Co to jest crusta i jak ją zrobić?

Co to jest crusta i jak ją zrobić?

Co to jest crusta i jak ją zrobić?
Jesteś tutaj:Porady>Co to jest crusta i jak ją zrobić?

Crusta (krusta) to efektowna ozdoba kieliszka wykonywana przed przygotowaniem drinka. Taka ozdoba sprawia, że drink wygląda profesjonalnie, jakby był zrobiony przez prawdziwego barmana.  O czym warto pamiętać przy crustowanych brzegach? O tym, że mają również wpływ na smak drinków, dlatego trzeba przestegać określonych przepisów i nie crustować dowolnie. Wykonanie wcale nie jest skomplikowane i można je śmiało zrobić w domowych warunkach. Drink z crustą na pewno zachwyci niejednego Waszego gościa :)

Jak zrobić crustę?

Brzeg kieliszka musimy zwilżyć cząstką cytryny lub limonki. Możemy również wycisnąć sok na talerz, odwrócić kieliszek do góry dnem i zamoczyć w soku. W barach, barmani używają profesjonalnych podkładek z gąbkami nawilżonymi sokiem. Ale spokojnie i bezproblemowo można sobie poradzić wspomnianą już cząstką limonki :)

krusta 003

Następnie wysypujemy cukier na talerz i stawiamy w nim nasz odwrócony kieliszek, tak aby cukier oblepił zwilżoną część kieliszka. Cukru nie powinno być zbyt dużo, bo wtedy będzie to wyglądało nieestetycznie. Nadmiar cukru delikatnie usuwamy potrząsając kieliszkiem.

W zależności od tego jaki drink przygotowujemy, do przygotowania crusty możemy wykorzystać między innymi:

  • cukier puder
  • brązowy cukier trzcinowy
  • sól
  • wiórki kokosowe
  • kakao
  • cynamon
  • drobno starta skórka z cytrusów

Możemy również łączyć te składniki, np. cukier z drobno startą skórką z cytrusów – limonki, cytryny, pomarańczy.

krusta 001

krusta 002

Zamiast cytryny lub soku z cytryny do zwilżenia kieliszka możemy użyć pomarańczy/soku z pomarańczy, limonki/soku z limonki, grejfruta/soku z grejfruta, syropu cukrowego, różnego rodzaju likierów.

Crusta ma na celu nie tylko dodać uroku naszemu drinkowi, ale jest częścią drinka, musi z nim współgrać i tworzyć jedność.

Na rynku dostępne są specjalne naczynia do zdobienia szklanek – crusta'y. Zazwyczaj składa się on z kilku segmentów – w każdym jest inny rodzaj crusty. Zdecydowanie przyspiesza to pracę barmana.

krusta 004

W domu możemy przygotować sobie wcześniej talerz z crustą. To także zdecydowanie przyśpieszy podanie drinka.

krusta 005

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(13 głosów)
Dział: Porady

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem