Dia de la bandera - Święto Flagi w Meksyku

Dia de la bandera - Święto Flagi w Meksyku

Dia de la bandera
Jesteś tutaj:Meksykańskie ABC>Historia i kultura>Dia de la bandera - Święto Flagi w Meksyku

Flaga Meksyku składa się z trzech podstawowych kolorów: zielonego, białego i czerwonego. Po raz pierwszy w tych barwach pojawiła się w roku uzyskania przez Meksyk niepodległości, czyli w 1821. Kolory symbolizowały wtedy zielony - niepodległość, biały - religię katolicką, czerwony – jedność europejsko-amerykańską. Początkowo kolory na fladze były umieszczone ukośnie, dopiero w listopadzie 1821 roku pasy zostały umieszczone pionowo, na białym kolorze pojawiło godło z orłem na opuncji.

Flaga na przełomie dziejów zmieniała się ośmiokrotnie aż do obecnej postaci. Na fladze zmieniał się głównie wygląd orła i teraz przedstawia orła na opuncji, pożerającego grzechotnika jako symbolika Tenochtitlan – dawnej stolicy Azteków. Obecnie zmieniło się również znaczenie barw: zielony – symbolizuje nadzieję, biały – czystość i jedność, czerwony – poległych bohaterów narodowych. Obecna flaga została przyjęta za obowiązującą 16 września 1968 roku.

Święto flagi – czyli Dia de la bandera przypada w Meksyku na 24 lutego – i jest to jedno z najważniejszych świąt narodowych. Jest to dzień wolny od pracy i obchodzony bardzo uroczyście, przede wszystkim poprzez liczne uliczne festyny i zabawy.

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(3 głosów)

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem