Jak zrobić idealne kruche ciasto do tarty wytrawnej?

Jak zrobić idealne kruche ciasto do tarty wytrawnej?

Kruche ciasto Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Porady>Jak zrobić idealne kruche ciasto do tarty wytrawnej?

Kruche ciasto można robić na kilka sposobów, natomiast są pewne zasady, których należy się trzymać zawsze! Pierwsza to odpowiednie proporcje, druga – odpowiednie wyrobienie ciasta (można ciasto wyrabiać ręcznie, czy w robocie kuchennym), trzecia - schłodzenie i następnie rozłożenie na blaszce. Dobre ciasto kruche powinno być dopasowane do formy. Powinno mieć idealny kształt, który uzyskuje się przez trzymanie się określonych zasad podczas samego pieczenia. A co zrobić żeby brzegi ciasta kruchego nie opadły?

Składniki ciasta kruchego

  • 200 g mąki pszennej
  • 100 g masła
  • 2 żółtka
  • 50 g śmietany 18%
  • szczypta sody oczyszczonej

Jak przygotować kruche ciasto?:

Odmierz składniki...

tarta ze szparagami 7

Jeśli używasz robota kuchennego, to wrzuć wszystkie składniki do miski. Ciasto wyrabiaj (najlepiej hakiem do ciast) do momentu, aż uzyska jednolitą konsystencję. Trwa to około 10 minut.

tarta ze szparagami 8

tarta ze szparagami 9

Następnie zawiń ciasto w folie spożywczą i włóż do lodówki na około 30 minut. Ciasto musi odrobine stężeć. Pamiętajcie, że jest w nim dość spora ilość masła i to ono musi się „ściągnąć” w niskiej temperaturze aby ciasto było elastyczne.

tarta ze szparagami 10

Po wyjęciu z lodówki ciasto dzielimy na 2 lub 3 części (wszystko zależy od wielkości blaszek) i rozwałkowujemy na grubość ok. 2-3 mm.

tarta ze szparagami 1

Blaszkę dokładnie smarujemy masłem.

Następnie zawijamy ciasto na wałek i rozkładamy na foremce. Ciasto dokładnie dopasowujemy do kształtu blaszki, a na koniec wałkiem przejeżdżamy po brzegach formy. W ten sposób ciasto równo się odetnie i zachowa kształt.

tarta ze szparagami 2

tarta ze szparagami 3

Następnie ciasto nakłuwamy widelcem aby powietrze, które będzie się gromadziło między blaszką, a ciastem mogło uchodzić i nie powstawały bąble.

tarta ze szparagami 4

W celu ograniczenia ilości powstawania bąbli oraz aby ciasto miało równą powierzchnię, używa się również fasoli lub grochu. W tym celu na cieście rozkładamy papier do pieczenia lub folię aluminiową i nasypujemy na nie „obciążenie”.

tarta ze szparagami 5

Tak przygotowane ciasto wkładamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 st. C i pieczemy przez około 12-15 minut, przy nastawieniu góra-dół i bez termoobiegu.

Następnie zdejmujemy folię z fasolą i pieczemy przez kolejne 10-15 minut. Zerkajcie czy brzegi nie są zbyt opalone. Jeśli będą się przypiekać zbyt mocno, to znak, że należy ciasto wyjąć.

tarta ze szparagami 6

Tak przygotowane ciasto jest gotowe do wypełnienia :)

Resztę kruchego ciasta można zamrozić.

Z pewnością zostaną Wam białka z jajek. Idealnym sposobem na ich wykorzystanie są najzwyklejsze bezy, które robi się błyskawicznie i łatwo :)

Zobacz Jak zrobic bezy?

bezy 010

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(0 głosów)
Dział: Porady

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem