Bocuse d'Or Poland 2015 – wywiad z Jurorem Michelem Rothem - Magia smaku

Bocuse d'Or Poland 2015 – wywiad z Jurorem Michelem Rothem - Magia smaku

Michel Roth Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Blog>Bocuse d'Or Poland 2015 – wywiad z Jurorem Michelem Rothem - Magia smaku

Dla niego musi zadziać się „to coś”, pomiędzy daniem – które zostało podane, pomiędzy członkiem jury – który je ocenia oraz pomiędzy kandydatem – który to danie zaprezentował. Na tym polega właśnie magia. W kuchni kieruje się szczęściem i zadowoleniem swoich gości. Jego największym marzeniem jest, by nigdy nie zawieść żadnego smakosza. Znany jest nie tylko miłośnikom kuchni francuskiej, a również całemu światu. Michel Roth, zdobywca dwóch gwiazdek Michelin oraz zwycięzca Bocuse d'Or 1991 oceniał w Polsce prace kucharzy przystępujących do selekcji konkursu na poziomie krajowym. 

Dania, tworzone przez tego francuskiego szefa kuchni, charakteryzuje klasyka oraz perfekcjonizm w łączeniu tradycji z nowoczesnością. Od innych – oczekuje umiejętności wytworzenia magicznej aury w kuchni.

Konkurs Bocuse d’Or to prestiżowe wydarzenie. Czy znajdziemy tu także polskie nazwiska?

Michel Roth: To najważniejszy konkurs na świecie, chociażby dlatego, że spotykają się tutaj ekipy pochodzące z 24 różnych krajów całego świata. Każdy z kucharzy został wybrany podczas eliminacji na poziomie krajowym. To najlepsi kandydaci. Na tym etapie spotyka się już elita. Polacy startowali już kiedyś w konkursie i przechodzili do kolejnych etapów. Mam nadzieję, że tym razem również tak się stanie i Polska będzie w finale, w czołówce krajów, które zawalczą o największe nagrody i zwycięstwo.

Co czeka uczestników konkursu Bocuse d’Or?

MR: Najważniejsze jest, aby kucharze okazali szacunek kuchni kraju, który reprezentują. Oczywiście bierzemy też pod uwagę osobowość każdego szefa, a także jego pomysłowość kulinarną. W samym finale wszystkie zakwalifikowane kraje prezentują swoje tradycje i swoją kulturę.

Jak trudny jest ten konkurs?

MR: Największą trudnością jest to, że w trakcie konkursu kucharz znajduje się w przestrzeni otwartej, a przed sobą ma... międzynarodowe jury. Dodatkowo obserwowany jest przez publiczność. Ta przestrzeń nie jest jego naturalnym środowiskiem. Trzeba umieć odnaleźć się w niej oraz skoncentrować się na realizacji swoich pomysłów na dania. Jeśli kucharz dobrze wykorzysta swoją szansę, pomimo tych wszystkich ograniczeń i trudności, wówczas może znaleźć się na samym szczycie. Konkurs daje możliwość pokazania się przed światem, daje sławę, a kucharze trafiają na pierwsze strony gazet i z dnia na dzień stają się rozpoznawalni.

W jaki sposób jury ocenia dania? Czym podbić smaki jurorów?

MR: Konkurs oceniany jest przez jury techniczne i degustacyjne. Najpierw członkowie jury technicznego przyglądają się pracy kucharzy: w jaki sposób wykorzystywane są produkty oraz czy przestrzegane wszystkie reguły regulaminu. W części degustacyjnej liczy się smak, kreatywność i oryginalność dania. Ostatecznie najważniejszy jest smak!

Co w sytuacji, kiedy każdy z członków jury ma odmienne typy zwycięzcy?

MR: Takie rzeczy oczywiście się zdarzają. Trzeba pamiętać, że także jury w dniu konkursu jest na świeczniku. Każdy z nas przypatruje się daniom, określa punkty. Karty z notami są zbierane i przeliczane w obecności notariusza. Oczywiście, jury w trakcie obrad może dyskutować o wynikach oraz o tym, które z dań uznano za zwycięskie. Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że wszystko sprowadza się do smaku, za który przyznajemy najwięcej punktów. Ponadto musi zadziać się „to coś”, pomiędzy daniem – które zostało podane, pomiędzy członkiem jury – który je ocenia oraz pomiędzy kandydatem – który to danie zaprezentował. Na tym polega właśnie magia. Kilka słów o warsztatach, które zostały zorganizowane w ramach selekcji Bocuse d'Or w Polsce.

Czy w ich trakcie uczestnicy sami tworzą dania, czy może odwzorowują zaprezentowane potrawy?

MR: Oczywiście, pokazujemy początkowo pewne techniki oraz przyrządzamy swoje dania. Jednakże dla nas bardzo ważne jest to, by uczestnicy pokazali nam swoją osobowość. Chcemy, żeby coś z siebie mogli dać daniu. Nie chodzi tutaj o powtórzenie tego, co robią szefowie, a o pokazanie samego siebie, przez to danie. Nigdy nie wiadomo, jakie diamenty można znaleźć pośród publiczności. Mówię tu zwłaszcza o młodych ludziach, którzy przychodzą na takie spotkania. To właśnie oni są naszą przyszłością. Widząc, jak ich blask w oczach, już dziś mogę powiedzieć, że w przyszłości będą świetnymi kucharzami. To właśnie sprawia nam, szefom kuchni, największą przyjemność.

Jakie wspomnienia z Polski zabiera Pan ze sobą?

MR: Przyjechaliśmy wraz z Françoisem Adamskim do Polski, żeby uczestniczyć w konkursie oraz wydać kolację galową w rezydencji ambasadora Francji. Przy okazji zorganizowaliśmy warsztaty. Stanowią one dla nas bardzo ciekawe i cenne spotkanie z młodymi ludźmi. Mamy ogromną chęć dzielenia się swoją wiedzą. To właśnie dlatego uczestniczymy w warsztatach, by podzielić się z polską  i francuską młodzieżą doświadczeniem, żeby zarazić ich pasją do gotowania. A przy okazji – odnaleźć tę małą cząstkę dziecka, którą każdy z nas nosi w sobie. I...udało się.

***

Bocuse d’Or to najważniejszy i najbardziej prestiżowy konkurs dla szefów kuchni z całego świata. Został stworzony przez mistrza kuchni francuskiej – Paula Bocuse, w 1987 roku. Od tamtej pory konkurs organizowany jest co 2 lata. Biorą w nim udział przedstawiciele kilkudziesięciu krajów, a każda uczestnicząca w nim reprezentacja składa się z kucharza oraz commis (asystenta). Światowy finał Bocuse d’Or poprzedzają eliminacje krajowe i kontynentalne, podczas których wyłaniane są krajowe reprezentacje. Wśród dotychczasowych laureatów znajdują się tak znamienici szefowie kuchni jak Michel Roth, czy François Adamski.

Więcej informacji na temat konkursu można przeczytać na stronie: www.bocusedorpoland.pl bądź na fanpage'u na Facebooku: https://www.facebook.com/BocusedorOfficial.

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
Ostatnio zmienianyniedziela, 20 grudzień 2015 11:20
(0 głosów)
Dział: Blog

Wybrane przepisy

Drinki

Margarita malinowa

Margarita malinowa

Przez cały sezon letni możemy cieszyć się smakami jakie oferuje nam natura :) Lato obfituje również w spotkania towarzyskie, grille i imprezy. W takich sytuacjach rewelacyjnie spisują się pyszne i orzeźwiające meksykańkie margarity. Jeśli...

Czytaj więcej

Inne

Stek w sosie chipotle

Stek w sosie chipotle

Tym razem bez tortilli, ale równie smacznie. Nie ma nic lepszego niż soczysty i krwisty stek. Z sosem chipotle nadaje potrawie oryginalnego smaku. Na prawdę warto spróbować, tym bardziej, że nie zajmuje to zbyt dużo czasu:) ...

Czytaj więcej

Inne

Wytrawna meksykańska sałatka z liści opuncji, czyli kaktusa jadalnego

Wytrawna meksykańska sałatka z liści opuncji, czyli kaktusa ja…

Wielokrotnie zadajecie nam pytanie co zrobić lub jak wykorzystać nopalesa, czyli liście opuncji, które w Polsce dostępne są przeważnie w słoiczkach. Otóż już Wam podrzucamy jeden bardzo fajny pomysł, który zdradziła nam Eugenia Marcos, ...

Czytaj więcej

Drinki

Siesta - drink z meksykańskim charakterem na bazie tequili i campari

Siesta - drink z meksykańskim charakterem na bazie tequili i cam…

Inspiracją do tego przepisu był drink jaki miałem okazję popijać w jednym z sympatyczniejszych krakowskich cocktail barów. Jako że uwielbiam tequilę (profil bloga zobowiązuje) to drugim alkoholem jaki cenię  niesłychanie za jego smak ...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Mini kanapki z łososiem, serkiem twarożkowym na chlebku pumpernikiel

Mini kanapki z łososiem, serkiem twarożkowym na chlebku pumpern…

Często szukacie pomysłów na przekąski imprezowe w formie mini kanapek. Takim rozwiązaniem są dania "finger food". Jak sama nazwa wskazuje to małe przekąski, takie na jednego kęsa. Są bardzo popularne głównie na przyjęciach, czy to meczyk...

Czytaj więcej

Desery

Ciasto czekoladowe z likierem Kahlua w syropie kawowo-cynamonowym

Ciasto czekoladowe z likierem Kahlua w syropie kawowo-cynamonowym

Kawa i czekolada - dwie ulubione rzeczy w jednym! Czyli ciasto czekoladowe z likierem Kahlua w syropie kawowo-cynamonowym. Obłędny smak czekolady i zapach kawy unosi się w całym domu, a dzięki syropowi kawowemu ciasto jest wilgotne i dłużej za...

Czytaj więcej

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem