Jak obrać i wycisnąć sok z granatu?

Jak obrać i wycisnąć sok z granatu?

Jak obrać i wycisnąć sok z granatu
Jesteś tutaj:Porady>Jak obrać i wycisnąć sok z granatu?

Zawsze gdy używamy w przepisach przepysznego i bardzo meksykańskiego soku z owocu o bardzo rozrywkowej nazwie „granat" – dostajemy z miejsca pytania - jak wycisnąć sok z granatu? Jak to zrobiliście? Jak dobraliście się do pestek? Czy blendujecie granat z pestkami? Otóż nasz sposób na wyciśniecie soku z granatu jest banalny i bardzo szybki... a do tego zachowamy w kuchni czystość :) Najpierw można zadać pytanie jak obrać granat?

Obieranie granatu.

Do tego celu wystarczy użyć noża i przeciąć owoc na pół.

obieranie granat

obieranie granat 002

Następnie bierzemy jakieś naczynie, np. miskę i drewnianą łyżkę i uderzamy mocno i energicznie płaską jej częścią w łupinę/skórkę granatu, tak aby malutkie cząstki miąższu wysypywały się do naczynia.

obieranie granat 003

obieranie granat 004

Pamiętajmy, aby robić to bezpośrednio nad miską – inaczej pestki będą się rozsypywały i możemy popryskać wszystko wokoło czerwonym sokiem.

obieranie granat 005

Prawda, że proste?

Następnie należy wycisnąć z niego sok.

My polecamy dość banalny sposób. W tym celu potrzebny będzie woreczek foliowy z zamknięciem strunowym (hermetyczny i wytrzymały – to bardzo ważne, ale o tym później).

Cały miąższ z granatu przesypujemy do woreczka i szczelnie go zamykamy zasuwając palcami górną jego część.

obieranie granat 006

obieranie granat 007

Pamiętajmy aby zostawić w woreczku odrobinę powietrza, wystarczy niewiele, po to aby pestki mogły się swobodnie przesuwać. Gdy zamkniemy woreczek, kładziemy go na płaskiej powierzchni (może być blat stołu lub deska do krojenia) i delikatnie jeździmy po nim wałkiem do ciasta.

obieranie granat 008

To powoduje, że drobny miąższ się zgniata, wypuszcza sok, a pestki się oddzielają.

WAŻNE

Pamiętajmy aby jeździć wałkiem dość ostrożnie i z wyczuciem, w szczególności w miejscach łączeń woreczków (boki i narożniki) – nie chcemy aby folia pękła i sok pobrudził nas i całą kuchnię :)

Gdy sok będzie już dostatecznie wyciśnięty, bierzemy nożyczki i odcinamy jeden z rogów woreczka foliowego, dzięki temu będziemy mogli dość łatwo opróżnić z woreczka cały sok bez pestek.

obieranie granat 009

obieranie granat 010

obieranie granat 011

My dodatkowo jeszcze używamy siteczka, aby jakieś pozostałe drobinki mimo wszystko się nie przedostały wraz z sokiem. Można też pozostałość z woreczka wysypać na sitko i dodatkowo odcisnąć – zawsze to jeszcze trochę soku uda się odzyskać.

obieranie granat 012

No i tym sposobem możemy cieszyć się genialnym świeżo wyciśniętym sokiem z granatu.

A do czego używać sok z granatu? Zastosowań jest co nie miara w szczególności w kuchni meksykańskiej. Można pić w czystej postaci, używać do lemoniady z granatu, drinków czy deserów. To już wszystko zależy od Waszej inwencji twórczej :)

obieranie granat 013

Smacznego granatowania!

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(24 głosów)
Dział: Porady

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem