Jak ugotować meksykańską białą kukurydzę?

Jak ugotować meksykańską białą kukurydzę?

Jak ugotować białą kukurydzę? Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Porady>Jak ugotować meksykańską białą kukurydzę?

Cóż to jest ta biała kukurydza zwana również homina? Zapewne wiele osób zadaje to pytanie. Przecież kukurydza to kukurydza i już, a jeśli biała to zapewne pop corn. Otóż nie tak do końca, Biała kukurydza w Meksyku to tak zwana kukurydza poddawana procesowi nixtamalizacji. I tu zapewne wiele osób zada pytanie co to takiego? To jakaś chemia? To się w ogóle jada? Dziwna nazwa - to na pewno jest niezdrowe... I tu kolejne zaskoczenie, ponieważ proces nixtamalizacji to bardzo bezpieczny proces i w pełni zdrowy, w żaden sposób nie wpływa niekorzystnie na ludzki organizm. A co więcej, jest o wiele zdrowszy niż nam się wszystkim wydaje. W końcu wychowały się na tym w Mezoameryce całe pokolenia, łącznie z Aztekami :)

Proces polega on na gotowaniu w glinianym garnku ziaren kukurydzy z dodatkiem wapnia, wody i popiołu. Następnie zostawia się na noc do ostygnięcia. Dzięki temu zabiegowi zachodzi proces, w którym ziarna pozbawia się skorupek, a i dodatkowo ziarna kukurydzy pod wpływem wapnia bieleją. Tak przygotowana biała kukurydza używana jest np. do zupy pozole czy zapiekanek (casserole). Przeważnie białą kukurydzę mieli się na mąkę zwaną nixtamal.

pozole 001

pozole 002

To z takiej mąki robione są tradycyjne tortille kukurydziane. Tym razem jednak skupimy się na tym jak ugotować białą kukurydzę. W sklepach kukurydza dostępna jest w dwóch postaciach, suszona sprzedawana w torebkach foliowych, a także druga, już gotowana sprzedawana w puszkach. Tej drugiej już opisywać nie trzeba, warto zatem skupić się na tym jak ugotować tę z torebek.

Składniki:

  • biała kukurydza
  • woda
  • sól do smaku

Przygotowanie:

Na samym początku taką kukurydzę należy dokładnie wypłukać pod bieżąca wodą. Następnie wypłukaną już kukurydzę przesypujemy do garnka i zalewamy wodą w ilości aby ją przykryła. Zalaną kukurydzę odstawiamy najlepiej na noc (czynność bardzo podobna do namaczania naszej fasoli). Jeśli zauważycie że kukurydza „wypiła” wodę, należy dolać.

pozole 003

Następnie jak już mamy kukurydzę wymoczoną, przesypujemy kukurydzę na sito i odcedzamy.

pozole 004

Teraz przystępujemy do gotowania kukurydzy.

pozole 005

Wsypujemy kukurydzę do garnka i ponownie zalewamy wodą. W tej czynności dosypujemy już sól.

Kukurydzę gotujemy na średnim ogniu i pod przykryciem przez około 1,5h – 2h. Pamiętajcie, że kukurydza zwiększy swoją objętość, pod wpływem gotowania spuchnie. Musimy więc wykorzystać odpowiedniej wielkości garnek, tak aby nam nie wykipiała w trakcie gotowania.

pozole 006

Na koniec kukurydzę należy odcedzić. Tak przygotowana kukurydza jest gotowa jako dodatek do jednej z najbardziej tradycyjnych meksykańskich zup – pozole. Jak już wspomnieliśmy na początku taką kukurydzę można stosować również do zapiekanek typu casserole :)

pozole 007

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(2 głosów)
Dział: Porady

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem