Gwiazda Betlejemska inaczej Poinsettia - Czerwony kwiat z Meksyku

Gwiazda Betlejemska inaczej Poinsettia - Czerwony kwiat z Meksyku

Gwiazda Betlejemska Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Meksykańskie ABC>Historia i kultura>Gwiazda Betlejemska inaczej Poinsettia - Czerwony kwiat z Meksyku

Gwiazda Betlejemska (Poinsettia) jest symbolem świąt Bożego Narodzenia na całym świecie. Jej intensywne czerwone liście przyciągają wzrok i dodają uroku domowym dekoracjom. Ale czy wiecie, jakie są jej korzenie i skąd dokładnie pochodzi?

Skąd pochodzi Gwiazda Betlejemska - Poinsettia?

Poinsettia, znana również jako Euphorbia pulcherrima, ma swoje korzenie w Meksyku, gdzie była znana i ceniona już przez Azteków. Aztekowie nazywali ją "Cuetlaxochitl", co dosłownie oznacza "kwiat, który rośnie w glebie". Dla Azteków ten kwiat miał nie tylko znaczenie estetyczne, ale był też wykorzystywany w medycynie oraz w różnych rytuałach. Uważali go za symbol czystości i nowego życia. To właśnie od azteckiej nazwy i tradycji rozpoczęła się bogata historia Poinsettii, która ostatecznie stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli świąt Bożego Narodzenia na całym świecie.

gwiazda betlejemska 2

Do Stanów Zjednoczonych została sprowadzona przez Joela Robertsa Poinsetta - botanika, pierwszego amerykańskiego ambasadora w Meksyku, co miało miejsce w pierwszej połowie XIX wieku, a dokładnie w 1828 roku.

Nie kwiaty, a liście

Gwiazda Betlejemska jest znana ze swoich jaskrawoczerwonych "kwiatów", które tak naprawdę są zmodyfikowanymi liśćmi, zwanymi brakteami. Te liście zmieniają kolor z zielonego na czerwony (lub inne kolory w zależności od odmiany) w odpowiedzi na krótkie dni i długie noce zimowe. Ten proces, zwany fotoperiodyzmem, jest kluczowy w uzyskaniu ich charakterystycznego wyglądu.

Sezon na Poinsettię

Gwiazda Betlejemska jest szczególnie popularna w okresie świąt Bożego Narodzenia. To właśnie wtedy jej piękne liście przybierają intensywne kolory, stając się idealną dekoracją świąteczną. Jej sezon rozpoczyna się w listopadzie i trwa do stycznia, choć z odpowiednią pielęgnacją roślina ta może zachować swoje piękno przez cały rok.

gwiazda betlejemska 1

Jak się uprawia Gwiazdę Betlejemską?

Aby przygotować Gwiazdę Betlejemską do świątecznego sezonu sprzedaży, producenci muszą rozpocząć uprawę latem. Rośliny te wymagają bardzo specyficznych warunków świetlnych, aby prawidłowo rozwinąć swoje charakterystyczne kolorowe brakteje, co sprawia, że ich uprawa jest zarówno nauką, jak i sztuką. Uprawa gwiazdy betlejemskiej wymaga pewnej wiedzy i umiejętności. Kluczowe jest zapewnienie jej odpowiedniej ilości światła, wilgotności oraz temperatury. Poinsettia preferuje jasne, ale nie bezpośrednie światło słoneczne, umiarkowane podlewanie i temperaturę w przedziale 15-22 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby unikać przeciągów i zbyt niskich temperatur, które mogą być dla niej szkodliwe.

Różnorodność gatunków

Chociaż najbardziej znana jest czerwona gwiazda betlejemska, istnieje wiele odmian tego kwiatu. Wśród nich znajdują się odmiany o liściach w kolorze różowym, białym, a nawet wielobarwnym. Łącznie istnieje ponad 100 odmian Poinsettia, co sprawia, że każdy miłośnik roślin znajdzie coś dla siebie.

Gwiazda Betlejemska jest nie tylko pięknym dodatkiem do świątecznych dekoracji, ale również rośliną z bogatą historią i różnorodnością. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji może przynieść radość nie tylko w sezonie świątecznym, ale przez cały rok. Jej różnorodność gatunków i barw sprawia, że jest to kwiat, który potrafi zadowolić każdego miłośnika roślin.

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(1 głos)

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem