Restauracja Polana Smaków Andrzeja Polana - porządna kuchnia polska w sercu Warszawy

Restauracja Polana Smaków Andrzeja Polana - porządna kuchnia polska w sercu Warszawy

Polana Smaków Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Restauracje>Restauracja Polana Smaków Andrzeja Polana - porządna kuchnia polska w sercu Warszawy

Polana Smaków to warszawska klasyka i znak rozpoznawalny Śródmieścia. Pierwotnie lokal mieścił się na Mokotowie i nosił nazwę Mała Polana Smaków. Dwa lata temu został przeniesiony na ulicę Emilii Plater. Założycielem restauracji jest znany chyba wszystkim kucharz i celebryta Andrzej Polan. Nie dziwi więc sama nazwa restauracji. :) W Polanie Smaków byliśmy kilka razy, ale jakoś tak się nigdy nie składało, żeby siąść i coś napisać na ich temat. Dopiero ostatnia spontaniczna wizyta zmotywowała nas do tego, że jednak kilka słów na naszym blogu powinno się znaleźć.

polana smakow andrzej polan 6

Każda wizyta to pewnego rodzaju zaskoczenie i odkrycie nowych połączeń smakowych. Czy zawsze jest u nich tak świetnie jak piszemy? Prawie zawsze, czasem można trafić na gorszy dzień kucharza, ale to naprawdę wybaczalne, biorąc pod uwagę poziom jak i standardy, jakimi się kierują. Przede wszystkim wspomniana już sezonowość, świeżość produktów i smak. Rzeczy takie jak ciepły i przyjemny wystrój lokalu to praktycznie temat poboczny, ale też warto o tym wspomnieć. Dodatkowo obsługa, która jest naprawdę na najwyższym poziomie. Uśmiechnięta, pomocna i chętna do pogaduszek z gośćmi. Ogólne wrażenie z pobytu w lokalu to takie pewnego rodzaju domowe ciepło, to coś w stylu przeniesienia się gdzieś indziej, gdzieś gdzie nie ma zgiełku miasta. I ot Polana Smaków w pełnej krasie :)

polana smakow andrzej polan 3

polana smakow andrzej polan 13

Co można zjeść w Polanie? Jak wspomnieliśmy bardzo sezonowo i bardzo po polsku. Przykładowo klasykę w postaci tatara, który w Polanie smaków zasługuje na miano jednego z najlepszych, jakie można zjeść w Warszawie. Jeśliśmy też pyzy, były kurki z bobem, był też starter i świetny deser. Ale może wszystko po kolei :)

Na początek zamówienie. Wybór prosty nie jest, bo oczy jedzą dosłownie wszystko, co widzą w karcie. Zdecydowaliśmy, że będzie sezonowo i klasycznie :) W wyborze dań pomogła nam jeszcze rozmowa z kelnerką. To ona wyperswadowała nam zamówienie niektórych rzeczy, ponieważ niektóre przystawki są takich gabarytów, że spokojnie wystarczą jako danie główne. I to prawda, zaskoczyliśmy się jak nam zaczęli przynosić jedzenie do stolika :)

Czekadełko

Na start zaserwowano nam puszyste, małe bułeczki z czarnuszką i równie puszystym niczym pianka masłem z dodatkiem jeżyn. Genialne czekadełko na zabicie czasu i „małego głoda”. Już na wstępie widać, że sezon letni rozpędził się na dobre :)

polana smakow andrzej polan 11

Tatar na lato, skwarki z ziemniaka, żółtko z chrzanem / 38 zł

Świetnie doprawione mięso, super konsystencja i mnóstwo kolorów. To wszystko sprawia, że dużo się dzieje na talerzu. W parze idą smak i wygląd, aż chce się jeść i jeść :) Zresztą, dobry tatar ma to do siebie, że nie można się powstrzymać przed kolejnym kęsem, a w Polanie Smaków jest to ścisła czołówka warszawskich tatarów. I mówi to maniakalny tatarożerca :) Do tatara dodatkowo świetny chleb i masło. Cóż chcieć więcej? :D

polana smakow andrzej polan 8

polana smakow andrzej polan 16

Kurki pod obrusem, bób i grzanka / 40 zł

Przystawka, ale gabarytowo danie, które może nosić miano „głównego”. Ilość tak okazała, że spokojnie można najeść się samą przystawką. Prawdę powiedziawszy spodziewaliśmy się odrobinę innego wydania i podania. Bób, kurki, zawsze mamy to przed oczami jako forma podsmażona na patelni. Wszytko raze. Natomiast w tym wypadku sposób przygotowania i podania trochę inny niż ten, na który się nastawiliśmy. Tak trochę naszym skromnym zdaniem odrobinę przekombinowane, głównie za sprawą „obrusu”, czyli sera, który spoczywał na daniu, co sprawiało wrażenie dania ciężkiego. Brakło nam w tym odrobinę lekkości. Za to świetna grzanka, która znikła gdzieś pod serem, a przecież dobro powinno być mocniej eksponowane? Prawda?

polana smakow andrzej polan 19

Pyzy z Różyckiego, żeberka i młoda kapusta do tego / 40 zł

Nie trzeba chyba nikomu mówić, że pyzy z Różyckiego to warszawska klasyka smaku i kawał historii? I z takim też nastawieniem zamówiliśmy to danie. Pyzy z Różyckiego obowiązkowo podawane w słoiku. Tak jest również w Polanie Smaków. Ale niestety jedna rzecz, która nam odrobinę przeszkodziła w przyznaniu pyzom miana króla dnia. A dlaczego? A z jednego prostego i bardzo drobnego szczegółu, a raczej potknięcia kucharza? Tak jak pyzy cudowne, kapustka wyśmienita, tak żeberka mocno przesolone. Nie można powiedzieć złego słowa na temat miękkości, bo były obłędne, ale sól, sól i jeszcze raz sól! Dużo soli. Tak dużo soli, że wypiliśmy Tosi jej sok :D. Jednak znając jakość serwowanych dań w Polanie Smaków i to, co jedliśmy wielokrotnie, bierzemy poprawę na wiatr, że było to jedynie nieszczęśliwe potknięcie lub gorszy dzień w kuchni :)

polana smakow andrzej polan 9

polana smakow andrzej polan 15

polana smakow andrzej polan 18

Rabarbarowe mrożone, róża I beza kruszona / 25 zł

A na koniec deser. I to moi mili Państwo petarda! Genialne lody połączone z kruszoną bezą i świeżymi owocami to czysty odjazd smakowy i otarcie łez po przesolonych żeberkach. Niesamowity miszmasz struktur i smaków. Brawo, brawo i jeszcze raz brawo!

polana smakow andrzej polan 2

Podsumowanie

Polana Smaków Andrzeja Polana to już warszawska klasyka i nie ma co do tego dwóch zdań. Restauracja mocno zakorzeniona w warszawskiej gastronomii. Jest jakość, jest sezonowość, jest świetna atmosfera i to, co najważniejsze - jest smak. Czasem, ale to naprawdę czasem może trafić się jakieś potknięcie (jak w naszym wypadku), ale ogólnie jest petarda. Miejsce, które z czystym sumieniem możemy polecić czy na szybki lunch, czy kolację we dwoje. A jak cenowo? No tu bywa różnie. Jak sami widzicie (ceny podane przy daniach). Ceny trochę wyższe niż przeciętnie w Warszawie, ale biorąc pod uwagę smak i jakość trzeba się z tym liczyć i sięgnąć odrobinę głębiej do kieszeni. Z czystym sumieniem możemy polecić to miejsce :)

Pssssst... i jeszcze dowiedzieliśmy się o jednej rzeczy! Być może będzie reaktywacja Małej Polany Smaków, od której wszystko się zaczęło, ale to jeszcze nic pewnego, dlatego nie zapeszajmy :)

Nasza ocena restauracji Polana Smaków

9 pkt
Smak
8 pkt
Ceny
10 pkt
Obsługa
10 pkt
Atmosfera

Jak dotrzeć do restauracji Polana Smaków?

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn

Dodatkowe informacje

Ceny:
100-150 zł/os.
Link do strony:
Polana Smaków
Ostatnio zmienianyczwartek, 27 sierpień 2020 07:56
(1 głos)

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem