Freddo espresso - przepis na grecką kawę mrożoną

Freddo espresso - przepis na grecką kawę mrożoną

Freddo espresso Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Kuchnia meksykańska>Kawy>Freddo espresso - przepis na grecką kawę mrożoną

Uwielbiamy podróżować, a jeszcze bardziej uwielbiamy inspirować się lokalnymi smakami i dzielić się z Wami poznanymi w podróżach przepisami. Jednym z takich przepisów jest przepis na kawę mrożoną w greckim stylu, czyli freddo espresso. Jest to typowo grecki sposób przygotowania kawy. Kawa freddo espresso jest bardzo prosta w przygotowaniu i idealna na letnią porę. Co więcej, każdy odnajdzie  w niej swój smak, głównie za sprawą stopniowania słodkości kawy. Występuje ona w 3 poziomach słodkości, gorzka, bez cukru, czyli sketo, średnio słodka — matrio i najsłodsza glyko.

Jak przygotować kawę po grecku freddo espresso?

Do przygotowania kawy espresso freddo wystarczy odrobina kawy espresso (najlepiej spisuje się kawa z ekspresu ciśnieniowego), odrobina cukru (jeśli nie lubicie gorzkiej), kilka kostek lodu i shaker, a jeśli takowym nie dysponujecie, wystarczy słoik z zakrętką.

Do shakera lub słoika wrzucamy kilka kostek lodu. Wlewamy 60 ml kawy espresso i dodajemy cukru. My osobiście uwielbiamy freddo espresso lekko słodkie, dlatego dodajemy około 1 łyżeczkę cukru trzcinowego. Dla osób, które preferują słodsze wydanie freddo espresso zalecamy 2 łyżeczki, a dla osób, które preferują kawę gorzką, zalecamy pominięcie cukru :)

Jak już wszystkie składniki są w shakerze, tudzież słoiku, zamykamy i energicznie wstrząsamy tak, aby kawa mocno się schłodziła, cukier rozpuścił i powstała pianka. Następnie do szklanki wrzucamy kilka kostek lodu i przelewamy do niej zawartość shakera/słoika.

Tak przygotowana kawa freddo espresso jest gotowania do picia.

freddo espresso kawa

Składniki freddo espresso:

  • 60 ml kawy espresso:
  • kilka kostek lodu
  • cukier trzcinowy; ilość zależy od tego, jaką słodkość preferujecie - 1 łyżeczka lekko słodka, 2 łyżeczki mocno słodka. Jeśli lubicie gorzką kawę, pomińcie cukier.

Nasza porada:

Jeśli zadajecie sobie natomiast pytanie, jak przygotować freddo cappucino?, to wystarczy do freddo espresso, czyli kawy z cukrem i lodem dodać spienione mleko. Robicie freddo espresso i przelewacie do szklanki, następnie do shakera wlejcie około 60 ml zimnego mleka i dodajcie 2-3 kostki lodu. Tak mniej więcej pół na pół z kawą. Jak dodajecie 60 ml kawy, to tyle samo mleka. Zamykacie shaker, wstrząsacie i w ten sposób robicie piankę z mleka, a następnie przelewacie do szklanki lub filiżanki z kawą i gotowe :)

Smacznego.

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(1 głos)
Dział: Kawy, Grecja

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem