New York Sour - drink na bazie whiskey Jack Daniel's

New York Sour - drink na bazie whiskey Jack Daniel's

New York Sour Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Kuchnia meksykańska>Drinki>New York Sour - drink na bazie whiskey Jack Daniel's

Jeden z największych i najbardziej cenionych klasyków na whiskey. Mowa tu o New York Sour. Jest to koktajl na bazie bardzo popularnego klasyka - whiskey sour, ale z dodatkiem odrobiny czerwonego wina. Drink jest bardzo wyrafinowany. Można go przyrządzać na dwa sposoby, pierwszy z jajkiem (czyt. ubitym białkiem) lub bez niego... jak kto woli. Ja osobiście uwielbiam z białkiem. Ono sprawia, że koktajl jest bardzo aksamitny w konsystencji, a dodatkowo powstała na nim piana potęguje doznania wizualne. To pod pianą zbiera się krwisto czerwony „kleks” wina. Efekt? Rewelacyjny. Więc jeśli chcecie zaimponować znajomym świetny drinkiem, to śmiało możecie go przygotować. A i nie zawiedziecie się na smaku :)

Składniki:

  • 60 ml whiskey Jack Daniel’s
  • 20 ml syropu cukrowego (zobacz jak przygotować syrop cukrowy)
  • 20 ml sok z cytryny lub limonki (osobiście wolę limonkę, bardziej aromatyczna)
  • 1 białko surowego jajka (opcjonalnie)
  • 2-3 krople angostury
  • kostki lodu
  • ok. 15 ml czerwonego wina

Przygotowanie:

Do shakera wrzucamy 2 kostki lodu i dodajemy oddzielone od żółtka białko.

new york whiskey sour 1

Jeśli chcemy przygotować koktajl bez białka, tę czynność pomijamy. Następnie zamykamy shaker i energicznie wstrząsamy. Pamiętajcie, że białko jajka ubija się „na ciepło” więc dlatego są dodane tylko dwie kostki lodu, one mają za zadanie jedynie ubić białko, aniżeli schłodzić.

new york whiskey sour 7

Jak już nam się ubije piana, dolewamy do shakera pozostałe składniki - whiskey, syrop cukrowy, sok z limonki i 2-3 krople angostury (bitters ziołowy).

new york whiskey sour 2

new york whiskey sour 3

new york whiskey sour 4

new york whiskey sour 6

new york whiskey sour 5

Wino powędruje do koktajlu już na sam koniec, ale to później. Teraz dodajemy jeszcze lód, tak mniej więcej do 1/3 wysokości shakera, zamykamy i energicznie wstrząsamy, aby składniki się wymieszały i dobrze schłodziły.

Do szklanki typu „short” (niskiej) wrzucamy kilka kostek lodu, przelewamy zawartość shakera łącznie z powstałą pianą, o którą tak walczyliśmy w pierwszej fazie. Do przelania używamy sitka. Sitka używamy głównie po to, aby oddzielić od płynu lód znajdujący się w shakerze.

new york whiskey sour 8

Na sam koniec pozostaje już tylko dodać jakże charakterystyczny dla New York Sour składnik, czyli czerwone wino. W tym celu wkładamy do koktajlu łyżkę barową i po niej delikatnie wlewamy czerwone wino. Chodzi o to, aby zebrało się ono tuż pod powstałą z białka pianą, a nad płynem.

new york whiskey sour 9

I gotowe... trudne? Nie sądzę, trochę wprawy i można zaimponować :)

new york whiskey sour 10

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(5 głosów)
Dział: Drinki

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem