okazji w Meksyku organizuje się wielką parada uliczną. W całym kraju trwa ogólnonarodowa fiesta. Najhuczniej świętuje się w stolicy, ale na terenie całego kraju jest to dzień radosny i uroczysty. Ale nie tylko w Meksyku obchodzi się Święto Niepodległości. Poza granicami kraju, w każdym większym czy mniejszym skupisku, w konsulatach i ambasadach Meksykanie świętują el Grito.

Jak żadne święto w Meksyku, także i to nie obyłaby się bez specjalnych potraw. Jedna z nich to chiles en nogada, zwane też “potrawą niepodległości”, a to z powodu kolorystyki potrawy, która nawiązuje do kolorów meksykańskiej flagi. To zielona papryka nadziewana mielonym mięsem z migdałami, polana sosem orzechowym i posypana nasionami granatu.

Chętnie jada się również mole poblano - sos z chili, orzechów, czekolady i przypraw, którym polewa się pieczonego kurczaka oraz pozole – zupa, której głównymi składnikami są kukurydza i wieprzowina. Charakterystyczne dla tego dania jest to, że ziarna kukurydzy są wcześniej gotowane przez kilka godzin w słabym roztworze wapna. To sprawia, że ziarna tracą włóknistą otoczkę, uwalniając składniki odżywcze.

 

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(4 głosów)

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem