Dżem z malin, jeżyn i borówek amerykańskich

Dżem z malin, jeżyn i borówek amerykańskich

Dżem z jeżyn, malin i borówek Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Przepisy reszty świata>Dżem z malin, jeżyn i borówek amerykańskich

Uwielbiamy dżemy, często je jemy - to na kanapkach, to z naleśnikami, placuszkami, croissantami itd... W sklepach co prawda duży wybór, ale my postanowiliśmy od jakiegoś czasu robić własne przetwory. Takich domowych nie kupi się nigdzie. Nie jest to zbyt skomplikowane i nawet osoba z małym doświadczeniem w kuchni poradzi sobie bez problemu. Wystarczy trochę zapału, energii i czasu. No i oczywiście owoce i coś do ich osłodzenia. W ten sposób zamkniemy smaki lata w słoiku i będziemy mogli je otworzyć i rozkoszować się nimi w samym środku deszczowej jesieni czy mroźnej zimy, a dodatkowo zaimponować bliskim własnymi przetworami :) Dziś przedstawiamy Wam przepis na dżem z malin, jeżyn i borówek amerykańskich.

Składniki:

  • około 500 g malin
  • około 300 g jeżyn
  • około 250 g borówki amerykańskich
  • 300 g cukru lub 1/2 kg cukru żelującego

Przygotowanie:

Owoce delikatnie płuczemy, odsączamy, przebieramy i odrzucamy wszystkie nadgniłe.

dzem czarny 001

Wrzucamy do garnka lub na patelnię z grubym dnem. Jeżeli lubimy gładki dżem mocno blendujemy owoce. Nie musimy tego robić jeżeli lubimy kawałki owoców w dżemie. Owoce rozpadną się w trakcie gotowania.

dzem czarny 002

dzem czarny 003

Dżem z owoców leśnych robiliśmy już na dwa sposoby: pierwsza wersja z samym cukrem, druga z cukrem żelującym.

dzem czarny 004

Jeżeli dyspoujemy większą ilością czasu to dodajemy cukier i gotujemy około 1 godziny, do czasu aż owoce zmiękną, a konfitura zgęstnieje. Od czasu do czasu mieszamy.

Jeżeli nie mamy czasu, zasypujemy owoce cukrem żelującym, doprowadzamy do wrzenia i od tego momentu gotujemy 3 minuty. W tym przypadku mieszamy cały czas. Jeżeli wybierzecie ten sposób, to owoce warto zblendować lub trochę rozgnieść, ponieważ 3 minuty to czas niewystarczający aby owoce się rozgotowały. 

Gorący dżem przelewamy do słoiczków i od razu zakręcamy. Będzie on w pierwszym momencie dość płynny, natomiast z każdą chwilą stygnięcia będzie gęstniał.

dzem czarny 005

dzem czarny 006

dzem czarny 007

Słoiczki możemy odwrócić do góry dnem, choć nie jest to konieczne. 

dzem czarny 008

Tak przygotowane sloiczki z dżemem odastawiamy do szafki lub spiżarni :)

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(5 głosów)

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem