Masa lukrowa do dekorowania pierników - jak zrobić?

Masa lukrowa do dekorowania pierników - jak zrobić?

Masa lukrowa do dekoracji pierniczków Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Porady>Masa lukrowa do dekorowania pierników - jak zrobić?

Testowaliśmy już wiele przepisów na polewy lukrowe i masy do dekorowania pierniczków i mamy jeden, który za każdym razem sprawdza się wręcz idealnie. Polewa jest śnieżnobiała i genialnie komponuje się z brązowym kolorem pierniczków. Masa jest trwała, a po stwardnieniu bardzo łatwo się ją dekoruje innymi kolorami. Do jej zrobienia wystarczą trzy bardzo proste składniki: białko z jajka, cukier puder i sok z cytryny. I jeszcze ewentualnie woda. Jak sami widzicie składniki, które przeważnie są w każdej kuchni pod ręką. Nie trzeba wielkich kombinacji, żeby taką masę przygotować.

Składniki:

  • jedno białko z jajka kurzego
  • 200 g cukru pudru
  • 1 łyżka stołowa soku z cytryny

Przygotowanie:

Do miski wsypujemy odmierzone 200 g cukru pudru. Następnie oddzielamy białko od żółtka i dodajemy do cukru pudru. Wszystko miksujemy na wolnych obrotach miksera. Nie należy używać szybkich obrotów, ponieważ masa nam się ubije i wyjdzie w konsystencji piany, a nie o to chodzi. To kiepsko wygląda po zastygnięciu na pierniczkach. Bąbelki nie wyglądają atrakcyjnie... polewa ma być w strukturze jednolita.

pierniczki swiateczne 26

pierniczki swiateczne 27

pierniczki swiateczne 28

Do masy dodajemy jeszcze łyżkę soku z cytryny. Dzięki temu zabiegowi polewa zyskuje piękny, śnieżnobiały kolor.

pierniczki swiateczne 29

W prosty sposób można regulować sobie poziom gęstości masy, a to za sprawą wody. Dodajemy ją stopniowo, po łyżeczce. Należy jednak pamiętać, żeby nie dodać wody zbyt wiele, bo masa wyjdzie nam zbyt rzadka.

pierniczki swiateczne 30

 

Pamiętajcie: Jeśli chcecie uzyskać masę bardzo plastyczną i bardzo szybko schnącą, którą chcecie dekorować, musicie ją zrobić gęstą, nie dodawajcie wtedy wody. Jeśli natomiast chcecie uzyskać masę, którą będziecie oblewać pierniczki, musicie zrobić ją rzadszą. Dodajcie wtedy maksymalnie 2-3 łyki wody.

 

Do dekorowania świetnie się sprawdza najzwyklejszy woreczek strunowy. Żeby taki woreczek napełnić używany szklanki, do której wkładamy woreczek. Teraz swobodnie możemy włożyć do niego masę bez obaw, że pobrudzimy całą kuchnię :)

pierniczki swiateczne 31

pierniczki swiateczne 32

Jak mamy już taki woreczek napełniony, zamykamy go, lekko obracamy dłońmi aby wyszedł z niego rożek. Jak już mamy rożek, to jest potrzebna dziurka, przez którą będziemy wyciskać masę. 

pierniczki swiateczne 33

W tym celu odcinamy samą końcówkę (sam rożek), ale uważajcie aby nie odciąć zbyt dużo... im większy powstanie otworek, tym więcej będzie wychodzić masy. Przy dokładnym dekorowaniu ważna jest precyzja, więc należy odciąć bardzo delikatnie.

masa lukrowa2

pierniczki swiateczne 35

reklama

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(8 głosów)
Dział: Porady

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem