Calimocho z baskijskiego kalimotxo - przepis na udane spotkanie z bliskimi podczas letnich wieczorów

Calimocho z baskijskiego kalimotxo - przepis na udane spotkanie z bliskimi podczas letnich wieczorów

Calimocho Ale Meksyk!
Jesteś tutaj:Kuchnia meksykańska>Drinki>Calimocho z baskijskiego kalimotxo - przepis na udane spotkanie z bliskimi podczas letnich wieczorów

Calimocho inaczej znany pod nazwą kalimotxo (z języka baskijskiego), to popularny napój mieszany z wina i coli, który stał się jednym z symboli hiszpańskiej kultury. Choć składa się tylko z dwóch prostych składników - czerwonego wina i coli, to jego smak i popularność przyciągają ludzi z całego świata. Chociaż może wydawać się to dziwne połączenie, to okazuje się, że smak calimocho jest nie do podrobienia. Proporcje składników pozwalają na łatwe dostosowanie smaku do indywidualnych preferencji, a dodatek lodu i plasterka pomarańczy czy cytryny sprawia, że napój staje się orzeźwiający i idealny na letnie dni. Przygotowanie calimocho jest szybkie i proste, dzięki czemu można go przygotować w domu na różnego rodzaju imprezy typu grill lub po prostu na relaksujący wieczór w domowym zaciszu.

Co to jest calimocho?

Pomysł na połączenie wina i coli narodził się w latach 70. XX wieku w Hiszpanii i od tamtej pory zyskał ogromną popularność głównie wśród młodych ludzi. Calimocho jest często podawane na koncertach, festiwalach muzycznych, imprezach plenerowych i w barach. Jest to idealny napój, który pomaga ochłodzić się i cieszyć się czasem z przyjaciółmi podczas gorących letnich dni. Wielu miłośników calimocho twierdzi, że picie tego napoju ma lekko orzeźwiające działanie, ponieważ połączenie wina i coli sprawia, że smak jest łagodniejszy, łatwiej przyswajalny niż same wino, a i zawartość alkoholu nie jest tak duża.

Calimocho ma również swoje wariacje i modyfikacje. Czasami dodaje się do niego składniki takie jak cytryna, pomarańcza, cytrynowy napój gazowany lub nawet likier, aby nadać mu jeszcze bardziej interesujący smak.

Jakie składniki są potrzebne do przygotowania calimocho?

  • Czerwone wino - zazwyczaj wykorzystuje się tanie wina, które są łatwo dostępne i niezbyt wykwintne w smaku. Jednymi słowy te naprawdę gorszej jakości. W Hiszpanii popularne jest nawet zwykłe tanie wino z kartonu.
  • Napój gazowany typu cola - najlepiej wybrać klasyczną colę, ale można również użyć innego napoju gazowanego o smaku koli.

Proporcje składników mogą być dostosowane do indywidualnych preferencji smakowych. Zazwyczaj stosuje się proporcje 50:50 lub 60:40 wina i coli.

Przykładowo:

  • 500 ml czerwonego wina
  • 500 ml coli
  • duża garść kostek lodu
  • kilka plasterków pomarańczy lub cytryny

Jak przygotować calimocho?

Przygotowanie calimocho jest bardzo proste. Do wysokiego naczynia lub dzbanka należy wrzucić kostki lodu i wlać wino oraz colę. Wszystko delikatnie zmieszać (najlepiej łyżką barową) tak, aby składniki się wymieszały i jednocześnie schłodziły.

Jak podawać calimocho?

Calimocho wystarczy przelać do szklanek lub plastikowych kubków wypełnionych kostkami lodu. Podawać z lodem i plasterkiem pomarańczy, jeśli chcemy dodać odrobinę świeżości.

Gotowe!

Calimocho jest prostym, ale smacznym napojem, który idealnie sprawdzi się na letnich przyjęciach lub jako orzeźwiający drink na wieczór lub przy grillu.

calimocho 4

 
Facebook Twitter Pinterest LinkedIn
(1 głos)

Polityka prywatności i ciasteczka

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza na to zgodę. Czytaj więcej…

Zrozumiałem