Czy płyta indukcyjna może być intuicyjna? Test nowej płyty Amica PI6544NSTK - Blog Ale Meksyk!
Czy płyta indukcyjna może być intuicyjna? Test nowej płyty Amica PI6544NSTK

Czy płyta indukcyjna może być intuicyjna? Test nowej płyty Amica PI6544NSTK

Amica PI6544NSTK Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Blog>Czy płyta indukcyjna może być intuicyjna? Test nowej płyty Amica PI6544NSTK

W życiu każdego człowieka dwie rzeczy były, są i zawsze będą ważne - wykarmić i zadbać o bezpieczeństwo. Wyżywienie siebie i rodziny to z pewnością odpowiedzialne zajęcie. W naszym przypadku gotowanie to też chwila relaksu, odstresowania i okazja do poznawania nowych smaków. Aby ten czas jeszcze bardziej celebrować, korzystamy często z „wynalazków”, które ułatwiają nam kuchenne czynności. Życie należy sobie przecież ułatwiać, a nie utrudniać, prawda? Wszelkiego rodzaju udogodnienia są mile widziane w naszej kuchni. Trafił do niej ostatnio taki właśnie produkt, który ułatwia i uprzyjemnia kuchenne prace. Dostaliśmy do przetestowania najnowszą płytę indukcyjną od firmy Amica.

amica plyta intuicyjna test 01a

Dlaczego indukcja ułatwia życie?

Ci, którzy mają indukcję zapewne się z nami zgodzą, Ci którzy dopiero planują takową zakupić, być może upewnią się w tej decyzji.
Można być fanem gazu, ale co w przypadku nowych osiedli, na których gazu już się nie uświadczy? Można iść po taniości i „zainwestować” w płytę ceramiczną. Możemy wtedy liczyć na jakieś oszczędności, ale z pewnością nie czasu, który się traci czekając, aż nagrzeją się garnki lub ugotuje woda na makaron. Można też dołożyć odrobinę więcej grosza (naprawdę niewiele więcej), żeby polecieć w coś, co z czasem tę górkę finansową nam zwróci – w płytę indukcyjną.

Po pierwsze indukcja dzięki kilku funkcjom pozwala na mniejsze zużycie prądu, co w długofalowej eksploatacji płyty powoduje oszczędność. Po drugie nasz czas (sądzimy, że i Wasz również) jest cenny. Wolimy przeznaczyć go na zabawy z naszą Tosią lub siąść i napisać tekst na bloga (np. ten, który czytacie) aniżeli tracić czas czekając aż woda w garnku się zagotuje.

Tak zwana „zimna płyta” to mega zaleta, której nam brakowało przy płycie ceramicznej. Płyta ceramiczna jak i gazowa nie ułatwia zachowania czystości. To co wykipi, to się przypala, zostawia paskudne ślady i później ją doczyścić to niezłe wyzwanie. Przy płycie indukcyjnej nie ma tego problemu. To co wykipi, nie zostawi opalonych śladów na płycie. A jeśli coś zostanie, to wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką i gotowe :) I tu znów czas, który oszczędzamy na czyszczeniu i skrobaniu :)

W ciągu kilku lat prowadzenia naszego bloga przez wiele kuchni już przeszliśmy. Mieliśmy już indukcję, później płytę ceramiczną... a teraz na szczęście znów weszliśmy w indukcję. Jak już wspomnieliśmy, dostaliśmy do testów ciekawy model PI6544NSTK - nowość Amica. Dostaliśmy na jej przetestowanie kilka dni, i wiecie co? Nasze testy płyty trwały zaledwie 30 minut... tak powtórzę to słownie... PÓŁ GODZINY! Po tym właśnie można poznać dobry sprzęt i tyle czasu wystarczy żeby się zorientować czy płyta jest „intuicyjna”.
Ta płyta ma naprawdę dużo fajnych i praktycznych bajerów. I pomimo, że w codziennym gotowaniu korzysta się tak naprawdę z dosłownie kilku funkcji, to bardzo fajnie, że Amica pomyślała i dodała kilka takich powiedzmy sobie szczerze, z których korzysta się rzadko, ale ułatwiają życie w kuchni.

amica plyta intuicyjna test 02

Płyta INTUICYJNA! Takie hasło przyświeca nowej serii płyt indukcyjnych Amica. Czy rzeczywiście są takie intuicyjne?

Czas, czas i jeszcze raz czas...

To niesłychanie istotna rzecz, przynajmniej w naszym codziennym zabieganiu. Praca, dziecko, gotowanie, blog... cały czas coś się dzieje. Czas z gumy nie jest, dlatego warto go oszczędzać tam gdzie tylko się da. Płyta, którą testowaliśmy ma funkcję PowerBooster, to czego niesłychanie brakowało przy naszej płycie ceramicznej.

amica plyta intuicyjna test 03

Wielokrotnie padały niecenzuralne słowa lub pytania „Zagotowała się już ta woda? Co ona tak długo się gotuje? Kiedy to będzie?” Teraz odżyliśmy :) Funkcja szybkiego gotowania to mniej więcej 4 minuty, żeby doprowadzić wodę do wrzenia :) „W to nam graj” - funkcjonalność, która jest wykorzystywana najczęściej :) Dodatkowo większa temperatura to krótszy czas obróbki termicznej mięsa czy warzyw, a co za tym idzie dania zachowują więcej wartości odżywczych :)

amica plyta intuicyjna test m 00

amica plyta intuicyjna test m 01

Oprócz PowerBooster jest jeszcze funkcja "Szybki nagrzew". Co to oznacza w praktyce? Przed rozpoczęciem smażenia czy gotowania często trzeba rozgrzać patelnię lub garnek. W płytach indukcyjnych Amica zastosowano funkcję, która w krótkim czasie samoczynnie rozgrzeje naczynie, a następnie dostosuje moc grzania do ustawionego poziomu.

Kolejna funkcja, która w szczególności nam przypasowała to aktywne pola na całej płycie. Funkcja zwie się FlexiSpace. Co to tak naprawdę znaczy? W prosty sposób tłumacząc można postawić w dowolnym miejscu dowolne naczynie, garnek, patelnię tudzież inne ustrojstwo - byle pod indukcję. Co więcej, można na jednej przestrzeni postawić kilka naczyń! To funkcja, która gwarantuje, że płyta indukcyjna grzeje w każdym miejscu, dzięki kwadratowym polom i rozlanym w ich obrębie cewkom indukcyjnym znajdującym się pod powierzchnią płyty.

Do testów tej funkcjonalności użyliśmy naszej patelni grillowej. Duży kwadrat, a pod nim dno w kształcie okręgu... W poprzednich płytach żeby trafić tym kółkiem na odpowiednie miejsce trzeba było się trochę nagimnastykować. FlexiSpace stanowczo ułatwia życie... można postawić w dowolnym miejscu, a płyta sama wykryje gdzie :)

amica plyta intuicyjna test 06

Nie dość, że płyta zagrzeje naczynie, to jeszcze sama wykryje miejsce gdzie się je położyło i aktywuje panel sterowania - Hob&Go.

amica plyta intuicyjna test 07

Pozostaje tylko ustawienie temperatury przy pomocy funkcji Slider. Wiele spotykanych na rynku płyt trzeba gnieść paluchem przycisk po kilka razy, aby zmniejszyć lub zwiększyć temperaturę. Tu wystarczy przejechać paluszkiem i ciach... gotowe :)

Bezpieczeństwo

Zawsze, ale to zawsze należy pamiętać o bezpieczeństwie. Amica jest wyposażona w opcje ProBaby System i Child Lock. To bardzo pomaga w codziennej pracy i znacznie ogranicza narażenie dziecka na różnego rodzaju urazy pooparzeniowe.

amica plyta intuicyjna test 08

Niestety większość wypadków to słabość czynnika ludzkiego. Indukcja to tak zwana „zimna płyta”, czyli pola grzewcze, które się nie nagrzewają... w teorii, w praktyce zaraz po zdjęciu garnka płyta jest gorąca ponieważ nagrzewa się od naczynia. Nie jest to takie gorące jak w przypadku otwartego ognia płyty gazowej, czy nagrzanej płyty ceramicznej, ale zawsze temperatura jest na tyle wysoka, żeby się oparzyć. Dlatego mimo wszystko należy uważać. Po drugie, zawsze, ale to zawsze należy uważać na dzieci w pobliżu płyty. Cóż, że poblokujemy wszystko przyciskami, skoro można zrzucić na siebie garnek z wrzątkiem?

Garnki i naczynia tylko ferromagnetyczne

Tu może niektóre osoby zmartwimy, ale do płyt indukcyjnych muszą być specjalne garnki. Tu rozstrzał cenowy garnków i patelni jest naprawdę duży. Wszystko zależy z jakiego materiału są wykonane. Warto tu wspomnieć, że do płyty indukcyjnej nadają się tylko i wyłącznie naczynia ze stali emaliowanej, żeliwa i naczyń ze stali nierdzewnej do gotowania indukcyjnego.

Zaletą testowanej przez nas kuchenki jest to, że można również przetestować garnki, które posiadamy w domu. Służy do tego opcja CheckPot.

amica plyta intuicyjna test 09

Może się okazać, że wcale nie musicie nic kupować :) Nie nadają się jedynie garnki aluminiowe. Najlepiej wybrać garnki z grubej emaliowanej stali. Dają bardzo często wynik na poziomie 99% sprawności indukcyjnej. Żeby zwykły garnek stalowy miał taką samą sprawność co emalia musi mieć bardzo grube dno miedziane, są to jednak bardzo drogie garnki. Polecane są również garnki miedziane, ale te są jeszcze droższe :) Dobre garnki ze stalowym grubym dnem osiągają wynik ok 94-96% i takie najbardziej są polecane. Można również używać garnków z cieńszym dnem (tanie garnki w promocji), ale wynik sprawności spada nawet do 45%. Testowane na najtańszych garnkach (takowe również posiadamy) szwedzkiej sieci na literę „I”. To mało, ale w sumie czego się spodziewać po garnkach wykonanych z cienkiej blaszki?

amica plyta intuicyjna test 10

Na szczęście mamy garnki i patelnie dobrej marki przystosowane do indukcji, one działają dość dobrze. Wyniki z testu to około 87-95%. To wynik bardzo zadowalający.

Co dokładnie oznacza wynik sprawności? Im niższy indeks tym zwyczajnie dłuższe gotowanie i wyższe rachunki. Im wyższy indeks sprawności, tym zwyczajnie lepsze przewodzenie prądu indukcyjnego.

Natomiast mamy również patelnię i kawiarkę ze specjalnym dnem i oznaczeniem, że jest pod indukcję (działały na poprzedniej płycie indukcyjnej). Natomiast na testowanej nie chcą w ogóle działać, są niewidoczne dla płyty. Czy to normalne w tym modelu? Czy może trafiliśmy na jakaś feralną/wadliwą wersję? Zwróciliśmy się z tym pytaniem do firmy Amica. Oto jaką odpowiedź otrzymaliśmy:

Odnośnie niedziałającej patelni i kawiarki – pola grzejne w tej płycie wykrywają garnki o średnicy minimum 12 cm, mniejsze mogą, ale nie muszą być wykrywane. Poza tym niektóre rodzaje garnków spotykane na rynku, oznaczone jako kompatybilne z indukcją, w rzeczywistości nieprawidłowo działają i mogą nawet powodować uszkodzenie płyty. Nasze płyty są zabezpieczone przed takimi garnkami i po prostu ich nie wykrywają. Dotyczy to jednak przede wszystkim tanich garnków.

I w sumie coś w tym jest... Jak dokładnie sprawdziliśmy okazało się, że nasza patelnia ma lekko uszkodzone dno, a kawiarka ma zbyt małą średnicę. Więc wszystko by się zgadzało. Tylko mamy teraz pewien problem.... nie mamy jak zrobić dobrej kawy. Nie mamy ekspresu, a kawiarka też nie działa. Poranki już nie będą takie same jak kiedyś. Czas na poszukiwania innej kawiarki...

Do produkcji płyty zostało użyte szkło niemieckiej firmy Schott Ceran. To jeden z dwóch najbardziej popularnych producentów ceramiki występującej na rynku. To dobre szkło, które się tak łatwo nie rysuje. Warto jednak uważać podczas przesuwania naczyń. Nie warto traktować jej jako przedłużenie blatu kuchennego używać jej jako deska do krojenia lub bicia schabowych. Żadna płyta tego nie wytrzyma J No chyba, że macie dobrze ubezpieczoną... :D

amica plyta intuicyjna test 11

Podsumowując:

Jakie są nasze wrażenia i odczucia z użytkowania płyty? Bardzo dobre i bardzo pozytywne. W pierwszym momencie sądziliśmy, że trochę głośno działa podczas pracy... Okazało się, że tak właśnie jest, jak uruchomi się opcję „turbodoładowania”, czyli PowerBooster. Jak twierdzi Amica, płyta ma najmocniejsze na rynku „turbodoładowanie”, bo aż 3700 W, a w przypadku pól Bridge do 5500 W. Chciał czy nie chciał, musi to więc trochę pobzyczeć J Coś za coś. A jak z tym hasłem #PłytaIntuicyjna? Intuicyjność obsługi płyty jest doskonała. Prawidłowe oznaczenia ułatwiają obsługę nawet bez konieczności przeczytania instrukcji. Tak, postanowiliśmy sprawdzić ją bez instrukcji... i poradziliśmy sobie doskonale. Zalecamy jednak aby instrukcję obsługi przestudiować. Jakby nie było to urządzenie elektryczne no i dość dużo ma wspólnego z wysokimi temperaturami... środki ostrożności to podstawa. Wszystkie niezbędne funkcjonalności działają poprawnie i naprawdę przydają się w codziennym gotowaniu. Reszta „wodotrysków” to dodatki, które mogą uprzyjemnić pracę przy garnkach. To naprawdę przyzwoity sprzęt w przyzwoitej cenie. W momencie pisania artykułu jej cena wynosi 1500 zł z hakiem :)

Artykuł sponsorowany

Facebook Twitter Google+ Pinterest LinkedIn
Ostatnio zmienianypiątek, 15 czerwiec 2018 11:44
(7 głosów)

Wybrane przepisy

Zupy

Pikantna zupa meksykańska z mięsem mielonym - pyszna i sycąca

Pyszna, wyjątkowa, sycąca, rozgrzewająca... To tylko nieliczne przymiotniki, jakich można użyć do opisania tej zupy. Połączenie prostych składników takich jak cebula, ziemniaki, fasola, papryka i mielone mięso wołowe sprawia, że jest ona niepowtarzal...

Czytaj więcej

Drinki

Klasyczny drink Whiskey Sour na bazie Jack Daniel's

Tym razem przepis na drinka bardzo klasycznego, o nazwie whiskey sour, nie mylić z whisky sour. Dlaczego? Nasz będzie na amerykańskim alkoholu, nie na szkockim czy jakimś jeszce innym :) Jack Daniel’s jest słodszy, a połączony z lekką nutą kwasową z ...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Czarne spaghetti aglio olio z krewetkami

Ostatnio znajomy zapytał nas, co mógłby przygotować na imprezę Halloween. Chodziło o coś co jest proste w przygotowaniu, nie zajmuje wiele czasu, a do tego jest oryginalne. Coś co mogłoby zaskoczyć gości. Myśleliśmy i wymyśliliśmy. Wybraliśmy się do ...

Czytaj więcej

Desery

Suflet czekoladowy

Zrobić idalny suflet nie jest łatwo. Powinien być delikatny, lekki, wilgotny i o konsystencji pianki. Łyżeczka wsadzona pionowo do sufletu wyciągniętego z piekarnika powinna powoli opadać. Właśnie taki udało nam się zrobić. Nie można zapominać, że id...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Spaghetti z owocami morza w sosie pomidorowym z wędzoną papryką

Któż nie lubi spaghetti? Jedno z najpopularniejszych dan na świecie. Powstały miliony odmian. Siła spaghetti polega na prostocie i szybkości przygotowania, nie wspominając już o smaku. Wystarczy dosłownie kilka składników, żeby przygotować wyborną uc...

Czytaj więcej

Zupy

Zupa z cukinii i kolendry z chipsami z tortilli

Przepis na zupę z cukinii i kolendry z chipsami z tortilli poznaliśmy na warsztatach z Eduardo Palazuelos - jednym z najlepszych kucharzy w Ameryce Południowej. Warsztaty organizowane były przez Ambasadę Meksyku w Polsce. Poznaliśmy kilka bardzo...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Łatwe leczo z papryki w trzech kolorach i kiełbasą - dobre danie …

Leczo to jedno z naszych ulubionych dań, nie tylko ze względu na smak, ale również na prostote wykonania. Jest to danie jednogarnkowe, bardzo sycące, z dużą ilością warzyw, ale także z mocnym akcentem mięsnym. Występuje w wielu odmianach, dziś prezen...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Świąteczne pierniczki idealne - jak zrobić i udekorować?

Zbliża się Boże Narodzenie więc podajemy Wam przepis na pyszne, aromatyczne pierniczki. Pierniczki to przecież bożonarodzeniowa, świąteczna tradycja. Nie wyobrażamy sobie tych Świat bez pierniczków. Przygotowuje się je szybko i łatwo. Wystarczy kilka...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Spaghetti a la carbonara

Spaghetti alla acrbonara to jedno z podstawowych włoskich dań z makaronu. Podstawowym składnikiem jest boczek pokrojony w niedużą kostkę, przysmażony do zrumienienia na oliwie z oliwek. Pozostałe, tradycyjne składniki spaghetti to jajka, oliwa z oliw...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Szybkie PITY

Trudno znaleźć kogoś, kto lubi wypełniać PITY. Na szczęście nasze pity nie sprawiają tyle trudności. Są łatwe, szybkie i przyjemne. To szybkie PITY po grecku! Smażony kurczak w towarzystwie świeżych warzyw i sosie smietanowo-koperkowym. Wyśmienita, s...

Czytaj więcej

Inne

Kanapka z grillowaną piersią kurczaka i awokado

Kurczak, pomidor, awokado i rukola, a do tego świeża, chrupiąca bagietka. To wystarczy aby przygotować smaczną kanapkę. To bardzo prosty i szybki posiłek w szczególności dla osób zapracowanych z małą ilościa czasu. Rewelacyjnie sprawdza się również j...

Czytaj więcej

Przepisy z reszty świata

Wigilijny barszcz z suszonych grzybów z uszkami

To, jakie potrawy wigilijne znajdą się na naszych stołach wigilijnych zależy w głównej mierze od regionu, kulinarnych zwyczajów i indywidualnych przyzwyczajeń. Wspólne jest tylko to, że tradycyjnie powinno być ich 12 i wszystkie muszą być postne. Każ...

Czytaj więcej

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem