Bocuse d'Or Poland 2015 – wywiad z Jurorem Michelem Rothem - Magia smaku

Bocuse d'Or Poland 2015 – wywiad z Jurorem Michelem Rothem - Magia smaku

Michel Roth Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Blog>Bocuse d'Or Poland 2015 – wywiad z Jurorem Michelem Rothem - Magia smaku

Dla niego musi zadziać się „to coś”, pomiędzy daniem – które zostało podane, pomiędzy członkiem jury – który je ocenia oraz pomiędzy kandydatem – który to danie zaprezentował. Na tym polega właśnie magia. W kuchni kieruje się szczęściem i zadowoleniem swoich gości. Jego największym marzeniem jest, by nigdy nie zawieść żadnego smakosza. Znany jest nie tylko miłośnikom kuchni francuskiej, a również całemu światu. Michel Roth, zdobywca dwóch gwiazdek Michelin oraz zwycięzca Bocuse d'Or 1991 oceniał w Polsce prace kucharzy przystępujących do selekcji konkursu na poziomie krajowym. 

Dania, tworzone przez tego francuskiego szefa kuchni, charakteryzuje klasyka oraz perfekcjonizm w łączeniu tradycji z nowoczesnością. Od innych – oczekuje umiejętności wytworzenia magicznej aury w kuchni.

Konkurs Bocuse d’Or to prestiżowe wydarzenie. Czy znajdziemy tu także polskie nazwiska?

Michel Roth: To najważniejszy konkurs na świecie, chociażby dlatego, że spotykają się tutaj ekipy pochodzące z 24 różnych krajów całego świata. Każdy z kucharzy został wybrany podczas eliminacji na poziomie krajowym. To najlepsi kandydaci. Na tym etapie spotyka się już elita. Polacy startowali już kiedyś w konkursie i przechodzili do kolejnych etapów. Mam nadzieję, że tym razem również tak się stanie i Polska będzie w finale, w czołówce krajów, które zawalczą o największe nagrody i zwycięstwo.

Co czeka uczestników konkursu Bocuse d’Or?

MR: Najważniejsze jest, aby kucharze okazali szacunek kuchni kraju, który reprezentują. Oczywiście bierzemy też pod uwagę osobowość każdego szefa, a także jego pomysłowość kulinarną. W samym finale wszystkie zakwalifikowane kraje prezentują swoje tradycje i swoją kulturę.

Jak trudny jest ten konkurs?

MR: Największą trudnością jest to, że w trakcie konkursu kucharz znajduje się w przestrzeni otwartej, a przed sobą ma... międzynarodowe jury. Dodatkowo obserwowany jest przez publiczność. Ta przestrzeń nie jest jego naturalnym środowiskiem. Trzeba umieć odnaleźć się w niej oraz skoncentrować się na realizacji swoich pomysłów na dania. Jeśli kucharz dobrze wykorzysta swoją szansę, pomimo tych wszystkich ograniczeń i trudności, wówczas może znaleźć się na samym szczycie. Konkurs daje możliwość pokazania się przed światem, daje sławę, a kucharze trafiają na pierwsze strony gazet i z dnia na dzień stają się rozpoznawalni.

W jaki sposób jury ocenia dania? Czym podbić smaki jurorów?

MR: Konkurs oceniany jest przez jury techniczne i degustacyjne. Najpierw członkowie jury technicznego przyglądają się pracy kucharzy: w jaki sposób wykorzystywane są produkty oraz czy przestrzegane wszystkie reguły regulaminu. W części degustacyjnej liczy się smak, kreatywność i oryginalność dania. Ostatecznie najważniejszy jest smak!

Co w sytuacji, kiedy każdy z członków jury ma odmienne typy zwycięzcy?

MR: Takie rzeczy oczywiście się zdarzają. Trzeba pamiętać, że także jury w dniu konkursu jest na świeczniku. Każdy z nas przypatruje się daniom, określa punkty. Karty z notami są zbierane i przeliczane w obecności notariusza. Oczywiście, jury w trakcie obrad może dyskutować o wynikach oraz o tym, które z dań uznano za zwycięskie. Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że wszystko sprowadza się do smaku, za który przyznajemy najwięcej punktów. Ponadto musi zadziać się „to coś”, pomiędzy daniem – które zostało podane, pomiędzy członkiem jury – który je ocenia oraz pomiędzy kandydatem – który to danie zaprezentował. Na tym polega właśnie magia. Kilka słów o warsztatach, które zostały zorganizowane w ramach selekcji Bocuse d'Or w Polsce.

Czy w ich trakcie uczestnicy sami tworzą dania, czy może odwzorowują zaprezentowane potrawy?

MR: Oczywiście, pokazujemy początkowo pewne techniki oraz przyrządzamy swoje dania. Jednakże dla nas bardzo ważne jest to, by uczestnicy pokazali nam swoją osobowość. Chcemy, żeby coś z siebie mogli dać daniu. Nie chodzi tutaj o powtórzenie tego, co robią szefowie, a o pokazanie samego siebie, przez to danie. Nigdy nie wiadomo, jakie diamenty można znaleźć pośród publiczności. Mówię tu zwłaszcza o młodych ludziach, którzy przychodzą na takie spotkania. To właśnie oni są naszą przyszłością. Widząc, jak ich blask w oczach, już dziś mogę powiedzieć, że w przyszłości będą świetnymi kucharzami. To właśnie sprawia nam, szefom kuchni, największą przyjemność.

Jakie wspomnienia z Polski zabiera Pan ze sobą?

MR: Przyjechaliśmy wraz z Françoisem Adamskim do Polski, żeby uczestniczyć w konkursie oraz wydać kolację galową w rezydencji ambasadora Francji. Przy okazji zorganizowaliśmy warsztaty. Stanowią one dla nas bardzo ciekawe i cenne spotkanie z młodymi ludźmi. Mamy ogromną chęć dzielenia się swoją wiedzą. To właśnie dlatego uczestniczymy w warsztatach, by podzielić się z polską  i francuską młodzieżą doświadczeniem, żeby zarazić ich pasją do gotowania. A przy okazji – odnaleźć tę małą cząstkę dziecka, którą każdy z nas nosi w sobie. I...udało się.

***

Bocuse d’Or to najważniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs dla szefów kuchni z całego świata. Został stworzony przez mistrza kuchni francuskiej – Paula Bocuse, w 1987 roku. Od tamtej pory konkurs organizowany jest co 2 lata. Biorą w nim udział przedstawiciele kilkudziesięciu krajów, a każda uczestnicząca w nim reprezentacja składa się z kucharza oraz commis (asystenta). Światowy finał Bocuse d’Or poprzedzają eliminacje krajowe i kontynentalne, podczas których wyłaniane są krajowe reprezentacje. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się tak znamienici szefowie kuchni jak Michel Roth, czy François Adamski.

Więcej informacji na temat konkursu można przeczytać na stronie: www.bocusedorpoland.pl bądź na fanpage'u na Facebooku: https://www.facebook.com/BocusedorOfficial.

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
Ostatnio zmienianyniedziela, 20 grudzień 2015 11:20
(0 głosów)
Dział: Blog

Wybrane przepisy

Inne

Ryż z chorizo

Ryż z chorizo

Jesteś głodny i masz mało czasu, a chciałbyś zjeść coś dobrego. Spróbuj naszego ryżu z chorizo! 15 minut na przygotowanie i pyszne danie jest gotowe.  

Czytaj więcej

Inne

Jajecznica z chorizo na kukurydzianej tortilli - meksykańska klasyka na śniadanie

Jajecznica z chorizo na kukurydzianej tortilli - meksykańska klas…

Jajecznica z meksykańską kiełbasą chorizo na tortilli kukurydzianej, jeden z tych śniadaniowych klasów, obok którego nie można przejść obojętnie :D Jak zrobiliśmy ją pierwszy raz, zakochaliśmy się w smaku. Tego typu jajecznica, to porządna dawka ener...

Czytaj więcej

Salsy, sosy i dipy

Salsa mango pico de gallo

Salsa mango pico de gallo

Salsa mango pico de gallo to połączenie słodyczy mango oraz ostrości czosnku i cebuli. Połączenie daje niesamowity efekt. Spróbujcie. Bardzo dobrze komponuje się z rybami, kurczakiem i ostrymi potrawami. Pamiętajcie tylko, że najlepsze mango jest doj...

Czytaj więcej

Quesadillas

Quesadilla z boczniakami i chipotle - pomysł na wegetariańskie danie w stylu meksykańskim

Quesadilla z boczniakami i chipotle - pomysł na wegetariańskie da…

Podstawa każdej quesadilli to przede wszystkim tortilla i ser. W sumie nic dziwnego, nazwa pochodzi od zbitki słów queso (ser) i tortilla i bez tych dwóch składników danie zwyczajnie nie ma prawa bytu. Klasyczna quesadilla składa się właśnie z tych d...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Sałatka z pieczonym burakiem, grillowanym indykiem i kozim serem

Sałatka z pieczonym burakiem, grillowanym indykiem i kozim serem

Wraz z przybyciem wiosny na naszych stołach częściej niz zwykle pojawiają się sałatki – i to w różnorakiej postaci. Dziś przedstawiamy Wam przepis na sałatkę z grillowanym indykiem, pieczonym burakiem i kozim serem. Niewiele składników, a smak obłędn...

Czytaj więcej

Drinki

Drink espresso martini - klasyka przełamana żurawinową nutą

Drink espresso martini - klasyka przełamana żurawinową nutą

Jeden z tych drinków, którego smak pamięta się już zawsze. Pierwszy raz miałem go okazję próbować na jednym ze spotkań organizowanych przez markę Finlandia. Wtedy espresso martini z żurawinową nutą zaserwował nam Pekka Pellinen, naczelny miksolog mar...

Czytaj więcej

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem