Agora Tavern w Pafos - zjeść prawie cały Cypr w jednej restauracji

Agora Tavern w Pafos - zjeść prawie cały Cypr w jednej restauracji

Agora Tavern - Pafos Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Restauracje>Agora Tavern w Pafos - zjeść prawie cały Cypr w jednej restauracji

Jedzenie na Cyprze, podobnie zresztą jak w innych śródziemnomorskich krajach, to jeden z najważniejszych elementów życia towarzyskiego. Można tam dobrze i smacznie zjeść, a przy tym jedzenie to doskonała okazja do spotkania się i rozmowy z najbliższymi. Położenie Cypru i jego historia sprawiły że w tej kuchni można odnaleźć wiele dań, których smak kojarzy nam się z Grecją czy Turcją. Widać tu także wpływy brytyjskie (niestety stuletnia kolonia brytyjska odcisnęła duże piętno na kuchni cypryjskiej). Na pewno jest to kuchnia kolorowa, różnorodna i przede wszystkim smaczna. Pełna warzyw, owoców, a także mięs czy ryb i owoców morza. Kwintesencją tej kuchni jest na pewno Agora Tavern - prawdziwa kulinarna perełka. Znajduje się w centrum Pafos, przy samej starówce. Pierwotnie tekst miał znaleźć się w przewodniku po Pafos i kuchni cypryjskiej, ale smaki jak i sama restauracja tak nas zauroczyła, że postanowiliśmy przeznaczyć na Agorę osobny tekst :)

Restaurację polecili nam „lokalsi” (dzięki Agnieszka za polecenie!). Zaznaczono nam, że to miejsce z pewnością do nas przemówi, a przede wszystkim smaki, jakie są tam serwowane. Tu warto wspomnieć o tym co jest serwowane... otóż tylko i wyłącznie lokalne specjały, czyli mezze. Ogólnie jest to przegląd kuchni cypryjskiej ale w wyśmienitym wydaniu i bajecznym klimacie. Czy tak też było? Aż nadto! Agorę opuściliśmy zauroczeni i przejedzeni.

Ale od początku

Pierwszy raz do Agora Tavern wybraliśmy się trochę nieprzygotowani. Wiedzieliśmy jedynie, że jest czynna od 19.00 do 22.00. Tak, dość krótko, ale jak się później okazało to miało sens :) Znaleźliśmy lokal, wdrapaliśmy się schodami schowanymi gdzieś pomiędzy dwoma kamienicami i... niestety... brak wolnych stolików, zapraszają jutro. Zrobiliśmy rezerwację i nie mogliśmy się już doczekać.... Zaznaczono również, że serwują tylko i wyłącznie mezze i na takie jedzenie należy się nastawić.

agora tavern pafos cypr 1

agora tavern pafos cypr 3

agora tavern pafos cypr 4

agora tavern pafos 2 1

Podejście drugie

Dzień drugi, godzina 19.00 - czeka na nas stolik na tarasie pokrytym lekkim zadaszeniem. Widok na miasto, cudowny ciepły wieczór (zresztą chyba jak każdy w Cyprze, a był to październik), zapach jedzenia unoszący się w powietrzu, oryginalna zastawa na stołach i przytłumione światło.... niestety odbiło się na jakości zdjęć, za co mocno Was przepraszamy. Ale za to atmosfera idealna :)

agora tavern pafos cypr 6

agora tavern pafos cypr 18

agora tavern pafos cypr 12

agora tavern pafos cypr 5

Siła Agora Tavern

Siłą Agora Tavern jest mezze. Serwują tylko i wyłącznie właśnie mezze, czyli mocno tradycyjne cypryjskie jedzenie w postaci wielu dań porozkładanych na „tysiącach talerzy” :)
W tym się specjalizują i w tym tkwi siła i potęga Agory. Jeden zestaw mezze to koszt 17 Euro. W porównaniu do innych, często podrzędnych cypryjskich lokali ukierunkowanych pod turystów to cena nawet niższa. W większości restauracji mezze można dostać w cenie od 18 do 20 euro, a tu proszę... niespodzianka bo w cenie 17 Euro. Pomyśleliśmy „już jest dobrze i już nam się podoba”.

Ponoć w Agora Tavern jest „60 nakryć” co z jednej strony jest atutem. Przygotowują tyle mezze, ile jest potrzebnych i to wszystko. Dzięki temu zachowują świeżość produktu z dnia na dzień. Dosłownie tyle ile jest potrzebne i to wszystko. Minimalizacja food cost z zachowaniem świeżości produktu, idealnie!

Zaczęli donosić

I tak moi mili... kelner zaczął nam donosić talerze. Na początek wjechało kilka talerzyków, miseczek i sałatka. „To wszystko?” pomyśleliśmy. Sałatka, pasta z cieciorki, tzatziki, pasta z fasoli, kuskus z buraczkami (petarda!) i chlebek pita. Trochę bidnie! No dobra. Jest chlebek pita to się przynajmniej trochę napchamy.

agora tavern pafos 2 3

Zjedliśmy, a tu ciach! Kelner zaczyna przynosić kolejne rzeczy, talerz za talerzem, deska za deską. I ta ilość wszystkiego już nas zmasakrowała. Napchani sałatką, hummusem i pitą z przerażeniem patrzyliśmy na to, co raz za razem zaczęło lądować na naszym stole. Deska z cudownym grillowanym halloumi (kwintesencją kuchni cypryjskiej), cudowne kiełbaski i obłędnie kruchy wędzony schab.

agora tavern pafos 2 4

Kolejny „wjazd” na stół to już mięso grillowane: jagnięcina, wieprzowina, kurczak itd... każde jedno mięso cudownie soczyste i pełne smaku. Świetnie doprawione. Naprawdę czuć w każdym kawałku mięsa dobrą marynatę i że nie poszli na skróty.

agora tavern pafos cypr 10

agora tavern pafos cypr 14

Już mocno przejedzeni ciężko oddychający z przerażeniem spoglądaliśmy na każde wejście kelnera na taras. Każde jego przemknięcie z talerzem w ręce wprawiało nas w lekkie odrętwienie, wzdrygnięcie i lek przed kolejnymi talerzami. Niestety stało się... podszedł i do nas, postawił talerz z pieczarkami i deskę z zapiekanym bakłażanem i papryczką z fetą. I to moi drodzy dokonało już działa zniszczenia. To wyglądało tak apetycznie, że nie sposób było tego nie spróbować.

agora tavern pafos 2 5

agora tavern pafos cypr 16

agora tavern pafos 2 2

Tak! Zostało przez nas zjedzone mimo ostrych protestów i sygnałów naszych organizmów. Uwierzcie, ilości nie do przejedzenia.

Teraz dopiero dostrzegliśmy błąd jaki zrobiliśmy, ponieważ na cztery dorosłe osoby zamówiliśmy cztery mezze, a wystarczyło trzy. Dosłownie wytoczyliśmy się z Agora Tavern. To czego nie dojedliśmy zabraliśmy na wynos. Zwyczajnie nie lubimy jak się jedzenie marnuje, tym bardziej jak jest cudowne!

Ponoć na koniec podawane są słodkości. Już naprawdę nie czekaliśmy na nie, to mogłyby nas totalnie pozamiatać i mogłoby to się skończyć bardzo źle.

Podsumowując

Agora Tavern to miejsce, które należy odwiedzić będąc w Pafos. Niesamowicie oryginalne i przepyszne. Nie dość że ceny mocno przyzwoite, to jeszcze ilości przepotężne. Jeśli zdecydujecie się tam wybrać, to szykujcie miejsce w żołądku :) Mezze przecudowne i w każdym kęsie czuć, że specjalizują się tylko i wyłącznie w tym. Żałujemy trochę, że nie zamówiliśmy jednego zestawu mezze w wersji wege. Takie również mają. No ale „mleko się wylało” i może przy jakiejś kolejnej wizycie w Pafos odwiedzimy, bo to że tam przy takiej sposobności zawitamy, jest bardziej niż pewne :) No i pamiętajcie, warto zrobić wcześniej rezerwację. My byliśmy już po wysokim sezonie, (w październiku) kiedy nie ma już takich tłumów, dlatego w szczycie sezonu lepiej o tym pomyśleć nawet kilka dni wcześniej.

Agora Tavern to dla nas sztos nad sztosy!

Nasza ocena restauracji Agora Tavern

10 pkt
Smak
10 pkt
Ceny
10 pkt
Obsługa
10 pkt
Atmosfera

Jak trafić do Agora Tavern?

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
Ostatnio zmienianyponiedziałek, 31 sierpień 2020 12:19
(6 głosów)

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem