Jak przygotować simple syrup – barmański must have do drinków

Jak przygotować simple syrup – barmański must have do drinków

Syrop cukrowy Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Porady>Jak przygotować simple syrup – barmański must have do drinków

Nie znam żadnego cocktail baru, w którym nie używa się syropu cukrowego, popularnie zwanego simple syrup. Bez tego zwyczajnie żaden bar nie ma prawa istnieć. Zadaniem syropu cukrowego jest nadanie drinkowi słodyczy, bo jak wiadomo alkohol idealnie paruje się właśnie z cukrem. Dlaczego właśnie do drinków używa się syropu cukrowego?

Otóż odpowiedź jest bardzo prosta... drinki podaje się zimne, zazwyczaj z lodem. Niska temperatura bardzo utrudnia rozpuszczanie się zwykłego cukru, tak więc ktoś kiedyś sprytnie wpadł na pomysł, żeby cukrowi nadać płynną konsystencję... i tym sposobem używa się do drinków syropu. Tu jeszcze należy powiedzieć, że nie do wszystkich drinków używa się syropu. Są cocktaile, do których z założenia używa się cukru zwykłego, jak np. caipirinha, czy mojito... ale to już specyfika tych drinków. W nich cukier ma pełnić zadanie składnika rozcierającego i wydobywającego smak z mięty i limonki. Powracając do syropu cukrowego, może on być uzyskiwany nie tylko z cukru. Bardzo często do syropu cukrowego używa się wszelkiego rodzaju miodów. Dość popularny jest również syrop z agawy :)

Jak zrobić syrop cukrowy (simple syrup)?

Składniki:

Zasada jest prosta. Przeważnie używa się 1:1 wody i cukru. Tak więc jeśli chcecie przygotować około 350 ml syropu cukrowego, musicie użyć 200 g cukru i 240 ml wody. Jeszcze prościej obrazując, potrzebny jest jeden kubek wody i jeden kubek cukru.

Przygotowanie syropu cukrowego:

Do niewielkiego rondelka lub garnka wlewamy wodę i doprowadzamy do wrzenia. Wsypujemy cukier i doprowadzamy do całkowitego jego rozpuszczenia.

syrop cukrowy jalapeno 4

syrop cukrowy jalapeno 5

Pamiętajcie, że temperatura i mieszanie znaczenie przyspieszą rozpuszczenie się cukru w wodzie. Tak przygotowany syrop cukrowy odstawiamy do wystygnięcia.

Na koniec przelewamy do buteleczki lub zwykłego słoiczka. Można przechowywać w lodówce przez ok. 3 tygodnie :)

Podpowiedź: Taki syrop cukrowy można infuzować różnymi smakami. Bardzo ciekawie spisuje się tu papryczka jalapeno, która nadaje nie tylko nutkę pikanterii, ale również dodatkowy aromat. Oprócz jalapeno, można użyć różnych ziół i przypraw. Należy jednak pamiętać o tym, aby użyć papryczek w trakcie gotowania wody i pozbyć się ich przed samym dodaniem cukru.

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(1 głos)
Dział: Porady

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem