Przepis na domowy likier pomarańczowy

Przepis na domowy likier pomarańczowy

Likier pomarańczowy Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Kuchnia meksykańska>Drinki>Przepis na domowy likier pomarańczowy

Od jakiegoś czasu nosiliśmy się z zamiarem publikacji przepisu na likier pomarańczowy. Niestety wymagało to trochę czasu. Głównie dlatego, że produkcja tego trunku to proces, może nie tak skomplikowany, jak długotrwały. Dlaczego długotrwały? Łącznie 2 miesiące leżakowania - dla nas to już wieki – zwyczajnie jesteśmy niecierpliwi. Ale efekt końcowy wynagradza ten czas. Do przygotowania likieru pomarańczowego wystarczy kilka prostych składników, które dostaniemy w każdym sklepie ogólnospożywczym. Są to pomarańcze, spirytus, wódka, cukier i woda – to wszystko :) Z pomarańczy wykorzystujemy tylko i wyłącznie skórki (miąższ do zjedzenia). Jak wiecie skorki z pomarańczy zawsze wędrują w koszu, to jest ta część cytrusa, która jest traktowana jako odpad. My zachęcamy Was do jej wykorzystania. To dzięki niej możemy zrobić coś co będzie obłędne w smaku. A potrzebujemy tylko 5 składników, dzięki którym będziecie mogli zabłysnąć przed znajomymi.

orange liquor

Ilość: butelka o pojemności 0.7 l
Czas leżakowania: 2 miesiące

Składniki likieru pomarańczowego:

  • 5 dużych pomarańczy
  • 200 ml spirytusu (ok. 95%)
  • 250 ml wódki
  • 200 ml wody
  • 200 ml cukru

Od czego zaczynamy przygotowanie likieru?

Na początek musimy pamiętać o porządnym wyparzeniu cytrusów aby usunąć z nich przeróżne toksyny, niezbyt korzystnie wpływające na nasz organizm. Gotujemy wodę i zalewany nią cytrusy. Po tej czynności dodatkowo wymyjcie pomarańcze pod bieżącą wodą, najlepiej chropowatą ściereczką lub szczoteczką.

likier pomaranczowy 001

Jak już mamy wyparzone i czyste pomarańcze zabieramy się za „skrobanie” skórek. Do tego najlepiej użyć tak zwany zester - narzędzie najczęściej chyba wykorzystywane przez barmanów. Warto używać zester, ponieważ pozwoli on na dość delikatne potraktowanie skórki, a głębokość obierania jest na tyle niewielka, że nie doskrobiemy się do białego miąższu, który jest zwyczajnie gorzki, a tego posmaku w likierze jednak nie chcemy. Dlaczego jeszcze warto używać zestera? Chociażby dlatego, że ze skórki pomarańczowej otrzymamy cienkie wiórki, dzięki czemu po zalaniu spirytusem, wyciągniemy z nich jeszcze więcej smaku i aromatu.

likier pomaranczowy 002

likier pomaranczowy 003

Jak już mamy przygotowane wiórki z pomarańczowej skórki, przekładamy je najlepiej do słoiczka, który będzie można szczelnie zamknąć. Chodzi o to, aby żadne aromaty i procenty się nie wydostawały. Tak przygotowany słoiczek odstawiamy w ciepłe miejsce na około miesiąc. Jest to czas wystarczający na optymalne wyciągnięcie smaku ze skórek. Oczywiście nic nie zaszkodzi aby ten czas skrócić do około 2 tygodni, spirytus działa na tyle mocno, że już po tym czasie wyciągniemy z zestów dość sporo aromatów.

likier pomaranczowy 004

likier pomaranczowy 005

Po czasie „leżakowania” zalewy, odlewamy płyn (spirytus) do innego naczynia, najlepiej butelki. Pamiętajmy żeby odlewać przez jakieś sitko, tak aby żadne kawałki skórki nie przedostały się do płynu. Można również użyć lejka z filtrem do kawy.

likier pomaranczowy 007

Do zlanego spirytusu dodajemy odmierzoną ilość wódki. Z cukru i wody warto zrobić tak zwany syrop cukrowy. W tym celu odmierzamy 200 ml wody i 200 ml cukru. Wodę wlewany do garnka i podgrzewamy. Jak woda się podgotuje dodajemy cukier i mieszamy, aż się rozpuści. Zobacz artykuł Jak zrobić syrop cukrowy. Odstawiamy do momentu, aż ostygnie. Jak już syrop cukrowy wystygnie, dolewamy go do wcześniejszej zalewy. Łącznie powinno wszystko nam się zmieścić do butelki 0.7 litra.

likier pomaranczowy 006

Tak przygotowaną butelkę likieru najlepiej odstawić do „przegryzienia się” w chłodne miejsce na kolejny miesiąc. Taki okres powinien wystarczyć. Z naszej praktyki zdradzimy Wam, ze taki likier nada się już do spożycia po dwóch-trzech dniach, ale jeśli chodzi o jakość, to jednak warto poczekać dłużej :)

Jeśli robiliście podobny likier, to podzielcie się swoimi doświadczeniami :)

likier pomarańczowy

Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(24 głosów)
Dział: Drinki

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem