Czy płyta indukcyjna może być intuicyjna? Test nowej płyty Amica PI6544NSTK

Czy płyta indukcyjna może być intuicyjna? Test nowej płyty Amica PI6544NSTK

Amica PI6544NSTK Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Blog>Czy płyta indukcyjna może być intuicyjna? Test nowej płyty Amica PI6544NSTK

W życiu każdego człowieka dwie rzeczy były, są i zawsze będą ważne - wykarmić i zadbać o bezpieczeństwo. Wyżywienie siebie i rodziny to z pewnością odpowiedzialne zajęcie. W naszym przypadku gotowanie to też chwila relaksu, odstresowania i okazja do poznawania nowych smaków. Aby ten czas jeszcze bardziej celebrować, korzystamy często z „wynalazków”, które ułatwiają nam kuchenne czynności. Życie należy sobie przecież ułatwiać, a nie utrudniać, prawda? Wszelkiego rodzaju udogodnienia są mile widziane w naszej kuchni. Trafił do niej ostatnio taki właśnie produkt, który ułatwia i uprzyjemnia kuchenne prace. Dostaliśmy do przetestowania najnowszą płytę indukcyjną od firmy Amica.

amica plyta intuicyjna test 01a

Dlaczego indukcja ułatwia życie?

Ci, którzy mają indukcję zapewne się z nami zgodzą, Ci którzy dopiero planują takową zakupić, być może upewnią się w tej decyzji.
Można być fanem gazu, ale co w przypadku nowych osiedli, na których gazu już się nie uświadczy? Można iść po taniości i „zainwestować” w płytę ceramiczną. Możemy wtedy liczyć na jakieś oszczędności, ale z pewnością nie czasu, który się traci czekając, aż nagrzeją się garnki lub ugotuje woda na makaron. Można też dołożyć odrobinę więcej grosza (naprawdę niewiele więcej), żeby polecieć w coś, co z czasem tę górkę finansową nam zwróci – w płytę indukcyjną.

Po pierwsze indukcja dzięki kilku funkcjom pozwala na mniejsze zużycie prądu, co w długofalowej eksploatacji płyty powoduje oszczędność. Po drugie nasz czas (sądzimy, że i Wasz również) jest cenny. Wolimy przeznaczyć go na zabawy z naszą Tosią lub siąść i napisać tekst na bloga (np. ten, który czytacie) aniżeli tracić czas czekając aż woda w garnku się zagotuje.

Tak zwana „zimna płyta” to mega zaleta, której nam brakowało przy płycie ceramicznej. Płyta ceramiczna jak i gazowa nie ułatwia zachowania czystości. To co wykipi, to się przypala, zostawia paskudne ślady i później ją doczyścić to niezłe wyzwanie. Przy płycie indukcyjnej nie ma tego problemu. To co wykipi, nie zostawi opalonych śladów na płycie. A jeśli coś zostanie, to wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką i gotowe :) I tu znów czas, który oszczędzamy na czyszczeniu i skrobaniu :)

W ciągu kilku lat prowadzenia naszego bloga przez wiele kuchni już przeszliśmy. Mieliśmy już indukcję, później płytę ceramiczną... a teraz na szczęście znów weszliśmy w indukcję. Jak już wspomnieliśmy, dostaliśmy do testów ciekawy model PI6544NSTK - nowość Amica. Dostaliśmy na jej przetestowanie kilka dni, i wiecie co? Nasze testy płyty trwały zaledwie 30 minut... tak powtórzę to słownie... PÓŁ GODZINY! Po tym właśnie można poznać dobry sprzęt i tyle czasu wystarczy żeby się zorientować czy płyta jest „intuicyjna”.
Ta płyta ma naprawdę dużo fajnych i praktycznych bajerów. I pomimo, że w codziennym gotowaniu korzysta się tak naprawdę z dosłownie kilku funkcji, to bardzo fajnie, że Amica pomyślała i dodała kilka takich powiedzmy sobie szczerze, z których korzysta się rzadko, ale ułatwiają życie w kuchni.

amica plyta intuicyjna test 02

Płyta INTUICYJNA! Takie hasło przyświeca nowej serii płyt indukcyjnych Amica. Czy rzeczywiście są takie intuicyjne?

Czas, czas i jeszcze raz czas...

To niesłychanie istotna rzecz, przynajmniej w naszym codziennym zabieganiu. Praca, dziecko, gotowanie, blog... cały czas coś się dzieje. Czas z gumy nie jest, dlatego warto go oszczędzać tam gdzie tylko się da. Płyta, którą testowaliśmy ma funkcję PowerBooster, to czego niesłychanie brakowało przy naszej płycie ceramicznej.

amica plyta intuicyjna test 03

Wielokrotnie padały niecenzuralne słowa lub pytania „Zagotowała się już ta woda? Co ona tak długo się gotuje? Kiedy to będzie?” Teraz odżyliśmy :) Funkcja szybkiego gotowania to mniej więcej 4 minuty, żeby doprowadzić wodę do wrzenia :) „W to nam graj” - funkcjonalność, która jest wykorzystywana najczęściej :) Dodatkowo większa temperatura to krótszy czas obróbki termicznej mięsa czy warzyw, a co za tym idzie dania zachowują więcej wartości odżywczych :)

amica plyta intuicyjna test m 00

amica plyta intuicyjna test m 01

Oprócz PowerBooster jest jeszcze funkcja "Szybki nagrzew". Co to oznacza w praktyce? Przed rozpoczęciem smażenia czy gotowania często trzeba rozgrzać patelnię lub garnek. W płytach indukcyjnych Amica zastosowano funkcję, która w krótkim czasie samoczynnie rozgrzeje naczynie, a następnie dostosuje moc grzania do ustawionego poziomu.

Kolejna funkcja, która w szczególności nam przypasowała to aktywne pola na całej płycie. Funkcja zwie się FlexiSpace. Co to tak naprawdę znaczy? W prosty sposób tłumacząc można postawić w dowolnym miejscu dowolne naczynie, garnek, patelnię tudzież inne ustrojstwo - byle pod indukcję. Co więcej, można na jednej przestrzeni postawić kilka naczyń! To funkcja, która gwarantuje, że płyta indukcyjna grzeje w każdym miejscu, dzięki kwadratowym polom i rozlanym w ich obrębie cewkom indukcyjnym znajdującym się pod powierzchnią płyty.

Do testów tej funkcjonalności użyliśmy naszej patelni grillowej. Duży kwadrat, a pod nim dno w kształcie okręgu... W poprzednich płytach żeby trafić tym kółkiem na odpowiednie miejsce trzeba było się trochę nagimnastykować. FlexiSpace stanowczo ułatwia życie... można postawić w dowolnym miejscu, a płyta sama wykryje gdzie :)

amica plyta intuicyjna test 06

Nie dość, że płyta zagrzeje naczynie, to jeszcze sama wykryje miejsce gdzie się je położyło i aktywuje panel sterowania - Hob&Go.

amica plyta intuicyjna test 07

Pozostaje tylko ustawienie temperatury przy pomocy funkcji Slider. Wiele spotykanych na rynku płyt trzeba gnieść paluchem przycisk po kilka razy, aby zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę. Tu wystarczy przejechać paluszkiem i ciach... gotowe :)

Bezpieczeństwo

Zawsze, ale to zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie. Amica jest wyposażona w opcje ProBaby System i Child Lock. To bardzo pomaga w codziennej pracy i znacznie ogranicza narażenie dziecka na różnego rodzaju urazy pooparzeniowe.

amica plyta intuicyjna test 08

Niestety większość wypadków to słabość czynnika ludzkiego. Indukcja to tak zwana „zimna płyta”, czyli pola grzewcze, które się nie nagrzewają... w teorii, w praktyce zaraz po zdjęciu garnka płyta jest gorąca ponieważ nagrzewa się od naczynia. Nie jest to takie gorące jak w przypadku otwartego ognia płyty gazowej, czy nagrzanej płyty ceramicznej, ale zawsze temperatura jest na tyle wysoka, żeby się oparzyć. Dlatego mimo wszystko należy uważać. Po drugie, zawsze, ale to zawsze należy uważać na dzieci w pobliżu płyty. Cóż, że poblokujemy wszystko przyciskami, skoro można zrzucić na siebie garnek z wrzątkiem?

Garnki i naczynia tylko ferromagnetyczne

Tu może niektóre osoby zmartwimy, ale do płyt indukcyjnych muszą być specjalne garnki. Tu rozstrzał cenowy garnków i patelni jest naprawdę duży. Wszystko zależy z jakiego materiału są wykonane. Warto tu wspomnieć, że do płyty indukcyjnej nadają się tylko i wyłącznie naczynia ze stali emaliowanej, żeliwa i naczyń ze stali nierdzewnej do gotowania indukcyjnego.

Zaletą testowanej przez nas kuchenki jest to, że można również przetestować garnki, które posiadamy w domu. Służy do tego opcja CheckPot.

amica plyta intuicyjna test 09

Może się okazać, że wcale nie musicie nic kupować :) Nie nadają się jedynie garnki aluminiowe. Najlepiej wybrać garnki z grubej emaliowanej stali. Dają bardzo często wynik na poziomie 99% sprawności indukcyjnej. Żeby zwykły garnek stalowy miał taką samą sprawność co emalia musi mieć bardzo grube dno miedziane, są to jednak bardzo drogie garnki. Polecane są również garnki miedziane, ale te są jeszcze droższe :) Dobre garnki ze stalowym grubym dnem osiągają wynik ok 94-96% i takie najbardziej są polecane. Można również używać garnków z cieńszym dnem (tanie garnki w promocji), ale wynik sprawności spada nawet do 45%. Testowane na najtańszych garnkach (takowe również posiadamy) szwedzkiej sieci na literę „I”. To mało, ale w sumie czego się spodziewać po garnkach wykonanych z cienkiej blaszki?

amica plyta intuicyjna test 10

Na szczęście mamy garnki i patelnie dobrej marki przystosowane do indukcji, one działają dość dobrze. Wyniki z testu to około 87-95%. To wynik bardzo zadowalający.

Co dokładnie oznacza wynik sprawności? Im niższy indeks tym zwyczajnie dłuższe gotowanie i wyższe rachunki. Im wyższy indeks sprawności, tym zwyczajnie lepsze przewodzenie prądu indukcyjnego.

Natomiast mamy również patelnię i kawiarkę ze specjalnym dnem i oznaczeniem, że jest pod indukcję (działały na poprzedniej płycie indukcyjnej). Natomiast na testowanej nie chcą w ogóle działać, są niewidoczne dla płyty. Czy to normalne w tym modelu? Czy może trafiliśmy na jakaś feralną/wadliwą wersję? Zwróciliśmy się z tym pytaniem do firmy Amica. Oto jaką odpowiedź otrzymaliśmy:

Odnośnie niedziałającej patelni i kawiarki – pola grzejne w tej płycie wykrywają garnki o średnicy minimum 12 cm, mniejsze mogą, ale nie muszą być wykrywane. Poza tym niektóre rodzaje garnków spotykane na rynku, oznaczone jako kompatybilne z indukcją, w rzeczywistości nieprawidłowo działają i mogą nawet powodować uszkodzenie płyty. Nasze płyty są zabezpieczone przed takimi garnkami i po prostu ich nie wykrywają. Dotyczy to jednak przede wszystkim tanich garnków.

I w sumie coś w tym jest... Jak dokładnie sprawdziliśmy okazało się, że nasza patelnia ma lekko uszkodzone dno, a kawiarka ma zbyt małą średnicę. Więc wszystko by się zgadzało. Tylko mamy teraz pewien problem.... nie mamy jak zrobić dobrej kawy. Nie mamy ekspresu, a kawiarka też nie działa. Poranki już nie będą takie same jak kiedyś. Czas na poszukiwania innej kawiarki...

Do produkcji płyty zostało użyte szkło niemieckiej firmy Schott Ceran. To jeden z dwóch najbardziej popularnych producentów ceramiki występującej na rynku. To dobre szkło, które się tak łatwo nie rysuje. Warto jednak uważać podczas przesuwania naczyń. Nie warto traktować jej jako przedłużenie blatu kuchennego używać jej jako deska do krojenia lub bicia schabowych. Żadna płyta tego nie wytrzyma J No chyba, że macie dobrze ubezpieczoną... :D

amica plyta intuicyjna test 11

Podsumowując:

Jakie są nasze wrażenia i odczucia z użytkowania płyty? Bardzo dobre i bardzo pozytywne. W pierwszym momencie sądziliśmy, że trochę głośno działa podczas pracy... Okazało się, że tak właśnie jest, jak uruchomi się opcję „turbodoładowania”, czyli PowerBooster. Jak twierdzi Amica, płyta ma najmocniejsze na rynku „turbodoładowanie”, bo aż 3700 W, a w przypadku pól Bridge do 5500 W. Chciał czy nie chciał, musi to więc trochę pobzyczeć J Coś za coś. A jak z tym hasłem #PłytaIntuicyjna? Intuicyjność obsługi płyty jest doskonała. Prawidłowe oznaczenia ułatwiają obsługę nawet bez konieczności przeczytania instrukcji. Tak, postanowiliśmy sprawdzić ją bez instrukcji... i poradziliśmy sobie doskonale. Zalecamy jednak aby instrukcję obsługi przestudiować. Jakby nie było to urządzenie elektryczne no i dość dużo ma wspólnego z wysokimi temperaturami... środki ostrożności to podstawa. Wszystkie niezbędne funkcjonalności działają poprawnie i naprawdę przydają się w codziennym gotowaniu. Reszta „wodotrysków” to dodatki, które mogą uprzyjemnić pracę przy garnkach. To naprawdę przyzwoity sprzęt w przyzwoitej cenie. W momencie pisania artykułu jej cena wynosi 1500 zł z hakiem :)

Artykuł sponsorowany

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
Ostatnio zmienianypiątek, 15 czerwiec 2018 11:44
(15 głosów)
Dział: Blog

Wybrane przepisy

Inne

Pan Telera - meksykańskie bułki do kanapek tortas

Pan Telera - meksykańskie bułki do kanapek tortas

Co kraj to obyczaj i każdy swoje bułki ma :) Przykładowo Amerykanie w street food używają bułek hamburgerowych, Kubańczycy cuban bread, w Wietnamie mają bahn mi itd. itd. A w Meksyku używa się rewelacyjnych bułek teleras. Są to bułki pszenne drożdżow...

Czytaj więcej

Desery

Przepis na babeczki limonkowo-maślane z borówkami – szybkie i łatwe w przygotowaniu

Przepis na babeczki limonkowo-maślane z borówkami – szybkie i łat…

Niesamowicie mięciutkie i puszyste muffiny z jagodami lub borówkami amerykańskimi (niepotrzebne skreślić :D) z delikatną nutą limonki i masła. Nie trzeba chyba nikomu specjalnie wyjaśniać, że jagody świetnie komponują się ze słodkim? :) Połączenie ty...

Czytaj więcej

Salsy, sosy i dipy

Salsa podstawowa inaczej

Salsa podstawowa inaczej

Sals pomidorowych jest pewnie tyle ile osób ją przygotowujących. Przedstawiamy Wam kolejną odsłonę salsy z octem vinegar z czerwnonego wina. Gorczyca i nasiona kolendry nadają specyficzny smak i aromat salsie. Sami przekonajcie się jaki.  ...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Ryż z cukinią i pieczarkami w sosie pomidorowym

Ryż z cukinią i pieczarkami w sosie pomidorowym

Dziś proponujemy coś zdrowego, smacznego oraz bardzo prostego i szybkiego w przygotowaniu. Można by powiedzieć niemożliwe. A jednak. Wystarczy zakupić zestaw warzyw, najlepiej cukinię, paprykę, pomidory oraz pieczarki. Do tego dodatek w postaci ...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Muffinki red velvet - czyli czerwone babeczki z kremem waniliowym

Muffinki red velvet - czyli czerwone babeczki z kremem waniliowym

Babeczki, muffinki czy cupcakes - nazw tych pyszności jest wiele. Są nie tylko smaczne ale przede wszystkim urokliwe. Idealnie nadają się na każdą okazję – przyjęcie, urodziny, spotkanie ze znajomymi, czy na poprawę humoru. Można się nimi cieszyć rów...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Błota Missisipi czyli ciasto czekoladowe z bitą śmietaną

Błota Missisipi czyli ciasto czekoladowe z bitą śmietaną

Ciasto Błota Missisipi to prawdziwa uczta nie tylko dla podniebienia, ale także dla oka. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ warstwy z których się składa, bardzo przypominają bagniste tereny. Twardy i chrupiący spód, wilgotny ciemno bązowy środek, a...

Czytaj więcej

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem